Veľká stopka pre mikroténové vrecká na Slovensku. Za alternatívy by sme si mali zaplatiť

  • Mikroténové vrecká sa postupne stávajú minulosťou
  • V niektorých krajinách ich úplne vyradili z predaja
Žena drží mikroténové vrecká, v ktorých je sušené ovocie
Ilustračné foto Freepik
  • Mikroténové vrecká sa postupne stávajú minulosťou
  • V niektorých krajinách ich úplne vyradili z predaja

Mikroténové vrecká denne využívame na balenie ovocia a zeleniny v obchodoch. Avšak v mnohých krajinách ich už nahradili ekologickejšie alternatívy. Aj na Slovensku sa pripravujú legislatívne zmeny, ktoré môžu výrazne obmedziť ich dostupnosť. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Regulácia plastového odpadu sa začala obmedzením igelitových tašiek, ktoré obchodníci nesmú bezplatne poskytovať už sedem rokov. Podobný scenár pravdepodobne čaká aj mikroténové vrecká, ktoré sa v budúcnosti môžu stať minulosťou.

Ako regulujú mikroténové vrecká v zahraničí

Viaceré európske krajiny už aktívne obmedzujú používanie mikroténových vreciek. Chorvátsko od januára zaviedlo povinné spoplatnenie plastových vreciek na ovocie a zeleninu.

Obchodníci sami stanovujú výšku poplatku, no minimálna cena predstavuje jeden cent. Rovnaké opatrenie platí aj pre tenké plastové vrecká určené na balenie mäsa a údenín.

Rakúske supermarkety úplne odstránili mikroténové vrecká z predaja a ponúkajú iba ekologické, rozložiteľné alternatívy. V mnohých obchodoch si zákazníci za tieto vrecká priplácajú tri centy, pričom suma sa pri nákupe automaticky pripočíta k účtu.

Ministerstvo životného prostredia ešte pred rokom avizovalo legislatívne zmeny, ktoré by mohli nahradiť štandardné mikroténové vrecká plne kompostovateľnými alternatívami.

„Takéto vrecká môžu byť následne použité na triedený zber kuchynského odpadu, čo následne môže napomôcť k zníženiu množstva plastov v komposte a digestáte,“ cituje vyjadrenie ministerstva portál HNonline.sk.

Zároveň zdôrazňuje, že národná legislatíva vznikne na základe odborných diskusií so všetkými relevantnými subjektmi vrátane obchodníkov. Detaily pripravovaných opatrení zatiaľ nie sú definitívne a predčasné špekulácie o ich presných parametroch ministerstvo odmieta.

Nateraz je otázne, či mikroténové vrecká úplne zmiznú z predaja, alebo ich čaká spoplatnenie. Konečné rozhodnutie padne najneskôr v polovici budúceho roka.

Iniciatívy obchodných reťazcov

Viaceré spoločnosti už zaviedli dlhodobé stratégie na obmedzenie plastového odpadu. Napríklad Lidl v roku 2020 spustil národný projekt „Nenechajme to plávať“, ktorý zákazníkov učí, že aj malé rozhodnutia môžu mať veľký ekologický vplyv.

„Zákazníkom kladieme v predajniach otázku, či naozaj potrebujú jednorazové mikroténové vrecko. Zároveň im dávame možnosť dobrovoľne si zakúpiť spomenuté vrecúško za jeden cent, ktorý zdvojnásobíme a venujeme na čistenie slovenských vodných tokov a nádrží od prevažne plastového odpadu,“ uviedla pre Startitup spoločnosť Lidl.

Slováci touto formou prispeli už viac ako 16 miliónov centov. Vďaka príspevkom zákazníkov a Lidla sa podarilo odstrániť vyše 2359 ton odpadu z vodných tokov. Lidl zároveň od roku 2019 ponúka ako udržateľnejšiu alternatívu opakovane použiteľné sieťky na ovocie a zeleninu, čím podporuje zodpovednejší prístup k nakupovaniu.

Kaufland už niekoľko rokov ponúka zákazníkom alternatívy k mikrotenovým vreckám. Do ponuky zaradil bavlnené ekosieťky, zelené vrecká na ovocie a zeleninu či vrecká na pečivo, ktoré umožňujú opakované použitie.

„Na našich váhach pri ovocí a zelenine sme zaviedli možnosť vybrať si z viacerých alternatív pri vážení – bez obalu, v mikroténovom vrecku a v opakovane použiteľnom obale.“ Uviedla Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Európska legislatíva a budúcnosť jednorazových obalov

Európska únia sprísňuje legislatívu v oblasti obalov a odpadového hospodárstva. Jednorazové obaly, ktoré sú dnes bežnou súčasťou nášho života, postupne nahradia ekologickejšie alternatívy. Zmeny sa dotknú napr. minibalení kečupu, omáčok, cukru a smotany do kávy, ale aj hygienických balení v hoteloch.

Dôležitou súčasťou zmien je regulácia nadmerných obalov v e-commerce sektore. Obchodníci budú musieť optimalizovať balenie tovaru a eliminovať zbytočné plastové obaly, ktoré presahujú veľkosť samotného produktu.

Hoci sa miera recyklácie v EÚ neustále zvyšuje, produkcia obalového odpadu stále narastá. V roku 2022 pripadlo na každého obyvateľa Únie v priemere 186,5 kilogramu obalového odpadu, pričom plastové obaly tvorili 36 kilogramov z tohto množstva.

Denná produkcia obalového odpadu tak dosahuje približne pol kilogramu na osobu, čo podčiarkuje nevyhnutnosť ďalších opatrení na znižovanie spotreby mikroténových vreciek a ostatných jednorazových plastov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TV Noviny, HNonline, Consilium Europa

Najnovšie videá

Trendové videá