Veľká výstraha pred balením liekov na dovolenku. ŠÚKL varuje Slovákov pred ich umiestnením v podpalubí

  • Na dovolenku vezmi len lieky, ktoré naozaj potrebuješ
  • Pri niektorých musíš vziať aj lekársky predpis
Kolieskový kufor radšej nechaj doma
Ilustračná fotografia Unsplash/ConvertKit
  • Na dovolenku vezmi len lieky, ktoré naozaj potrebuješ
  • Pri niektorých musíš vziať aj lekársky predpis

Dôležitou súčasťou prípravy na dovolenku je aj balenie liekov. Či už cestuješ do exotickej destinácie alebo len na víkendový výlet, je dôležité mať so sebou všetko, čo by si mohol potrebovať na liečbu bežných ochorení a zranení.

Chystáš sa teda na dovolenku a premýšľaš, či si pre istotu nevezmeš viac liekov, no váhaš, či sa kvôli zaobchádzaniu s batožinou neznehodnotia alebo jednoducho „nestratia“? Máme pre teba odpoveď. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) hovorí, že lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo. Hrozí, že ju aerolinky stratia a pacient zostane bez liekov, ktoré pravidelne užíva. Lieky odporučil nosiť v príručnej batožine. Informuje o tom agentúra TASR. 

Na dovolenku neber zbytočne veľa liekov 

„Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia odporúčame mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny.“

„Tekutiny a spreje s objemom presahujúcim 100 mililitrov zabaľte rovnako ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného, plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať 100 ml alebo menej,“ priblížil.

Na ľudí tiež apeloval, aby si na dovolenku nebalili zbytočné množstvá liekov. „Pri špecifických liekoch – ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok – odporúčame kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny,“ poznamenal.

Vhodné je podľa neho tiež skontrolovať si pred letom pravidlá leteckých spoločností. „Aj napriek tomu, že v rámci krajín Európskej únie platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia,“ dodal. 

Pri balení liekov zváž tieto faktory:

  • Pravidelne užívané lieky: Nezabudni si vziať dostatok liekov na celú dĺžku dovolenky, vrátane rezervy pre prípad neočakávaného meškania.
  • Lieky na bežné ochorenia: Balenie liekov proti bolesti a horúčke, liekov proti hnačke, antihistaminík a liekov proti nevoľnosti ti môže pomôcť zvládnuť bežné problémy, ktoré sa na dovolenke vyskytnú.
  • Lieky na chronické ochorenia: Ak máš chronické ochorenie, nezabudni si so sebou vziať všetky potrebné lieky a pomôcky, ako napríklad inzulín, inhalátory alebo lieky na krvný tlak.
  • Základné dezinfekčné prostriedky: Balenie dezinfekčného prostriedku na ruky, leukoplastov a obväzov ti pomôže pri drobných poraneniach a odreninách.
  • Repelent proti hmyzu: Ak cestuješ do oblasti s výskytom komárov alebo iného hmyzu, nezabudni si so sebou vziať repelent proti hmyzu s dostatočne vysokým obsahom DEET.
  • Lieky na cestovnú nevoľnosť: Ak trpíš cestovnou nevoľnosťou, existuje viacero liekov, ktoré ti pomôžu zvládnuť nepríjemné príznaky. Poraď sa so svojím lekárom o možnostiach, ktoré sú pre teba vhodné.
  • Slnko ochrana: Nezabudni si so sebou vziať opaľovací krém s dostatočným ochranným faktorom (SPF) a chrániť sa pred slnkom aj klobúkom a slnečnými okuliarmi.

Lieky si zbaľ do originálnych balení s informáciami o názve lieku, dávkovaní a exspiračnej dobe. Lieky uchovávaj na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia a vlhkosti. Nezabudni si so sebou vziať aj lekársky predpis pre všetky lieky na predpis. V prípade, že užívaš lieky, ktoré je potrebné uchovávať v chladničke, informuj sa o možnostiach uchovávania počas cesty.

Zdroje: TASR, AI

Najnovšie videá

Trendové videá