Veľká zmena: Desiatky tisíc dôchodcov nedostanú vyššie penzie v očakávanom termíne
- Minimálne dôchodky sa po novom menia až od začiatku roka
- Ak termín výplaty pripadne na víkend alebo sviatok, dátum výplaty dôchodku poštou sa posunie
- Minimálne dôchodky sa po novom menia až od začiatku roka
- Ak termín výplaty pripadne na víkend alebo sviatok, dátum výplaty dôchodku poštou sa posunie
Kedy budú vyššie minimálne dôchodky? Doteraz sa penzisti s najnižšími dôchodkami dočkali zvýšenia od júla. Minimálne dôchodky sa totiž zvyšovali spolu so životným minimom, ktoré sa menilo od 1. júla.
Ako uvádza portál Finsider, teraz to už neplatí. Penzisti si musia na zvýšenie počkať až do januára. Minimálne dôchodky sa budú po novom meniť od začiatku roka.
Kedy dostanú dôchodcovia viac?
Minimálny dôchodok sa rovná 145 % životného minima platného k 1. januáru. Životné minimum sa upravuje vždy od začiatku júla. Tento rok vzrástlo z 268,88 eura na 273,99 eura mesačne a táto hodnota zostane až do konca júna budúceho roka.
Od januára sa tak minimálny dôchodok pre ľudí, ktorí pracovali aspoň 30 rokov, zvýši na 397,30 eura mesačne. Tento nový dôchodok bude platiť počas celého roka 2025.
Vyplácať vyššie minimálne dôchodky Sociálna poisťovňa začne až od januára. Dôchodky sa vyplácajú v stanovených termínoch, ktoré sú v párne dni od 2. do 24. dňa v mesiaci.
Ak termín výplaty padne na víkend alebo sviatok, dátum výplaty poštou sa posúva. Keď termín pripadne na sobotu, dôchodok sa vyplatí v piatok. Ak pripadne na nedeľu, dôchodok príde v pondelok.
Pri sviatku dôchodok zvyčajne vyplatia deň vopred. Dôchodcovia v domovoch dostávajú peniaze 15. deň v mesiaci. Ak dôchodok chodí na bankový účet, výplata prebehne v určený termíne.
Kto má nárok na minimálny dôchodok?
Ako sme ťa už informovali, na Slovensku zákon stanovuje minimálnu výšku dôchodku. Ak niekto pracuje celý život a platí odvody, jeho dôchodok môže byť stále nízky. Ak tento dôchodok klesne pod minimálnu hranicu, štát ho doplatí na garantovanú úroveň.
Od januára sa zvýši minimálny dôchodok, čo môže viesť k väčšiemu počtu ľudí, ktorí ho budú dostávať. Toto závisí od valorizácie dôchodkov v nasledujúcom roku.
Ak bude valorizácia nižšia ako 1,9 percenta, počet príjemcov minimálneho dôchodku narastie. Naopak, ak bude vyššia, menej ľudí bude potrebovať minimálny dôchodok, pretože ich zásluhový dôchodok bude vyšší.
Štát automaticky prepočíta dôchodky a určí, či má dôchodca nárok na minimálny dôchodok. Dôchodca nemusí o prepočet žiadať, Sociálna poisťovňa to spraví sama.
Dôchodca môže počas života viackrát dostávať minimálny dôchodok, ktorý sa strieda so zásluhovou penziou. Dôvodom sú zmeny v životnom minime a pravidelná či mimoriadna valorizácia.
Keď zásluhový dôchodok po valorizácii prekročí minimálnu hranicu, Sociálna poisťovňa začne vyplácať zásluhovú penziu. Toto zvyčajne nastáva v januári, no štát môže dôchodky zvýšiť aj počas roka.
Minimálny dôchodok sa zvyšuje od januára, čo môže viesť k tomu, že penzista opäť dostane minimálnu penziu, ak jej výška preskočí zásluhovú.
Zmeny po rozmrazení
Minulý rok sa minimálny dôchodok menil dvakrát. Najprv sa zvýšil po rozmrazení, pretože pred štyrmi rokmi bol naviazaný na priemernú mzdu. Novela zákona o sociálnom poistení, schválená vo februári, opäť naviazala najnižšiu penziu na životné minimum.
Legislatívne zmeny tiež zvýšili základnú sumu minimálneho dôchodku po 30 odpracovaných rokoch z 136 na 145 percent životného minima. Od októbra minulého roka sa viac zvýšila aj suma za ďalšie odpracované roky.
Za 31 až 39 rokov sa najnižší dôchodok zvyšuje o 2,5 percenta ročne, za 40 až 49 rokov o tri percentá, za 50 až 59 rokov o päť percent a za viac ako 60 rokov o 7,5 percenta. Tabuľku najnižšej penzie od 1. januára 2025 nájdeš tu.
Zdroje: Finsider, archív SIU, Finsider 2