Veľká zmena pre staré OP: Budú fungovať dlhšie, ministerstvo mení pravidlá

  • Možnosť elektronického podpisovania so starými dokladmi nezanikla
  • Pôvodne boli certifikáty vydávané s platnosťou do 30. júna 2023
  • Tie sa nakoniec predĺžili
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Jaroslav Novák TASR/Pavel Neubauer Unsplash/Damian Zaleski
  • Možnosť elektronického podpisovania so starými dokladmi nezanikla
  • Pôvodne boli certifikáty vydávané s platnosťou do 30. júna 2023
  • Tie sa nakoniec predĺžili

Ako sme ťa už viackrát informovali, možnosť elektronického podpisovania starými dokladmi, občianskym preukazom s čipom, ktorý bol vydaný do 20. júna 2021, z dôvodu bezpečnosti mala platnosť certifikátov skončiť 31. decembra 2022. 

Vyhláška Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky najskôr umožnila používať a elektronicky podpisovať vybrané úkony „starým“ občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte s čipom, ktorý bol vydaný do dátumu 20. jún 2021, aj po 31. decembri 2022 bez nutnosti výmeny dokladu za nový doklad, informuje o tom portál Slovensko.sk.

Ministerstvo nakoniec zmenilo svoj názor a predĺžilo možnosť elektronického podpisovania uvedenými starými dokladmi s čipom s dočasným riešením do 31. decembra 2023, teda do konca kalendárneho roka. Používateľ si tak na starý doklad vydá cez aplikáciu eID klient certifikát pre uznaný spôsob autorizácie.

„Certifikáty sú aktuálne vydávané s platnosťou do 31. decembra 2023,“ informuje na webe Slovensko.sk

„Pôvodne boli certifikáty vydávané s platnosťou len do 30. júna 2023, avšak vzhľadom na to, že do konca roka sa plánuje vydať nová vyhláška, platnosť certifikátov bola predĺžená,“ informuje portál ďalej.

Certifikáty s platnosťou do 31. decembra 2023 sa vydávajú už od večerných hodín 2. marca 2023. „Používatelia tak teda budú môcť vytvárať uznaný spôsob autorizácie (zdokonalený elektronický podpis založený na kvalifikovanom certifikáte) pomocou ,starých‘ dokladov s čipom do konca tohto roka,“ uviedlo Slovensko.sk

Portál v informovaní verejnosti o tejto skutočnosti taktiež uviedol odporúčania:

  • Ak ste orgán verejnej moci a informovali ste používateľov o možnosti využívať uznaný spôsob autorizácie len do 30. júna 2023, upravte tieto informácie a upozornite ich na predĺženie platnosti certifikátov. 
  • Ak ste používateľ s certifikátom platným do 30. júna 2023, v prípade záujmu o ďalšie jeho využitie si po tomto termíne opätovne vydajte certifikát pre uznaný spôsob autorizácie. Aktuálna verzia aplikácie eID klient používateľa automaticky upozorňuje na blížiaci sa koniec platnosti certifikátu. 

Ako informuje portál Živé, v platnosti ostáva aj naďalej to, že dočasné podpisovanie „beží“ pre vybraný okruh elektronických služieb.

Toto platí aj pre cudzincov, ktorí majú vydaný doklad o pobyte.

Bývalý šéf sekcie IT verejnej správy Peter Kopáč pre portál Živé uviedol, že prvotné polročné obdobie sa nakoniec ukázalo ako nerealistické, a to práve pre kombináciu predčasných parlamentných volieb a technikálií legislatívneho procesu. Ako portál uvádza, k dátumu konca platnosti treba mať novelizovanú vyhlášku o uznaných spôsoboch autorizácie.

„V práve prebiehajúcej ‚legislatívnej smršti‘ je však veľmi ťažké nájsť potrebný priestor pre takúto novelizáciu, preto bolo ako najvhodnejšia stratégia zvolené predĺženie platnosti do konca roku 2023,“ povedal pre Živé Peter Kopáč.

Kopáč taktiež povedal, že v čase jeho odchodu z ministerstva, čo bol 31. marec 2023, na ministerstve nepredpokladali potrebu ďalšieho predlžovania platnosti autorizácie dokladom. „Toto sa však, samozrejme, môže do konca roka zmeniť,“ dodal Kopáč pre portál Živé.

Zdroje: Slov-lex, Slovensko.sk, MIRRI, Slovensko.sk, Živé

Najnovšie videá

Trendové videá