Veľké hodnotenie detských autosedačiek za rok 2024: Dva modely v teste absolútne prepadli (PREHĽAD)
- Autosedačky otestoval ADAC
- Určil aj absolútneho víťaza
- Autosedačky otestoval ADAC
- Určil aj absolútneho víťaza
Hľadáš tú najbezpečnejšiu, najlepšie pasujúcu a cenovo dostupnú autosedačku pre svoje dieťa? Nie si sám. Mnohí rodičia čelia tejto dileme, pretože výber tej pravej môže byť skutočne náročný. Nemecký automobilový klub ADAC otestoval a vyhodnotil 24 detských sedačiek všetkých veľkostí, a tak výber tej správnej už nemusí byť až taký ťažký.
Podľa testu ADAC je absolútnym víťazom v kategórii autosedačiek pre deti do 1 roka model Nuna Pipa Urbn, ktorý získal skvelé hodnotenie 1,6. Ak hľadáš autosedačku pre bábätko do 18 mesiacov, siahni po Cybex Cloud G i-Size + Base G alebo Lionelo Astrid i-Size + Astrid i-Size Base.
Obe tieto sedačky získali hodnotenie „dobré“ s hodnotením 1,8 a ponúkajú vysokú úroveň bezpečnosti a komfortu pre vaše dieťa. Informuje o tom portál Autobild.
Dvom autosedačkám by si sa mal vyhnúť
Dve detské autosedačky v teste ADAC prepadli a odporúča sa im vyhnúť. Ide o sedačku Silver Cross Discover i-Size. Táto autosedačka síce v bezpečnostnej kategórii získala len uspokojivé hodnotenie, no to nie je najhoršie. Oveľa väčší problém predstavuje krycí materiál, ktorý obsahuje znečisťujúcu látku DPHP. Táto látka môže poškodiť štítnu žľazu a hypofýzu, a preto ADAC dôrazne neodporúča používať túto autosedačku pre bábätká.
Okrem Silver Cross Discover i-Size ADAC neodporúča ani autosedačku Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist. Tá bola ohodnotená ako zlá, pretože pri čelnom náraze nesplnila očakávania. Existuje preto riziko, že dieťa sa aj napriek umiestneniu v autosedačke zraní. Pri tejto autosedačke tiež nastáva problém s kontamináciou. Kontaminovaný je krycí materiál.
Pri výbere autosedačky pre dieťa je dôležité zvážiť nielen bezpečnosť, ale aj použité materiály. Vyhni sa modelom, ktoré obsahujú škodlivé látky a radšej sa spoľahni na overené značky s dobrou povesťou.
Vhodné sú aj ďalšie sedačky
V rebríčku dopadli uspokojivo aj ďalšie autosedačky. Napríklad sedačka Cybex Sirona Gi i-Size vyhrala v kategórii do 105 centimetrov s celkovým hodnotením 2,2. Ako informuje Autobild, deti do štyroch rokov a výšky do 105 centimetrov v nej možno pripútať proti smeru jazdy. A to je veľmi dobrá ochrana v prípade nárazu.
V rebríčku obstála aj sedačka MAxi-Cosi Mica 360 Pro. Tá je vhodná aj pre malé deti do približne 4 rokov, ktoré majú výšku od 40 do 105 centimetrov. Autobild dodáva, že v teste získala známku 2,2. Sedačka je bezpečná, no má jednu nevýhodu. Je veľmi ťažká, a preto je náročné jej prenášanie do auta.
Ceny autosedačiek sú rozmanité
Dôležitým faktorom pri výbere vhodnej autosedačky je však pre mnohých ich cena. V kategórii sedačiek pre deti do jedného roka sa ceny pohybujú od 85 eur, no tie drahšie sedačky začínajú na sume 460 eur. Najlacnejší je model Lionelo Astrid i-Size a najdrahší Maxi-Cosi Pebble 360 Pro2 + FamilyFix 360 Pro.
Drahšie sedačky však kúpiš pre deti, ktoré sú staršie. V kategórii 40 – 150 centimetrov sú najlacnejšie sedačky za sumu 270 eur a najdrahšie začínajú na sume 520. Spomedzi najlacnejších vedie model Britax Römer King Pro. Najdrahší model je Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist.
Čo treba zvážiť pri výbere
Dbaj na to, aby autosedačka mala dobré výsledky v testoch bezpečnosti a bola vybavená bezpečnostnými prvkami, ako sú 3-bodové pásy, ochrana proti bočnému nárazu a Isofix. Ide o uchytenie autosedačky k sedadlám auta pomocou pevných úchytov, čím sa zvyšuje jej stabilita a znižuje riziko nesprávnej inštalácie.
Dieťa by malo v sedačke sedieť pohodlne a mať dostatok priestoru na pohyb. Všímaj si aj materiál poťahu, ktorý by mal byť priedušný a príjemný na dotyk. Niektoré autosedačky sú vybavené nastaviteľnou opierkou hlavy a opierkou chrbta, čím sa zvyšuje komfort pre deti rôznych výšok.
Uisti sa tiež, že autosedačka je kompatibilná s tvojím autom. Nie všetky autosedačky sa však hodia do každého auta.