Veľké obmedzenia: Obľúbené nealko nápoje chcú predávať len ľuďom nad 18 rokov

  • Energetické nápoje by sa nemali predávať mladším ako 18 rokov
  • U susedov chystajú už podklady pre možnú zmenu zákona
Žena pije z fľašky.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Energetické nápoje by sa nemali predávať mladším ako 18 rokov
  • U susedov chystajú už podklady pre možnú zmenu zákona

Alarmujúca obľuba energetických nápojov medzi mladými ľuďmi vyvoláva čoraz väčšie obavy medzi odborníkmi. Tieto nápoje by sa nemali predávať osobám mladším ako 18 rokov. Nielen kvôli prítomnosti rôznych chemických látok, ale aj kvôli vysokému obsahu cukru.

Hlavná hygienička a riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Českej republike Barbora Macková upozorňuje na nutnosť zdanenia cukru v týchto nápojoch, aby sa znížila ich spotreba. Ako informuje portál novinky.cz, so svojím tímom momentálne pripravuje podklady pre možnú zmenu legislatívy. Tá by upravovala predaj a zdaňovanie energetických nápojov.

„Určite sa prikláňam k tomu, aby tam veková regulácia bola. Vhodná by bola od 18 rokov, pretože sa ľudský organizmus a mozog vyvíja do 21 rokov, v niektorých aspektoch možno dlhšie,“ uviedla Macková.

Zdanenie cukru 

Podľa Mackovej sú účinné najmä komplexné opatrenia, ktoré zahŕňajú aj reguláciu reklamy. „Všetci vieme, že nejde energetické nápoje úplne zakázať, ale regulácia mi dáva zmysel,“ dodala.

To platí aj pre cukor, o ktorého zdanení v sladených nápojoch sa intenzívne diskutuje.

„Za mňa to dáva zmysel. Dostali sme za úlohu pripraviť odborné argumenty na to, prečo je to dôležité a prečo je potrebné o tom diskutovať. Akékoľvek daňové opatrenie je ale na rozhodnutí politikov,“ povedala Macková.

„Problém s cukrom majú aj energetické nápoje, kde je cukor neoddeliteľnou súčasťou spolu s ďalšími zložkami,“ upozornila.

Výsledky sa ukážu až neskôr

V mnohých krajinách už obmedzujú cukor, zatiaľ čo v Česku sa o tom ešte intenzívne diskutuje. Podľa odborníkov by takýto krok priniesol do štátneho rozpočtu 2,7 miliardy korún a znížil riziko cukrovky, srdcovo-cievnych chorôb a zubných kazov.

Takisto by sa tým riešil narastajúci problém obezity. Potravinárska komora však upozorňuje, že niektoré krajiny od tejto dane upustili, pretože sa nepreukázal priamy vplyv na zníženie obezity.

sladene napoje
zdroj: Unsplash/Francesco Gallarotti

Macková však zdôrazňuje, že opatrenia na zlepšenie verejného zdravia sa prejavia až po dlhšom čase, ako to bolo vidieť pri zákaze fajčenia a regulácii reklamy na tabak.

„Merateľné dôkazy sa ukázali až po dvadsiatich rokoch od zavedenia opatrení a dnes môžeme povedať, že tam naozaj efekt je a vďaka tomu sa znížil počet ochorení, ktoré mali väzbu na rakovinu pľúc,“ doplnila.

Zavedenie dane na sladené nápoje na Slovensku

Hrubý verejný dlh SR dosiahol minulý rok 56 % HDP, čo je nad najvyššou hranicou dlhovej brzdy. Tento nárast spôsobili pandemická a energetická kríza posledných štyroch rokov. Vláda plánuje znížiť deficit pod 3 % HDP do konca volebného obdobia, ale na to treba ďalšie opatrenia v hodnote takmer 3 % HDP, tvrdí Ministerstvo financií.

„Dlh vzrástol kvôli pandémii COVID-19 a energetickej kríze, čo viedlo k vysokým deficitom štátneho rozpočtu v rokoch 2020, 2021 a 2023. V minulom roku sa prijali aj opatrenia v rodinnej politike, ktoré nesúviseli priamo s krízou. Nárast hotovostnej rezervy tiež prispel k vyššiemu dlhu,“ vysvetľuje rezort financií.

Ak by vláda neprijala žiadne opatrenia, verejný dlh by od roku 2024 opäť rástol. Neklesajúci schodok verejnej správy a ustupujúca inflácia by k tomu prispeli. „Fiškálna stratégia vlády znížiť deficit o 1 % HDP ročne spomalí tempo zadlženia. Ak deficit klesne pod 3 % HDP do konca volebného obdobia, rast dlhu by sa zastavil,“ tvrdí ministerstvo.

Vláda už prijala konsolidačný balíček vo výške 1,4 % HDP, ale nové priority, najmä v sociálnej oblasti, tlmili jeho pozitívny vplyv. V budúcom roku vláda neplánuje vyplácať energopomoc a počíta s tlmením rastu mzdových nákladov. „Na dosiahnutie cieľa je potrebné prijať úsporné opatrenia vo výške do 3 % HDP,“ dodáva rezort.

Prvými krokmi sú zavedenie dane na sladené nápoje a rozšírenie zdanenia tabakových výrobkov. Ministerstvo plánuje ďalšie opatrenia na zvýšenie daňových príjmov a zníženie výdavkov. „Na zníženie dlhu pod všetky sankčné pásma dlhovej brzdy bude potrebné pokračovať v konsolidácii aj po súčasnom volebnom období. To si vyžiada opatrenia vo výške cez 6 % HDP,“ dopĺňa ministerstvo.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: novinky.cz, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá