Veľké odhalenie: Milujeme ich, no vedia spustiť rakovinu. Tieto jedlá ješ najskôr na pravidelnej báze

  • Väčšie množstvo ultra spracovaných potravín zvyšuje riziko vzniku rakoviny
  • Podľa novej štúdie ide najmä o rakovinu vaječníkov u žien
Žena konzumujúca jedlo a objímajúce sa ženy
Ilustračný obrázok Unsplash/@jarritos, Unsplash/Susan G. Komen 3-Day
  • Väčšie množstvo ultra spracovaných potravín zvyšuje riziko vzniku rakoviny
  • Podľa novej štúdie ide najmä o rakovinu vaječníkov u žien

Ultra spracované potraviny sú známymi faktormi, ktoré spôsobujú obezitu definovanú ako BMI nad 30, a podobne ako tabak a alkohol sú potenciálne návykové. Ako uvádza portál CNN, toto nie je ich jediná „nevýhoda“.

Nedávna štúdia odhalila, že konzumácia väčšieho množstva ultra spracovaných potravín má za následok zvýšenie rizika vzniku rakoviny a úmrtia na ňu. Ide predovšetkým o rakovinu vaječníkov. Štúdie sa zúčastnilo viac ako 197 000 ľudí zo Spojeného kráľovstva, z ktorých viac ako polovica boli práve ženy.

Pre portál Startitup sa k tejto téme vyjadrila aj MUDr. Adela Penesová, PhD., ktorá je hlavnou riešiteľkou medzinárodných, národných aj EÚ projektov so zameraním na výskum obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. 

Nezdravá tendencia

K príliš spracovaným potravinám patria balené omáčky, polievky, mrazená pizza, hotové jedlá, ako aj párky v rožku, hranolky, sušienky z obchodu, limonády, cukríky, koláče, zmrzlina, šišky a mnohé ďalšie. 

„Ultra spracované potraviny sa vyrábajú z priemyselne vyrobených ingrediencií a často používajú potravinárske prídavné látky na úpravu farby, chuti, konzistencie, textúry alebo predĺženie trvanlivosti,“ povedala vo vyhlásení prvá autorka Dr. Kiara Changová, členka Národného inštitútu pre výskum zdravia a starostlivosti zo Školy verejného zdravia Imperial College London.

„Naše telá nemusia reagovať na tieto ultra spracované prísady rovnako ako na čerstvé a výživné minimálne spracované potraviny,“ uviedla Changová.

Ako bližšie ozrejmila doktorka Penesová, konzumácia ultra spracovaných potravín podporuje napríklad aj vznik zápalu.

„Ultra spracované potraviny podporujú zápal v tráviacom trakte, nepriaznivo menia črevný mikrobióm a metabolóm. Mnohé najmä údeniny, spracované a ultra spracované potraviny obsahujú karcinogény 1. triedy (taká istá skupina karcinogénov, kde sa nachádza aj azbest).“

Ľudia, ktorí ale konzumujú väčšie množstvo ultra spracovaných potravín, majú tú istú tendenciu.

„Títo ľudia chcú piť viac šumivých nápojov a menej čaju a kávy, ako aj menej zeleniny a iných potravín spojených so zdravým stravovacím návykom,“ povedal Duane Mellor, registrovaný dietológ.

„To by mohlo znamenať, že to nemusí byť špecifický vplyv ultra spracovaných potravín samotných, ale skôr to odráža vplyv nižšieho príjmu zdravších potravín,“ povedal ďalej Mellor, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.

Podľa slov doktorky Penesovej je častejšia konzumácia sladených nealkoholických nápojov u adolescentov významne asociovaná so zvýšenou pravdepodobnosťou prediabetu. „Úsilie o zníženie ich príjmu u adolescentov je preto opodstatnené na podporu ich kardiometabolického zdravia,“ uviedla Penesová.

Rôzne druhy jedál
zdroj: Unsplash/Cristiano Pinto

Stravovacie návyky

Štúdia bola publikovaná v časopise eClinicalMedicine a skúmala súvislosť medzi konzumáciou ultra spracovaných potravín a 34 typmi rakoviny počas obdobia 10 rokov. 

Výskumníci skúmali stravovacie návyky celkom 197 426 ľudí zo Spojeného kráľovstva. Každý z nich bol súčasťou Biobanky, veľkej biomedicínskej databázy a výskumného zdroja. 

V rámci štúdie prišli výskumníci na to, že množstvo ultra spracovaných potravín, ktoré účastníci štúdie konzumovali, sa pohybovalo od nízkeho (9,1 %) až po vysoké (41,4 %) v rámci ich stravy. Následne boli všetky spozorované stravovacie návyky porovnané s lekárskymi záznamami, v ktorých boli uvedené rôzne diagnózy aj úmrtia na rakovinu.

Každý 10 % nárast konzumácie ultra spracovaných potravín bol úzko spojený s 2 % nárastom rozvoja akéhokoľvek typu rakoviny a 19 % zvýšeným rizikom diagnostikovania rakoviny vaječníkov. 

Podľa výsledkov štúdie prišli výskumníci na to, že s každým ďalším zvýšením spotreby ultra spracovaných potravín o 10 % sa zvýši súčasne o 6 % aj riziko úmrtia na akýkoľvek typ rakoviny. Riziko úmrtia na rakovinu vaječníkov sa v tomto prípade zvýšilo až o 30 %.

Nebezpečné sú aj mäsové výrobky. Do nich sa počas výrobného procesu dostanú látky, ktorých prítomnosť sa považuje za najdôležitejšie premenné pri vzniku rakoviny. Ide o polyaromatické uhľovodíky a nitrozlúčeniny. Nachádzať sa môžu v údenom mäse, syroch alebo rybách.

Laboratórium. Výskum
zdroj: Unsplash/ Louis Reed. Kellner a jeho PPF vidí príležitosť aj vo výskume liekov na rakovinu

„Konzumácia červeného a spracovaného mäsa sa asociuje so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, pankreasu, žalúdka, obličiek, s mierne vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení a diabetu – cukrovky,“ uviedla doktorka Panesová.

„Bezpečná dávka červeného mäsa je až 150 g za týždeň. Bezpečná dávka spracovaného a ultra spracovaného mäsa (vrátane údenín) je len 16 g za týždeň.“

Doktorka Penesová si v rámci riešenia tejto situácie dovolila citovať prezidentku Ligy proti rakovine Ing. Evu Kováčovú. „Pani Kováčová, rovnako ako my zo Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu (SAVP), vidí riešenie v zvýšení DPH a ceny potravín, ktoré obsahujú karcinogény. Máme totiž najvššiu úmrtnosť na onkologické ochorenia v celej Európe.“

Možná súvislosť

Čo sa týka úmrtia na rakovinu u žien, rakovina vaječníkov má podľa autorov štúdie „na svedomí viac úmrtí ako ktorákoľvek iná rakovina ženského reprodukčného systému“.

rakovina stužka
zdroj: Unsplash/Angiola Harry

„Zistenia sa pridávajú k predchádzajúcim štúdiám, ktoré ukazujú súvislosť medzi väčším podielom ultra spracovaných potravín v strave a vyšším rizikom obezity, srdcových infarktov, mŕtvice a cukrovky 2. typu,“ uviedol Simon Steenson, odborník na výživu v British Nutrition Foundation.

„Dôležitým obmedzením týchto predchádzajúcich štúdií a dnes zverejnenej novej analýzy je však to, že zistenia sú pozorovacie, a teda neposkytujú dôkazy o jasnej príčinnej súvislosti medzi ultra spracovanými potravinami a rakovinou alebo rizikom iných chorôb,“ upozornil Steenson.

V súčasnosti je všeobecne známe, že uponáhľaná doba má za následok, že sa ľudia často uchyľujú práve ku konzumácii polotovarov a iných nezdravých potravín. Doktorka Panesová aj napriek tomu všetkým odporúča pripravovať si jedlo doma z primárnych potravín, čo znamená vyvarovať sa polotovarom.

„Každý si vie nájsť 15 – 20 min. a pripraviť si chutné a zdravé jedlo. Ráno nám stačí niekoľko minút na prípravu chutných raňajok alebo desiaty do školy či práce. Ak priemerne človek strávi 3 – 5 hodín na sociálnych sieťach s mobilom v ruke, môže si nájsť čas aj na prípravu zdravého jedla,“ tvrdí doktorka Penesová.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, The Lancet

Najnovšie videá

Trendové videá