Veľké odhalenie o rastlinnej strave: Trend súčasnosti nakopne tvoje zdravie, ak si odpustíš pochúťky
- Vegetariánske diéty môžu prispieť k zdraviu človeka
- Niektoré z nich dokážu znížiť riziko vzniku závažných ochorení
- Vegetariánske diéty môžu prispieť k zdraviu človeka
- Niektoré z nich dokážu znížiť riziko vzniku závažných ochorení
Vegetariánske diéty výrazne znižujú celkové riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb a skorého úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Podľa najnovšej štúdie môže mať obdobné pozitívne účinky aj vegetariánska alebo lakto-ovo vegetariánska strava.
Ako uvádza portál CNN, zastrešujúci prehľad sa zameriava na existujúce metaanalýzy veľkého počtu štúdií a poskytuje pohľad na existujúci výskum na vysokej úrovni.
„Okrem zníženia kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako je krvný tlak a cholesterol, zastrešujúca analýza zistila ochranný účinok na špecifické druhy rakoviny, vrátane pečene, hrubého čreva, pankreasu, pľúc, prostaty, močového mechúra, melanómu, obličiek a non-Hodgkinovho lymfómu,“ informoval Dr. Angelo Capodici, hlavný autor štúdie a postgraduálny študent v odbore zdravotnícka veda, technológia a manažment na Scuola Superiore Sant’Anna v Pise v Taliansku.
„Diéty, ktoré kladú dôraz na konzumáciu rastlinných potravín, ako sú ovocné šťavy, rafinované obilniny, zemiakové lupienky a dokonca aj sódovky, môžu pôsobiť proti pozitívam rastlinnej stravy pre zdravie,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Dr. Federica Guaraldiová, lekárska riaditeľka hypofýzy v IRCCS Inštitúte neurologických vied v Bologni v Taliansku.
Výskumníci už dlho vedia, že ľudia, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu, často žijú zdravší život plný pohybu a vyhýbajú sa cukrom, sladeným jedlám a nápojom, rafinovaným obilninám, pochutinám, alkoholu a tabaku.
„To, čo sa tu pripisuje strave, môže byť čiastočne spôsobené inými praktikami životného štýlu,“ uviedol Dr. David Katz, špecialista na preventívnu a lifestylovú medicínu. Do štúdie zapojený nebol.
Vegetariánske diéty môžu človeku výrazne pomôcť
Vegetariáni nejedia žiadne zvieracie mäso. Lakto-ovo verzia vegetariánstva ale „povoľuje“ mliečne výrobky a vajcia, pričom vylučuje všetko mäso, hydinu a ryby. Vegánstvo, prísnejšia forma vegetariánstva, zakazuje akékoľvek potravinové produkty vyrobené z mäsa, hydiny a morských plodov, ako aj akékoľvek vedľajšie živočíšne produkty, ako je napríklad želatína.
Nový prehľad analyzoval 48 metaanalýz, ktoré skúmali vplyv konzumácie vegetariánskej alebo vegánskej stravy na rozvoj rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb a predčasnú smrť.
„Analyzovali sme recenzie týkajúce sa vegánskych a vegetariánskych jedál, ktoré úplne vylučujú mäso, hydinu a morské plody,“ povedal spoluautor štúdie Dr. Davide Gori, docent biomedicínskych a neuromotorických vied na Univerzite v Bologni v Taliansku. Preskúmanie zistilo, že konzumácia týchto rastlinných diét znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a zápalu ovplyvnením rizikových faktorov. Patrí sem napríklad index telesnej hmotnosti či glukóza nalačno.
„Diéty tiež významne znížili celkový cholesterol, LDL cholesterol a C-reaktívny proteín. Ide o index zápalu, ktorý je zvyčajne vyšší pri kardiovaskulárnych a metabolických ochoreniach,“ upresnil Gori. Metabolické ochorenie predstavuje súbor určitých symptómov, ktoré môžu viesť k cukrovke 2. typu, srdcovým chorobám a mŕtvici. Prejavuje sa napríklad obezitou, vysokým krvným tlakom a zlou kontrolou cholesterolu a cukru v krvi.
Netreba zabúdať, že niektoré vitamíny a minerály sa ľahšie nachádzajú a vstrebávajú z mäsa, mliečnych výrobkov alebo rýb. Vegetariáni a vegáni tak musia prijať dodatočné opatrenia, aby ich pridali do svojho jedálnička. Z plne vegánskej stravy je ťažké získať napríklad dostatok vitamínu B12 či železa.
Výzvou sú aj bielkoviny. Medzi dobré zdroje v rastlinách patria strukoviny, ako je šošovica, cícer a fazuľa, orechy, semená, celé zrná a sójové produkty (edamame, tempeh a tofu). Odborníci taktiež tvrdia, že spracované náhrady mäsa taktiež predstavujú vhodnú možnosť. Kvôli samotnému procesu spracovania však môžu obsahovať sodík. Preto si treba vždy pozorne prečítať etiketu a poriadne preštudovať, z čoho sa daná potravina skladá.
Zdroje: CNN, YouTube/BBC Global