Veľké odhalenie: Vedci stanovili magickú dennú hranicu cukru. Je prekvapivo vyššia, ako si mnohí mysleli
- Spoločná americká a čínska štúdia priniesla zaujímavé informácie o konzumácii cukru
- Ideálne je mať menej ako pár čajových lyžičiek denne
- Spoločná americká a čínska štúdia priniesla zaujímavé informácie o konzumácii cukru
- Ideálne je mať menej ako pár čajových lyžičiek denne
Žijeme v dobe, keď je zdravý životný štýl čoraz viac v móde. Jeho súčasťou nie je iba dostatok pohybu, ale predovšetkým zdravá a vyvážená strava. Nie nadarmo väčšina výživových odborníkov hovorí, že pri chudnutí to je 20 % o pohybe a 80 % o jedle. A ako to už v živote býva, zakázané ovocie chutí najlepšie.
A tam patrí nepochybne aj cukor, veď kto by už len nemal rád čokoládu, zmrzlinu či nejaký koláč. Avšak najnovšia štúdia, na ktorej sa podľa CNN podieľali americkí a čínski vedci, poukazuje na obrovské negatívne dopady nadmerného príjmu cukru pre naše zdravie.
Obmedziť sa na šesť čajových lyžičiek denne
Vo veľkom prehľade 73 metaanalýz, ktoré zahŕňali 8 601 štúdií, bola vysoká spotreba pridaného cukru spojená s výrazne vyššími rizikami až 45 negatívnych zdravotných následkov, vrátane cukrovky, dny, obezity, vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu, mŕtvice, rakoviny, astmy, zubného kazu, depresie či skorej smrti.
Je dôležité poznamenať, že pridané cukry sú tie, ktoré sú pridávané počas spracovania potravín, balené ako stolový cukor či iné sladidlá, ale aj tie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v sirupoch, mede, ovocnej šťave, zeleninovej šťave, pyré, cestovinách a podobných produktoch, v ktorých bola narušená bunková štruktúra potravy.
Táto kategória nezahŕňa cukry prirodzene sa vyskytujúce v mliečnych výrobkoch alebo štrukturálne celistvom ovocí a zelenine.
Study finds dodáva, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ešte v roku 1989 navrhla, aby pridané cukry netvorili viac ako 10 percent denného energetického príjmu.
CTV News dopĺňa, že tá istá organizácia v roku 2015 opäť aktualizovala usmernenia, aby odporučila ďalšie zníženie na približne päť percent, čo zodpovedá asi šiestim čajovým lyžičkám cukru denne.
Portál Today v tejto súvislosti poukazuje na to, že na zmiernenie rizika týchto nepriaznivých účinkov vedci prišli k záveru navrhnúť zníženie spotreby voľných cukrov alebo pridaných cukrov pod 25 gramov (čo je asi práve spomínaných šesť čajových lyžičiek) denne.
Len pre zaujímavosť, priemerný Američan konzumuje 22 čajových lyžičiek cukru denne. NBC Palm Springs informuje, že 6 čajových lyžičiek cukru nájdeme v 2,5 čokoládovej sušienke, pol litri ovocného punču či 1,5 polievkovej lyžici medu.
Korelácia medzi cukrom a chorobami
Dôkazy o súvislosti medzi voľným cukrom a rakovinou sú obmedzené aj kontroverzné a vyžadujú si ďalší výskum, uviedli autori štúdie. Zistenie by sa však podľa štúdie dalo vysvetliť známymi účinkami cukru na hmotnosť: vysoká spotreba cukru bola spojená s obezitou, ktorá je silným rizikovým faktorom pre rôzne druhy rakoviny.
To isté platí pre kardiovaskulárne ochorenia. Ďalším záverom je, že vysoko spracované potraviny, ktoré môžu mať veľa voľného cukru, zvyšujú zápal, čo je rizikový faktor v prípade depresie.
„Zvýšený príjem cukru môže podporovať zápal v tele, čo môže spôsobiť stres na srdci a cievach, a to môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku,“ poznamenala ešte vo februári pre CNN behaviorálna vedkyňa Brooke Aggarwalová, ktorá sa však predkladanej štúdie nezúčastnila.
„Uhľohydrátom z celého jedla trvá dlhšie, kým sa rozložia na jednoduché cukry, a časť z nich, vláknina, sa nedá rozložiť vôbec. To znamená, že celé, neporušené zrná nespôsobujú rovnaké skoky v hladine cukru v krvi, aké zažívame, keď jeme jednoduché cukry,“ povedala Maya Adamová, klinická odborná asistentka pediatrie na Lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity.
„Prudký nárast hladiny cukru v krvi spúšťa prudký nárast inzulínu, ktorý môže destabilizovať našu hladinu glukózy v krvi a… z dlhodobého hľadiska môže byť základnou príčinou zdravotných problémov,“ doplnila.
Zdroje: CNN, Today, Study finds, CTV News, NBC Palm Springs