VEĽKÉ POROVNANIE: Nakoľko účinné sú vakcíny proti COVID-u? Niektoré ťa ochránia už po prvej dávke

  • Štúdia rozoberá nakoľko sú účinné vakcíny Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson&Johnson
  • Stále však nemáme k dispozícii mnoho potrebných dát
  • Pozreli sme sa aj na Sputnik V
vakcinacia
TASR/AP Photo/Matthias Schrade
  • Štúdia rozoberá nakoľko sú účinné vakcíny Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson&Johnson
  • Stále však nemáme k dispozícii mnoho potrebných dát
  • Pozreli sme sa aj na Sputnik V

Na Slovensku je dnes aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných už o niečo viac než 30 percent populácie. Hovoríme tak o 1 653 862 ľuďoch, ku ktorým denne pribúdajú tisícky ďalších. Niektoré štáty, napríklad Veľká Británia, posúvajú termíny ľuďom, ktorí sa chystajú na druhú dávku a uprednostňujú tých, ktorých čaká prvá. Už po prvej dávke by sme mali byť totiž do určitej miery chránení.

Informácií o tom, ako vlastne vakcíny po prvej dávke fungujú, je však málo, alebo sú nejasné. Dáta z americkej Správy potravín a liečiv vysvetľuje pre The Insider Stephen Evans, profesor medicínskej štatistiky na Londýnskej univerzite a bývalý člen výboru pre bezpečnosť liekov v Európskej liekovej agentúre.

Pfizer

Správa potravín a liečiv, americká vládna agentúra, ktorá výskum robila, tvrdí, že po podaní prvej dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer je človek chránený minimálne na 52 percent. Profesor však podotýka, že dáta výskumníci začali zbierať u ľudí hneď po podaní prvej vakcíny. A teda aj počas prvých jedenástich dní, kedy sa ochrana v tele len vytvára.

Pfizer
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren

Hovorí, že skutočné percento ochrany by mohlo byť aj vyššie. Skutočná hodnota podľa neho leží niekde na škále medzi 30-timi percentami a 85-timi percentami. Prikláňa sa však k vyšším číslam, pri čom hovorí, že je 80 až 90 percentná šanca, že už po prvej dávke Pfizeru človek nedostane Covid-19 s vážnymi príznakmi.

Vakcína bola počas výskumu 100 percente účinná v tom, že nikto zo zaočkovaných nebol hospitalizovaný a nikto nezomrel. Štyria z tých, ktorí pri výskume nedostali vakcínu ale placebo, sa nakazili a mali ťažký priebeh ochorenia. Nevieme, čo sa deje ak po podaní prvej dávky prejde 21 dní, po tomto čase ľudia dostávajú druhú a neexistujú potrebné dáta.

Moderna

Moderna bola počas výskumu po prvej dávke účinná na 70 percent, pri čom Evans odhaduje skutočnú hodnotu medzi 44-ma až 85-imi percentami. Rovnako ako pri Pfizeri, aj počas tohto výskumu boli dáta zbierané aj v čase, kedy sa ochrana v tele iba vytvára, čo pri Moderne predstavuje prvých 13 dní. Percento ochrany by teda mohlo byť vyššie ako ukazujú výsledky FDA.

Počas výskumu sa sedem ľudí na druhú dávku vakcíny z neznámych dôvodov nedostavilo, avšak ponúkli tým vedeckému tímu zaujímavé informácie. Prvých 14 dní bola táto skupina chránená na 50 percent a neskôr bola už aj jedna dávka vakcíny efektívna na 92 percent. Nie je však jasné nakoľko vakcína chráni pred hospitalizáciou, pretože počas výskumu malo ťažký priebeh Covidu-19 6 ľudí, dvaja zaočkovaní a štyria, ktorí dostali placebo.

Moderna
zdroj: TASR/AP/Matt Slocum

AstraZeneca

Evans hovorí, že je náročnejšie posúdiť ochranu po prvej dávke vakcíny AstraZeneca. Súčasťou problému je, že medzi vakcináciami je väčšie časové okno, čo výskum značne sťažuje a preto svoje stanovisko k tejto vakcíne nevydala ešte ani Správa potravín a liečiv.

Vo Februári vyšla v The Lancet štúdia, ktorá tvrdí, že prvá dávka vakcínou je účinná na 76 percent minimálne 90 dní. V štúdii rovnako tvrdili, že vakcína 100 percentne ochraňuje ľudí pred hospitalizáciou, no treba povedať, že mali relatívne malú výskumnú vzorku. Evans hovorí, že vakcína od spoločnosti AtraZeneca je účinná minimálne na 70 percent prvých 90 dní, iné dáta zatiaľ nie sú k dispozícii.

AtraZeneca
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Slocum,

Johnson & Johnson

Spoločnosť J&J svoj výskum zamerala inak ako ostatné. Zatiaľ čo Pfizer, Moderna a AstraZeneca sa venovali tomu, či po vakcinácii človek dostane Covid-19 s príznakmi, alebo nie, J&J sa zamerala na ochranu pred miernym až ťažkým priebehom ochorenia. Vakcína začala chrániť po 14 dňoch a na 28. deň po podaní bola účinná na 66 percent.

Účinnosť vakcíny sa líšila od krajiny použitia, zatiaľ čo v USA bola účinná na 72 percent, v Južnej Afrike a Brazílii len na 68. V týchto krajinách sa však šíria varianty koronavírusu, ktoré by sa mohli vyhnúť protilátkam.

Astrazeneca
zdroj: TASR/AP

Sputnik V

Je náročné presne určiť účinnosť ochrany po očkovaní Sputnikom V. V Rusku jeho používanie schválili minulý rok v auguste, ešte pred dokončením kontroly štátnej bezpečnosti. Odvtedy prešlo 9 mesiacov a Rusko zatiaľ nesprístupnilo rozhodujúce informácie nezávislému orgánu na testovanie liečiv.

V septembri minulého roka vydal britský lekársky magazín The Lancet čiastočné výsledky o účinnosti vakcíny. Výsledky ukázali silnú imunitnú odpoveď a nezistili žiadne závažné vedľajšie účinky.

Ich výskum však zahŕňal len 38 účastníkov a mnohým vedcom sa nezdal. Účastníci dostali veľmi odlišné formy vakcíny, no podľa výsledkov mali všetci v rôznych dňoch úplne rovnakú hladinu protilátok v krvi.

Sputnik V
zdroj: TASR/AP

Viac než 40 vedcov z Európy, Spojených štátov, Kanady a dokonca aj Ruska podpísali otvorený list, v ktorom hovoria, že výsledky mohli byť zmanipulované. V rovnakom magazíne zverejnili ruskí vedci štúdiu aj vo februári. Tvrdia, že výskumu sa tentokrát zúčastnilo 18 000 participantov a účinnosť vakcíny bola 92 percentná, bez vážnych vedľajších účinkov. Vedci sa však aj k tomuto výskumu postavili skepticky, informuje DW. Tvrdia, že žiaden podobný výskum nemohol byť realizovateľný ak neboli zverejnené primárne údaje, ktoré stále nie sú k dispozícii.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Insider, Správa potravín a liečiv, The Lancet, The Lancet, DW

Najnovšie videá

Trendové videá