Veľké porovnanie politológov: Prečo Korčok neuspel, čo bude so Slovenskom v rámci EÚ a či nastane monopol moci
- Startitup oslovil známych politológov, ktorí si nedávali servítku pred ústa
- Jasne popísali rôzne scenáre, ktoré krajinu po voľbách môžu postihnúť
- Startitup oslovil známych politológov, ktorí si nedávali servítku pred ústa
- Jasne popísali rôzne scenáre, ktoré krajinu po voľbách môžu postihnúť
Prezidentské voľby 2024 rozdelili spoločnosť naprieč celým Slovenskom a Startitup bol celú volebnú noc pritom priamo vo volebných centrálach.
Slováci sa do nedeľného rána zobudili s oficiálnou správou, že novým prezidentom Slovenskej republiky sa čoskoro stane Peter Pellegrini. Ten „prevezme žezlo“ od Zuzany Čaputovej.
Startitup kontaktoval viacero odborníkov na politické dianie, aby sme zistili, čo o národe výsledok volieb vypovedá, ako aj to, čo to pre budúcnosť krajiny môže znamenať. Ak ťa zaujíma, čo predpovedajú politológovia pre najbližšiu budúcnosť, ako aj to, prečo vyhral práve Pellegrini, čítaj ďalej.
Uznávaný politológ Grigorij Mesežnikov sa pre Startitup vyjadril, že „slovenská spoločnosť sa rozdelila zhruba na polovicu. Tieto prezidentské voľby však skončili s najnižším rozdielom. Predtým to bola Iveta Radičová, ktorá s Ivanom Gašparovičom v druhom kole prehrala o 11 %. Teraz sa ten rozdiel znížil na 6,5%“.
Podľa odborníka „Slovensko prechádza nejakým modernizačným procesom, ktorý definuje napríklad členstvo v Európskej únii, NATO, reformy, ale zároveň sú tu prítomné faktory, ktoré momentálne v podobe polarizácie ruského vplyvu a strašenia rôznymi falošnými posolstvami spôsobili, že kandidát tejto časti politického spektra napokon vyhral“.
Prekvapenie, alebo očakávaný výsledok?
Ďalší známy politológ Tomáš Koziak pre Startitup uviedol, že výsledok prezidentských volieb do veľkej miery očakával.
„Nepredpokladal som, že dokáže Ivan Korčok zmobilizovať viac voličov ako Peter Pellegrini. Navyše, veľkým faktorom, prečo som to očakával, bolo aj to, ako dopadlo prvé kolo volieb. Áno, síce Ivan Korčok vyhral, ale mali sme tam veľa voličov Štefana Harabina, o ktorých sa skutočne absolútne nedalo predpokladať, že by volili Ivana Korčoka,“ povedal na úvod.
Podľa jeho slov aj tí, ktorí hovorili o možnosti, že by časť Harabinových voličov volila Korčoka, vyslovovali skôr „zbožné priania“.
„Ak sa voliči Štefana Harabina rozhodli ísť voliť, čo teda s najväčšou pravdepodobnosťou veľká časť aj urobila, tak volili určite Petra Pellegriniho. A to isté sa stalo vlastne aj s maďarskými voličmi, ale tam to už také jednoznačné nemuselo byť, hoci tiež určite významným spôsobom pomohli Pellegrinimu k víťazstvu.“
Skrytý faktor, ktorý veľa Slovákov podcenilo
Ako ďalej vysvetľuje Koziak, rozhodujúcim faktorom druhého kola volieb boli takzvaní „skrytí voliči“, čo potvrdzuje aj fakt, že v druhom kole bola volebná účasť o 10 % vyššia než v tom prvom.
„Je za tým vlastne skryté predovšetkým to, že pokiaľ volič vie, že v prvom kole to definitívne rozhodnutie nepadne, tak s najväčšou pravdepodobnosťou si dovolí neísť voliť do toho prvého kola. A to boli voliči Petra Pellegriniho.“
Hneď na to sme sa s politológmi zhovárali o kľúčových momentoch kampane, ktoré zaručili Pellegrinimu výhru, aj o tom, kde možno urobil Korčok chybu. Mesežnikov vyslovil aj predikciu, ako to bude teraz s celou krajinou vyzerať „doma“ aj v očiach zahraničia.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kde urobil Korčok vo svojej kampani chybu?
- Čo teraz Slovensku hrozí podľa odborníkov?
- Ako sa bude podľa politológov Pellegrini správať?
- V čom svojich voličov klamal?
- Bude podľa expertov vládnuť Slovensku tandem Smeru a Hlasu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity