Veľké porovnanie Slovákov s „bratmi“. Dáta ukázali, kto žgrloší, a kto necháva väčší tringelt
- Vyplýva to z dát spoločnosti Querko
- Objednávame si aj menej položiek
- Vyplýva to z dát spoločnosti Querko
- Objednávame si aj menej položiek
Naši západní susedia na obed minú v priemere viac ako my. Česi zaplatia za jedlo v obednom prime time 11,40 eur, Slováci približne 8,45 eur. Naši susedia tiež zvyknú nechávať vyššie prepitné, ktoré prekonáva výšku šiestich percent, píše iDNES.cz.
Česi za obed platia viac ako Slováci
Tieto čísla vyplývajú z dát spoločnosti Querko. O startupe, ktorý priniesol mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžeš platiť jednoduchým naskenovaním QR kódu, sme ťa už informovali. Služba vznikla v roku 2019 ako startup, ktorý založili Lukáš Kovač, Miloslav Mrvík, Jan Dorazil a Roman Kantor.
Od jari 2022 túto službu môžeš používať aj na Slovensku. „Expanzia na Slovensko nám umožnila ďalší vhľad do správania návštevníkov reštaurácií. Hoci by sme povedali, že sme veľmi podobné národy, určité rozdiely sú podľa našich údajov zrejmé,“ hovorí pre web Viktor Tecl, country manager Qerka na Slovensku.
Najväčší rozdiel medzi Čechmi a Slovákmi Tecl vidí v tom, koľko utrácajú za obedy. Pokiaľ Česi nechajú za jedlo približne 11,40 eur, u nás je to zhruba 8,45 eur.
Aplikácia funguje takým spôsobom, že ti stačí sadnúť si v reštaurácii za stôl, naskenovať jednoducho QR kód mobilom, ktorý máš aj tak stále po ruke, a pohodlne si vybrať z menu. Aplikácia tebe aj obsluhe šetrí čas, zvyšuje prepitné a skracuje čakaciu dobu.
Objednávame si menej položiek a nechávame menší tringelt
V porovnaní s Čechmi si objednávame aj menej položiek. Česi pri obede platia priemerne za 2,5 položky, Slováci len 1,6. Okrem položiek, šetríme aj na prepitnom. Zatiaľ čo českí užívatelia aplikácie nechávajú personálu priemerne 6,2 % z celkovej výšky účtu, slovenskí 4,5 %.
„Dlhodobo sledujeme, že zákazníci nechávajú personálu v priemere sedem percent. Počas obedov však výška tringeltu asi o percento klesá, ľudia sú však stále štedrejší ako pri platbe kartou, kedy nechávajú asi päť percent,“ dodáva Tecl.
Česi a Slováci sú podobní v používaní rôznych platobných metód. U oboch národov vedie pri platení metóda ApplePay, zhodne v 55 % prípadov. S 30% platieb metódou GooglePay vedú slovenskí užívatelia nad Čechmi o šesť percentuálnych bodov.
Princíp Querka
Princíp Qerka je jednoduchý. V reštaurácii si môžeš prostredníctvom rovnomennej aplikácie cez QR kód umiestnený na stole priebežne kontrolovať zoznam konzumovaných jedál a nápojov a kedykoľvek svojím mobilom zaplatiť tie položky, ktoré si označíš.
Vyhneš sa tak frázam typu „Platíte spolu alebo zvlášť?“ a chodeniu k pultu s platobným terminálom, čo často zdržiava hostí i obsluhu, a to najmä v čase podávania obedových menu.
Nápad na relatívne jednoduchý a inovatívny koncept dostal pri platení za obed v jednej pražskej reštaurácii Lukáš Kovač, CEO a spoluzakladateľ Qerka.
„Jedlo bolo skvelé, obsluha bola skvelá… Ale potom prišiel čas na platenie. Čašník sa spýtal, či budeme platiť spolu, alebo zvlášť. Odpovedali sme – zvlášť, pretože som bol na obede s kolegami. A čašník odpovedal: ‚Tak vás poprosím k pokladni‘. Šli sme teda do radu, kde už čakala na platenie iná skupinka hostí.“
Zdroje: iDNES, Archív Startitup