Veľké problémy s ePN: Špecialisti bojkotujú nový zákon platný od 1. januára
- Lekári poukazujú na nedostatky nového systému
- Od 1. januára 2024 odmietajú vydávať ePN-ky, aj keď im to zákon prikazuje
- Lekári poukazujú na nedostatky nového systému
- Od 1. januára 2024 odmietajú vydávať ePN-ky, aj keď im to zákon prikazuje
Pacienti môžu od nového roka naraziť na problémy s elektronickými PN-kami. Lekári špecialisti sa proti nim búria. Upozorňujú na chyby v novom systéme a odmietajú vydávať ePN-ky od 1. januára, hoci ich k tomu zákon núti.
Špecialisti zo Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa vzopreli novej povinnosti, podľa ktorej by mali od 1. januára 2024 vystavovať elektronické PN. Žiadajú parlament, aby zmenil túto povinnosť na voľbu. Chcú, aby zabezpečil, že štátne inštitúcie splnia všetky potrebné požiadavky pred zavedením tejto zmeny.
„Účinnosť novely je nutné odložiť na dobu, kedy si štát splní svoje úlohy voči poskytovateľom ŠAS do takej miery, aby mali porovnateľné podklady a zdroje na vystavovanie ako všeobecné ambulancie. Následne vzhľadom k neúmernej preťaženosti ŠAS žiadame zmenu ,povinnosti vystavovať‘ na ,možnosť vystavovať‘,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení ZAP.
Ukončenie PN môže byť od januára problémom
Praktickí lekári už používajú elektronickú práceneschopnosť v praxi. Ide o jednoduchý proces, kedy namiesto vypisovania papierovej PN lekár rovno elektronicky prizná tvoju práceneschopnosť.
„Pri ePN si lekár a inštitúcie všetky potrebné údaje vymenia elektronicky, s potvrdeniami nemáte nijaké povinnosti a starosti,“ ozrejmila Sociálna poisťovňa.
Nie je tak nutné, aby zamestnanec prenášal alebo doručoval potvrdenia zamestnávateľovi či Sociálnej poisťovni. Zamestnanec tiež nemusí oznamovať ukončenie PN. Od 1. januára však podľa ZAP môže byť ukončenie PN problémom.
„Novela jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie PN v prípade, ak toho lekár ŠAS nebude kapacitne schopný. Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, kedy jeho ePN nebude mať kto ukončiť,“ uvádza ZAP.
ZAP tiež upozornilo, že k zmene došlo bez diskusie a súhlasu lekárov, ktorí na túto zmenu nie sú pripravení. „Sociálna poisťovňa lekárov ŠAS doteraz nijako nekontaktovala za účelom spolupráce.“
Ministerka je ochotná rokovať
Povinnosť vystavovať práceneschopnosť (PN) elektronicky by sa pre špecialistov mohla posunúť. Pripustila to ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) v reakcii na Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).
„Som pripravená o tom hovoriť, rokovať, a v prípade, že sa dohodneme, tak by sme mohli posunúť účinnosť aj tejto povinnosti špecialistov ešte o rok,“ povedala Dolinková.
Ozrejmila, že situácia by sa mohla riešiť v parlamente pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Pripomenula, že pre udržanie špecialistov v systéme treba hľadať riešenia, a preto je otvorená diskusii.
Nová elektronická služba pre zamestnávateľov
Ako sme ťa nedávno informovali, Sociálna poisťovňa spustila nový pilotný projekt. Ten uľahčí slovenským zamestnávateľom prehľad o práceneschopnosti svojich zamestnancov a jej následné spracovanie.
Ide o novú elektronickú službu, ktorá umožňuje automatický prenos dát o tzv. ePN (elektronickej PN) z portálu eSlužieb Sociálnej poisťovne, a to priamo do mzdového softvéru.
Podľa slov Sociálnej poisťovne prináša služba benefity pre zamestnávateľov. Vo vybraných softvéroch je už dostupná.
Zamestnávatelia, ktorí sa zapoja do tejto elektronickej služby prostredníctvom svojho mzdového softvéru, budú mať tak pohodlnejší proces spracovania práceneschopnosti svojich zamestnancov. Okrem toho im to ušetrí čas, ktorý predtým museli vynaložiť na kontrolu elektronických potvrdení o práceneschopnosti (ePN).
„Už sa nebudú musieť prihlasovať na portál eSlužieb viackrát denne a kontrolovať, či tam pribudla ePN niektorých zamestnancov. Pri doterajšom postupe bolo navyše potrebné údaje o ePN prepisovať do mzdového softvéru, čo si najmä pri väčšom počte zamestnancov žiadalo osobitnú pozornosť, čas a spôsobovalo aj chybovosť pri prepise údajov,“ objasnil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Tou najvýraznejšou výhodou novej služby je podľa poisťovne to, že zamestnávatelia si dokážu jediným klikom stiahnuť a aktualizovať údaje o všetkých práceneschopných zamestnancoch, a to priamo do výpočtu mzdy.
Nová služba tak zabezpečuje automatizovaný prenos údajov, ktorý výrazne pomôže zamestnávateľom s ich prácou v mzdovom systéme.
Na portáli eSlužieb si zamestnávatelia môžu aj naďalej prezerať a individuálne kontrolovať „péenky“, ako uvádza Sociálna poisťovňa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Sociálna poisťovňa, Zväz ambulantných poskytovateľov, TASR, Archív SIU