Veľké varovanie vedcov: Dva svetadiely sa nevyhnutne zrazia, následky budú katastrofálne

  • Austrália sa každý rok posúva smerom k Ázii
  • Vedci predpovedajú vznik nového superkontinentu
Planéta zem
Ilustračné foto Archív Canva
  • Austrália sa každý rok posúva smerom k Ázii
  • Vedci predpovedajú vznik nového superkontinentu

Zem neustále mení svoju podobu pod vplyvom intenzívnych geodynamických procesov. Odborníci sa čoraz intenzívnejšie zaoberajú tektonickými procesmi, ktoré síce prebiehajú pomaly, no sústavne pretvárajú kontinenty. Jedným z najfascinujúcejších geodynamických javov je pohyb Austrálie.

Tento obrovský kontinent sa každoročne posúva na sever, čo znamená, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou zrazí s Áziou. Takáto zrážka môže dramaticky zmeniť geológiu regiónu, spôsobiť vznik nových pohorí a ovplyvniť oceánske prúdy či klimatické podmienky. Podobné tektonické pohyby v minulosti formovali kontinenty a ovplyvnili vývoj života na Zemi.

Austrália na kolíznom kurze

Pred 80 miliónmi rokov sa Austrália oddelila od Antarktídy a počas posledných 50 miliónov rokov sa neustále posúva na sever. Ako uvádza Daily Galaxy, kontinent sa pohybuje rýchlosťou približne 7 centimetrov ročne, čo zodpovedá tempu rastu ľudských nechtov.

Tento proces je súčasťou platňovej tektoniky, ktorá pretrváva už stovky miliónov rokov. Hoci sa pohyb kontinentu môže zdať zanedbateľný, v priebehu miliónov rokov povedie k zásadným geologickým zmenám. Predpokladá sa, že Indoaustrálska doska, ktorá nesie Austráliu, sa v ďalekej budúcnosti zrazí s Áziou a vyvolá rozsiahle environmentálne zmeny.

Ich stret môže spôsobiť vznik nových pohorí, posuny v oceánskych prúdoch a radikálne klimatické premeny. „Zem je živý organizmus, neustále sa vyvíja. Prechádza cyklickými procesmi, v ktorých sa kontinenty najskôr vzďaľujú a neskôr opäť približujú,“ cituje portál Unilad profesora Zheng-Xiang Liho.

Tektonická aktivita výrazne ovplyvnila vznik Veľkej koralovej bariéry, jedného z najúžasnejších prírodných ekosystémov na Zemi. Keď sa Austrália posúvala do tropických vôd, vytvorili sa ideálne podmienky pre rast koralov, čo umožnilo rozvoj najväčšieho útesového systému na planéte.

Pohyb kontinentu stále pokračuje a keď sa jedného dňa spojí s Áziou, vznikne nový superkontinent, ktorého vnútrozemie bude pravdepodobne veľmi suché. „Keď sa kontinenty zjednotia, zemská kôra vytvorí akýsi ‚ohnivý kruh‘ okolo nového superkontinentu,“ vysvetľuje profesor Li.

Keď sa kontinenty stretnú

Hoci Austrália narazí na Áziu až o stovky miliónov rokov, jej neustály pohyb už dnes mení geológiu aj technologické systémy. Napätie medzi tektonickými platňami zvyšuje seizmickú aktivitu, čo spôsobuje častejšie zemetrasenia a ďalšie geodynamické zmeny v regióne.

V roku 2016 vedci zistili, že austrálsky súradnicový systém GPS sa v dôsledku pohybu kontinentu posunul o 1,5 metra. Aby sa zabezpečila presnosť navigácie, bolo potrebné oficiálne súradnice upraviť o 1,8 metra.

Keďže sa Austrália posúva na sever, navigačné systémy, infraštruktúra a satelitné mapovanie si vyžadujú neustále aktualizácie, aby zostali presné a spoľahlivé. Aj minimálne odchýlky môžu spôsobiť závažné poruchy a narušiť fungovanie moderných technológií.

Budúce spojenie Austrálie s Áziou však neovplyvní len geológiu, ale aj ekosystémy. Kontinent je domovom jedinečných druhov, ako sú kengury, vombaty či vtákopysk. Ak sa oba kontinenty spoja, biodiverzita regiónu sa dramaticky zmení.

Prírodovedci vedú intenzívne diskusie o osude austrálskych druhov. Niektorí sa obávajú, že miestne vačkovce a koaly úplne vyhynú. Iní predpokladajú, že adaptabilné druhy, ako vombaty, vačice či stromové kengury, prežijú a budú prosperovať.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Unilad, Daily Galaxy

Najnovšie videá

Trendové videá