Veľké zemetrasenie po voľbách v Británii. Sunak podal demisiu, krajina má už nového premiéra

  • Rishi Sunak podal demisiu panovníkovi Karolovi III.
  • Ten už stihol vymenovať nového premiéra Keira Starmera
Zomrel známy hudobník
Startitup
  • Rishi Sunak podal demisiu panovníkovi Karolovi III.
  • Ten už stihol vymenovať nového premiéra Keira Starmera

Britský kráľ Karol III. v piatok vymenoval predsedu Labouristickej strany Keira Starmera za nového britského premiéra a poveril ho zostavením vlády. Oznámil to Buckinghamský palác, píše TASR s odvolaním na správu agentúry AFP a britských médií.

Buckinghamský palác pri tejto príležitosti zverejnil fotografiu z audiencie, na ktorej si kráľ podáva so Starmerom ruku. Karol III. krátko predtým prijal rezignáciu expremiéra Rishiho Sunaka.

Vymenovaniu predchádzala demisia, ktorú podal doterajší premiér Rishi Sunak. Ten sa v reakcii na výsledok parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila Labouristická strana, stretol s kráľom Karolom III. a odovzdal mu svoju demisiu. Sunak sa zároveň ospravedlnil verejnosti. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a britskej spravodajskej stanice BBC.

Buckinghamský palác potvrdil, že kráľ Sunakovu demisiu prijal.

„Dal som do tejto práce všetko, ale vyslali ste jasný signál, že vláda Spojeného kráľovstva sa musí zmeniť a váš úsudok je jediný, na ktorom záleží,“ povedal Sunak v príhovore k voličom pred sídlom britského premiéra na londýnskej Downing Street.

„Počul som váš hnev, vaše sklamanie a preberám zodpovednosť za túto prehru. Všetkým konzervatívnym kandidátom a účastníkom kampane, ktorí neúnavne pracovali, ale bez úspechu – je mi ľúto, že sme nemohli dosiahnuť to, čo si vaše úsilie zaslúžilo,“ dodal.

Uspeli labouristi i menšie strany

Menšie britské strany získali vo štvrtkových voľbách viac ako 40 percent hlasov, no zabezpečili si len 18 percent poslaneckých mandátov v Dolnej snemovni britského parlamentu, informuje TASR s odkazom na agentúru Reuters a web BBC.

Doteraz je rozdelených 648 z 650 kresiel, pričom jednokolový väčšinový volebný systém s jednomandátovými obvodmi zabezpečil víťazným labouristom 412 mandátov, čo predstavuje 63 percent z celkového počtu mandátov pri zisku 34 percent hlasov podľa takmer úplných výsledkov. Napriek menšiemu počtu hlasov zdvojnásobia svoje poslanecké zastúpenie z roku 2019.

Líder labouristov Keir Starmer má vďaka nespokojnosti konzervatívnych voličov ľahšiu cestu do premiérskeho sídla na Downing Street. Títo voliči okrem prechodu k labouristom podporili centristických Liberálnych demokratov alebo pravicových populistov zo strany Reform UK.

Konzervatívci získali 121 mandátov pri podpore 24 percent voličov, čo je o 250 mandátov menej ako doteraz. Škótska národná strana prišla o 38 poslancov a bude ich mať len 9.

Liberálni demokrati budú mať rekordných 71 kresiel, čo je o 63 viac ako predtým. Sústreďovali sa na obvody, kde ľahko porazili konzervatívcov, hlavne v južnom Anglicku, a získali celkovo 3,49 milióna hlasov.

Populistická strana Reform UK, vedená Nigelom Farageom, získala 4 milióny hlasov, ale len štyri mandáty. Uspela najmä v oblastiach, kde sa hlasovalo za brexit v referende v roku 2016. Samotný Farage získal svoj prvý mandát v britskom parlamente.

Strana zelených získala 1,9 milióna hlasov a podobne ako Liberálni demokrati dosiahla štyri mandáty.

V Severnom Írsku bola úspešná strana Sinn Fein, ktorá získala 7 poslaneckých miest, zatiaľ čo demokratickí unionisti stratili tri kreslá a budú mať 5 poslancov.

Zvyšné mandáty si rozdelia ďalšie strany a nezávislí kandidáti.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá