Veľké zistenie: Bohatí kamaráti v detstve ovplyvnia, koľko budeš zarábať v dospelosti
- Detstvo je plné nových podnetov
- Vplyvy na dieťa z jeho okolia sú veľké
- Jedným z nich je aj ekonomický status
- Detstvo je plné nových podnetov
- Vplyvy na dieťa z jeho okolia sú veľké
- Jedným z nich je aj ekonomický status
Dnes už je všetkým jasné, že detstvo je čas, kedy dieťa nasáva podnety okolo a na základe nich sa vyvíja. Niet pochýb o tom, že zážitky a skúsenosti z detstva značne ovplyvňujú náš život vo vyššom veku.
Či už v pozitívnom, alebo aj negatívnom svetle. Avšak, vedci z univerzít v Harvarde, Stanforde a New Yorku zistili oveľa zaujímavejšiu vec. Ako uvádza ich štúdia, dieťa dokáže byť ovplyvnené aj tým, z akej finančnej situácie pochádzajú jeho kamaráti.
Je to o tom, s kým sa stretávaš
Jednoducho, keď chudobné deti vyrastajú okolo bohatších detí a ich rodičov, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú mať v dospelosti vyšší plat. Zistenia vlastne naznačujú, že na fráze „je to všetko o tom, s kým sa stretávaš“, naozaj niečo je.
Pravdou je, že výskumníci už dlho predpokladajú, že spoločenské vzťahy môžu ovplyvniť príjmovú nerovnosť a ekonomické príležitosti v spoločnosti.
Až donedávna však bolo náročné získať rozsiahle údaje na podporu tejto hypotézy. A keď už žijeme vo svete sociálnych sietí, prečo ich nevyužiť práve ako príležitosť študovať túto myšlienku?
Výskumníci analyzovali 21 miliárd online priateľstiev pomocou údajov z Facebooku. Ako uvádza ScienceAlert, je to asi 3 500-krát viac ako doteraz najpoužívanejší súbor údajov pre sociálne siete.
Silná korelácia
O tom, čo dieťa môže v živote pozitívne ovplyvniť, sa vedú diskusie už dlho. Či už je to rodinný príjem, zázemie, dosiahnuté vzdelanie, zamestnanie alebo komunita, v ktorej vyrastá, každá oblasť rozhodne vplýva na vývin dieťaťa.
V tejto štúdii vedci zistili, že ak dieťa z rodiny s nízkou sociálnou ekonomickou úrovňou žije v oblasti, kde je 70 percent ľudí z komunity bohatých, jeho príjem v dospelosti sa môže zvýšiť v priemere o 20 percent.
To je veľmi silná korelácia. Ani faktory ako vzdelanie alebo povolanie neposkytujú taký silný impulz pre budúci príjem. Aj napriek tomu však existuje mnoho vysvetlení, prečo to tak je.
Nadviazanie priateľstva s deťmi z rodín s vyššími príjmami by mohlo pomôcť formovať motiváciu dieťaťa, ale tiež poskytnúť prístup k informáciám a pracovným príležitostiam, ktoré by inak nemali, uvádza Nature.
Priepasť medzi komunitami
Poďme si však zložiť ružové okuliare – sú tu aj zlé správy. Vedci si totiž uvedomujú, že priepasť medzi komunitami s rozdielnym príjmom zvykne byť veľká.
Deti z chudobných rodín sa väčšinou nemajú kde stretnúť s tými, ktorých rodiny majú značne vyšší príjem, uvádza New Scientist. Inými slovami, deti majú tendenciu stretávať sa s rovesníkmi, ktorí pochádzajú z podobných ekonomických tried.
„Je pravdepodobné, že ľudia s nízkym socioekonomickým statusom majú malý priestor na spojenie s jednotlivcami s vyšším socioekonomickým statusom,“ píšu autori.
Nemusí to byť však pravidlo. Existujú rodiny s nízkym príjmom, ktoré sa rozhodnú žiť v oblasti s vysokým ekonomickým statusom alebo sa rozhodnú investovať do vzdelania svojho dieťaťa.
Prostriedok k búraniu priepastí
Súčasná štúdia nie je prelomovým návodom na to, ako zabezpečiť, aby dieťa malo v budúcnosti vysoký príjem. Dokázala však preukázať koreláciu medzi ekonomickou prepojenosťou a budúcimi ekonomickými vyhliadkami dieťaťa.
Tento vzájomný vzťah je taký silný, že stojí za to ho ďalej skúmať. Za spomenutie však stojí to, že sú ľudia, ktorí inklinujú k priateľstvám s ľuďmi zo svojej vlastnej sociálno-ekonomickej skupiny.
Nech má táto štúdia akýkoľvek podtón, pravdou je, že môže byť prostriedkom k búraniu priepastí medzi komunitami s rôznym ekonomickým zázemím.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: ScienceAlert, NewScientist, Nature