Kočnerova Threema tvrdí, že známa celoslovenská sieť reštaurácií slúžila ako práčka peňazí v kauze Mýtnik
- Prepojenie Medusy s Kočnerom, Imreczem a Suchobom vypátralo Investigatívne centrum Jána Kuciaka
- Kočner v Threeme hovorí, že peniaze šli do Medusy na „očistenie“
- Prepojenie Medusy s Kočnerom, Imreczem a Suchobom vypátralo Investigatívne centrum Jána Kuciaka
- Kočner v Threeme hovorí, že peniaze šli do Medusy na „očistenie“
Ešte v roku 2017 uskutočnila polícia raziu v podnikoch patriacich Medusa Group. Podľa Denníka Plus 1 deň mala sieť známych reštaurácií vydávať zákazníkom falošné bločky. Dnes sa však ukazuje, že za tým mohlo byť niečo viac. Podľa zistení Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) je Medusa údajne zapletená v kauze Mýtnik a existuje podozrenie, že slúžila ako „práčka“ peňazí z nelegálnej činnosti.
Kauza Mýtnik, ktorú otvorila NAKA, otriasa Slovenskom. V putách skončili veľké ryby ako bývalý šéf finančnej správy alebo milionár Michal Suchoba, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Firma Allexis Michala Suchobu dodala softvérové riešenia Finančnej správe, šlo však o utajené zákazky, čo malo štátu spôsobiť škodu až 42 miliónov eur.
Práčka menom Medusa
Najnovšie zistenia ICJK však naznačujú, že pavučina nekalých činností siaha oveľa ďalej a v jej strede sedel sám Marian Kočner. Konverzácie o tokoch peňazí sa totiž našli v jeho mobile. Kočner mal Michala Suchobu vydierať, lebo sa o praní špinavých peňazí dozvedel.
V Kočnerovej Threeme sa „Medúza“, teda Medusa Group, opisuje ako prostriedok na očistenie peňazí. Úryvok vyššie je z komunikácie Mariana Kočnera s Norbertom Bödörom. Pohyby detailnejšie opisuje v súbore, ktorý mu Kočner poslal, ale ten sa nepodarilo rozlúštiť. V rámci prístupu ku Kočnerovej knižnici však investigatívni novinári objavili súbor suchoba.pages, ktorý transakcie popisuje, nevie sa však, či ide o predmetný súbor.
Na účty pritiekli milióny
V ňom je uvedené, že v decembri previedli 7,5 milióna z Finančnej správy na účet firmy Allexis s.r.o. Má ísť o peniaze priamo z kauzy Mýtnik. Následne 4,2 milióna na českú pobočku Allexis a neskôr 1,5 milióna na účet priamo Michalovi Suchobovi.
Ďalšie peniaze z Allexis s.r.o. mali smerovať do firmy QBSW a odtiaľ malo 0,4 milióna eur putovať na účet firmy Presto, ktorá patrí do portfólia Medusy. Ďalšie dva prevody mali ísť z QBSW do firiem Medusa group a Medusa Gmbh (v skutočnosti Mistral Gastro) vo výške 0,9, resp. 0,7 milióna eur.
ICJK kontaktovalo aj šéfa skupiny Medusa Petra Štecka (na snímke vyššie), ktorý sa s Michalom Suchobom pozná z vysokej školy. Ten nepoprel, že mu z firmy QBSW pritiekli peniaze, firmy boli podľa neho v štandardnom obchodnom vzťahu. „Vami uvedené úhrady so spoločnosťou Allexis ani Finančnou správou nesúviseli,“ cituje vyjadrenie Štecka ICJK.
„So spoločnosťou QBSW sme mali normálny obchodný vzťah, kde došlo k poskytnutiu preukázateľne zrealizovaných, riadne podložených a zdokumentovaných služieb, za dlhšie časové obdobie. Viac k tomu nemáme čo dodať,“ uvádza Štecko.
Kauza zametená pod koberec
ICKJ však upozorňuje, že o podozrivých prevodoch mohla vedieť polícia už vtedy. V roku 2017 bola v podnikoch Medusy razia, pri ktorej policajti vzali aj niekoľko pokladní.
V decembri 2018 polícia vyšetrovanie Medusa Group prerušila. „Vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky NAKA dňa 18. 12. 2018 trestné stíhanie v zmysle § 228 ods. 1 Trestného poriadku prerušil, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe,“ uviedla podľa biztweet.eu hovorkyňa prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Denisa Baloghová.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: ICJK, Pluska, Biztweet.eu