Veľké zmeny v poplatkoch od 1. apríla 2024: Daňovníci si priplatia o desiatky, v jednom prípade takmer o 100 eur
- Novela zákona oklieštila aj úľavu z elektronickej úhrady
- Právnické osoby a podnikatelia si priplatia najviac
- Zmena sumy sa dotkla aj „papiera“
- Novela zákona oklieštila aj úľavu z elektronickej úhrady
- Právnické osoby a podnikatelia si priplatia najviac
- Zmena sumy sa dotkla aj „papiera“
Národná rada ešte v decembri minulého roka schválila konsolidačný balíček, ktorého súčasťou je aj novela zákona o súdnych a správnych poplatkoch. Zmeny v sadzbách prichádzajú do platnosti už 1. apríla. Za služby poskytované Finančnou správou si zaplatíme viac. Novela rovnako oklieštila „zľavu“ pri elektronickom podaní návrhu.
Ak v prípade spoplatneného podania osoba čiastku neuhradí do 31. marca, bude musieť zaplatiť sumu podľa nového sadzobníka. Na prichádzajúcu zmenu upozornil portál podnikajte.sk.
Od prvého apríla budú v ambulanciách lekárov zavedené plošné poplatky približne v sume 4 či 5 eur, napísali sme. Rovnako sa zvýšia poplatky správnych poplatkov za vybrané služby Finančnej správy. Správne poplatky, ktoré sú určené pevnou sumou, sa platia bez výzvy a sú splatné pri podaní podania. V prípade, ak daňový subjekt neuhradí spoplatnené podanie do 31. marca 2024, suma takéhoto podanie sa zmení podľa nového sadzobníka. Finančná správa tiež daňovníka po prvom apríli upovedomí a vyzve k uhradeniu správneho poplatku s novou sumou.
Sadzby poplatkov upravuje sadzobník správnych poplatkov v zákone č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
Za rovnaké podania o takmer 5 eur viac
Totožne ako pri poplatkoch v ambulanciách si podnikatelia a iné daňové subjekty priplatia za správne poplatky o takmer 5 eur viac. Za vydanie rozhodnutia o delegovaní miestnej príslušnosti, o predĺžení/odpustení lehoty, o povolení odkladu platenia dane či úľavy dane si daňový subjekt doteraz zaplatil 9,50 eur. Po prvom apríli sa suma zvýši až na 14 eur. Totožné zmeny nastali aj pri sadzbách za udelenie súhlasu s nakladaním záložného práva a žiadosti o prerušenie daňového konania, informuje portál.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.