Veľký krach TOP obľúbených spoločností Slovákov. Z pultov zmizne obľúbená cukrovinka aj kvalitný nábytok
- V roku 2024 nás opustili známe módne značky, firmy, ale aj celé obchodné reťazce
- Tento prehľad ti ukáže, koho všetkého sa už na našom trhu nedočkáme
- V roku 2024 nás opustili známe módne značky, firmy, ale aj celé obchodné reťazce
- Tento prehľad ti ukáže, koho všetkého sa už na našom trhu nedočkáme
Mnohé firmy prežívajú náročné obdobie, čoho dôkazom je rekordný počet bankrotov. Tento rok nás opustili viacerí známi výrobcovia potravín, módne značky, a dokonca aj celé obchodné reťazce. Situácia sa stáva čoraz zložitejšou a my sa musíme rozlúčiť s mnohými obľúbenými spoločnosťami.
Zozbierali sme pre teba zoznam výrobcov, značiek a predajcov, ktorí v roku 2024 píšu svoju poslednú kapitolu alebo bojujú o prežitie. Prehľad ti ukáže, koho všetkého sa už na našom trhu nedočkáme.
Originálna cukrovinka zmizne z pultov
Minulosťou sa v tomto roku stane aj jedna z obľúbených cukroviniek. Ako sme ťa už informovali, Mozartove gule sa v továrni Salzburg Schokolade v Grödigu už nevyrábajú. Priemyselná výroba sa im totiž nevyplatí. Výrobca oznámil bankrot pred dva a pol rokom. Záchranný plán nevyšiel a výroba čokolády je teraz príliš drahá.
Závod zatvoria na konci roka, uviedol denník Salzburger Nachrichten. Na trhu však zostanú ručne robené Mozartove gule a iné priemyselne vyrábané značky, ktoré však nebudú guľaté.
Paul Fürst, salzburský cukrár, v roku 1890 vyrobil prvú guľatú cukrovinku plnenú pistáciami a marcipánom, obalenú v tmavej čokoláde. Nazval ju po skladateľovi Wolfgangovi Mozartovi, aby mu vzdal poctu.
Fürstova rodina pokračuje v ručnej výrobe Mozartových gúľ. Keďže Fürst si svoj cukrársky vynález nepatentoval, iné firmy začali vyrábať podobné výrobky vo veľkom. Fürst sa s nimi súdil a nakoniec sa dohodli, že konkurencia bude používať iný názov.
Dôvodom konca pravých salzburských Mozartových gulí je v súčasnosti výrazný nárast cien surovín, keď cena kakaa vzrástla trojnásobne. Ukončili tiež spoluprácu s jedným z najväčších odberateľov a výrobný areál je príliš veľký, píše denník Kurier.
Po 30 rokoch do konkurzu
Do konkurzu ide aj známa slovenská firma, ktorá pôsobí na trhu už 29 rokov. Firma Beta, ktorá vyrába nábytok v Trenčíne, musí pred svojím 30. výročím čeliť obrovským dlhom. Tie sú také veľké, že ich firma nedokáže splatiť a rozhodla sa preto sama požiadať o konkurz. Túto informáciu priniesol portál Denník N.
Firma, ktorá vznikla v roku 1995, sa venovala výrobe postelí a sedačiek na mieru. V najlepších časoch mala viac ako 70 zamestnancov. V ťažkých obdobiach skolabovala a musela sa oddlžiť pod ochranou súdov, aby prežila. Teraz je však situácia ešte horšia.
Firma dlhuje štátu takmer 1,4 milióna eur na daniach a odvodoch, a preto sa rozhodla ísť do konkurzu. Súd pravdepodobne vyhlási konkurz a nariadi rozpredaj majetku, aby firma splatila aspoň časť dlhov.
Denník N uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či firma skončí a prepustí zamestnancov, alebo bude pokračovať aj počas konkurzu, pretože na otázky nereaguje.
Ak by firma so svojimi približne 40 zamestnancami konkurz prežila, musela by to byť pod novým vlastníkom.
Výrobky, ktoré má takmer každá slovenská domácnosť, zmiznú z trhu
Firma Korad Radiators, ktorá vyrába radiátory od roku 1968, dlho zápasila s finančnými problémami. Snažila sa vyhnúť bankrotu, ale neuspela. Dlhy a straty ju stále viac zaťažovali. Vo februári jej situácia dospela do konečného bankrotu, ako ukazujú záznamy z registra konkurzov.
V roku 2022 firma zaznamenala stratu 2,27 milióna eur. Do ťažkostí sa dostala na základe návrhu veriteľa spoločnosti Promuglesbit, s.r.o., kvôli dlhodobo nezaplatenému dlhu za dodané plechy, ktorý presiahol štyri milióny eur.
Karol Ješko, zástupca veriteľa, už skôr pre Košice Dnes uviedol, že Promuglebist sa snažil vyjsť v ústrety Korad Radiators. Umožnili im platiť dlhy podľa splátkového kalendára.
„Zároveň záujmom Promuglesbit je uspokojenie jeho pohľadávok a nie úpadok KORAD Radiators, s.r.o., a preto je na strane tejto spoločnosti, aby ešte pred vyhlásením konkurzu prišla s takým riešením situácie, aby konkurz na jej majetok nemusel byť vyhlásený,“ zdôraznil Ješko, ktorý v prvej polovici roka dal aj návrh na konkurzné konanie.
Záchranný plán stratovej fabriky v Košiciach nezafungoval. Ich dlhy z daní a odvodov sa za posledný rok zvýšili na päťnásobok.
Zdroje: archív SIU, Salzburger Nachrichten, Kurier, Denník N, Okay, Register úpadcov