Veľký kryptomenový škandál: Slováci a Česi prišli o milióny eur, zakladateľom je stíhaný Trnavčan

  • Sľubovali 20-percentné zhodnotenie investícií
  • Investori sa však k peniazom nikdy nedostanú
  • Tri firmy spojené s projektom podali na seba konkurz
Aleš Kohoutek, krypto
CEO Glocin Aleš Kohotek, Ilustračný obrázok Reprofoto: Instagram/@ aleskohoutek, Canva
  • Sľubovali 20-percentné zhodnotenie investícií
  • Investori sa však k peniazom nikdy nedostanú
  • Tri firmy spojené s projektom podali na seba konkurz

Ďalší kryptomenový projekt skrachoval, tisíce Slovákov a Čechov prišli o peniaze Projekt Glocin, ktorý lákal investorov na kryptomenu Teuron, sa dostal do vážnych problémov. Tri firmy spojené s projektom podali na seba konkurz, čím sa nádeje tisícov investorov na návrat ich peňazí výrazne zmenšili.

Za projektom stoja kontroverzné osobnosti s pochybnou minulosťou. Na skutočnosť upozornil portál Aktuality.sk

Spoluzakladateľ mal zákaz obchodovať

Jedným zo spoluzakladateľov projektu je Trnavčan Maroš Mikláš, ktorému americký regulátor už v roku 2007 zakázal obchodovať pre podvodné aktivity. Ďalším kľúčovým hráčom a CEO celej firmy je Aleš Kohoutek, známy z českého podnikateľského prostredia ako spolupracovník Radovana Krejčířa, pofidérneho podnikateľa, ktorý ušiel z Českej republiky do Juhoafrickej republiky.

Práve tam si neskôr začal odpykávať v tamojšom väzení trest 35 rokov. Kohoutek si v minulosti odsedel sedem a pol roka za úverové podvody a bol zapletený do pokusu o tunelovanie českého štátneho podniku Čepro, informujú Aktuality v druhom článku

Podstata projektu Glocin spočívala v lákavej ponuke investovať do novej kryptomeny Teuron. Tú vydávala estónska firma založená dvoma Poliakmi len pár mesiacov pred štartom projektu Glocin. Táto spoločnosť pritom disponovala základným kapitálom len 2 500 eur.

Sľuby, sľuby a zasa sľuby…

Projekt sľuboval investorom až 20-percentné zhodnotenie, no realita je úplne iná. Klienti sa k svojim peniazom nemôžu dostať a hrozí, že o desiatky miliónov eur prídu navždy. Hoci české médiá už skôr upozorňovali na podozrenia z podvodu, organizátori projektu všetku kritiku odmietali.

Ako informuje Fontech, české médiá bili na poplach už v roku 2019, keď portál Aktuálně ako prvý upozornil na pochybné praktiky projektu Glocin. Napriek týmto varovaniam projekt pokračoval ďalej. Až v apríli 2023 portál Seznam priniesol správu, že investori sa nedokážu dostať k svojim peniazom. Aj napriek včasným varovaniam médií projekt dokázal prilákať investície v hodnote desiatok miliónov eur.

Situácia sa dramaticky zhoršila v týchto chvíľach. Očné kliniky, ktoré mali byť zárukou zisku pre investorov, smerujú do konkurzu, pričom ho na seba podali samy. Podľa Aktualít sa zakladatelia projektu teraz navzájom obviňujú zo zodpovednosti, zatiaľ čo poškodení investori márne čakajú na svoje peniaze. Táto nádej sa však viac a viac vytráca, keďže jeden zo zdrojov je údajne úplne bez prostriedkov. 

Investori majú spoločného zástupcu

Poškodení investori dokonca majú spoločného právneho zástupcu. Ako informuje právna firma zizlavsky.cz, ponúkajú právne zastúpenie v kauze Glocin Limited, kde mali klienti investovať svoje peniaze prostredníctvom kombinácie nákupu kryptomeny TRN/voucherov TRN a následnej spätnej úročenej zápožičky digitálnej meny. „Zastupujeme už stovky veriteľov v kauzách alternatívnych fondov.“

Vyjadrenie Glocin 

Aleš Kohoutek ešte v apríli tohto roka na webe spoločnosti informoval, že firma bola založená v roku 2017 troma zakladateľmi, pričom bola vždy legitímnou firmou. K medializovaným správam o jej podvodnej činnosti sa vyjadrila, že tieto tvrdenia nie sú úplne pravdivé. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Aleš Kohoutek (@aleskohoutek)

Firma dlhodobo pracovala na základe zmluvy s BIT.NXT INTERNATIONAL LLC, ktorú viedol Maroš Mikláš. Táto spoločnosť mala zabezpečovať zisk pre Glocin a jeho klientov. Problémy údajne začali po vnútorných roztržkách medzi zakladateľmi. Maroš Mikláš údajne neplnil korporátnu zmluvu, čím mal spôsobiť Glocinu významnú finančnú stratu.

Kohoutek v texte napísal, že tretí zakladateľ taktiež pohoršil menu Glocin Limited. Lubomír Bezděk totiž opustil projekt a následne sa pokúsil sa previesť klientov do novej platformy EVA. Podľa vyjadrenia spoločnosti Glocin, Maroš Mikláš a jeho firmy dlhujú Glocinu Limited viac ako 135 miliónov eur.

Aleš Kohoutek informoval, že zostal jediným zástupcom, ktorý sa snaží splniť záväzky voči klientom prostredníctvom získania nových zahraničných financií. Hoci firma tvrdí, že od roku 2017 do 2022 plnila všetky záväzky voči klientom a úradom, v súčasnosti čelí viacerým trestným oznámeniam kvôli neplneniu záväzkov.

Na Maroša Mikláša prebieha vyšetrovanie v Slovenskej republike aj na európskej úrovni. Spoločnosť sa bráni proti obvineniam z podvodu a zdôrazňuje, že ich problémy vznikli kvôli vnútorným sporom, nie podvodnému konaniu. Napriek tomu tisíce klientov momentálne nemajú prístup k svojim investíciám.

Parlament pokračuje v 22. schôdzi, Huliaka neodvolali

Zdroje: Aktuality, Fontech, Glocin, Aktuality, zizlavsky.cz

Najnovšie videá

Trendové videá