Veľký prehľad: Analytik predpovedá defláciu, Slováci sa dočkajú zlacňovania. Obchodníci na zvyšovaní cien nezarobili
- Inflácia zasiahla minulý rok takmer všetky odvetvia
- Marže potravinových reťazcov vtedy kritizoval premiér
- Obchodníci tvrdia, že na inflácii nezarobili
- Inflácia zasiahla minulý rok takmer všetky odvetvia
- Marže potravinových reťazcov vtedy kritizoval premiér
- Obchodníci tvrdia, že na inflácii nezarobili
Minulý rok čelili ťažkej finančnej situácii pre infláciu takmer všetky sektory. Spotrebiteľské ceny v roku 2023 medziročne rástli dvojciferne a inflácia bola na štvrtej najvyššej hodnote od vzniku Slovenska. Najviac sme to ale pocítili na rastúcich cenách potravín. Podľa Štatistického úradu SR sa počas roka 2023 ceny potravín zvýšili v priemere o viac ako 17 %.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v minulosti viackrát obviňoval vysoké marže obchodných reťazcov. Keď po voľbách vznikla nová vláda, v novembri uložila uznesením šéfovi rezortu financií Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD) zabezpečiť vykonanie analýzy cenového vývoja základných druhov potravín.
Rast ziskov zaznamenali produkcia, veľkoobchod aj maloobchod
Z najnovšej Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 3/2024 vyplýva, že podľa odhadov Národnej banky Slovenska začali prirážky v potravinovej vertikále rásť ešte v roku 2021. V sektore s potravinami už podľa ministerstva financií klesli, no v sektore výroby potravín a nápojov boli v druhom štvrťroku 2023 výrazne nad priemerom.
„Kým priemerná ziskovosť v sektore výroby potravín dosahovala pred rokom 2021 približne 1,2 bodu, aktuálne dosahuje 1,4 bodu (hodnota 1,4 bodu znamená, že ak zvýšenie objemu produkcie vedie k nárastu nákladov o 1 euro, tržby v odvetví stúpajú o 1,40 eura). V sektore obchodu, resp. predaja potravín dosahovala ziskovosť pred rokom 2021 asi 1,05 bodu. Následne tiež vzrástla a klesla na aktuálnych 1,2. To je síce najmenej od roku 2021, avšak stále mierne nad priemerom z rokov 2015 až 2020,“ píše sa v analýze.
Producenti, veľkoobchod a maloobchod zažili podľa analýzy výrazný rast ziskov. Spotrebiteľské ceny potravín rastú výraznejšie než ceny vstupov (vrátane miezd) v poľnohospodárstve, potravinárskom priemysle a obchode. Napriek vysokému podielu spotreby potravín z dovozu (až 44 %), rástli dovozné ceny potravín výrazne pomalším tempom ako tie z domácej produkcie.
Obchodníci hovoria, že na inflácii nezarobili
„Žiaden z reťazcov nezaznamenal zisk v dôsledku inflácie, ale práve naopak, všetkým reťazcom klesol reálny zisk, pretože tlmili infláciu na Slovensku. Obchodníkom ako jediným v celom potravinovom reťazci klesol reálny zisk,“ uviedol pre Startitup predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo obchodníci tvrdia, že na inflácii nezarobili
- Čo ovplyvnilo zisky potravinových reťazcov
- Prečo začali ľudia nakupovať menej
- Či potravinová inflácia klesne alebo stúpne
- Prečo by nemal štát zasahovať do cien potravín
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika