VEĽKÝ PREHĽAD: Ceny potravín na Slovensku patria medzi najvyššie v EÚ. U susedov ušetríš až 40 %

  • Za tuky platíme najviac v celej Únii
  • Nákupom u susedov podľa výpočtu odborníkov ušetríš
potraviny, poľsko
Archív Canva, TASR/DPA
  • Za tuky platíme najviac v celej Únii
  • Nákupom u susedov podľa výpočtu odborníkov ušetríš

Slováci môžu výrazne ušetriť pri nákupe potravín v susedných krajinách. Vyplýva to z najnovšej analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej najvýhodnejšie ceny ponúka Poľsko. U susedov sú potraviny lacnejšie až o 25 percent.

V rámci Európskej únie patria slovenské ceny potravín k nadpriemerným. Sú o viac ako 8 % vyššie než európsky priemer. Iba šesť krajín Únie má drahšie potraviny – Malta, Luxembursko, Estónsko, Cyprus, Dánsko a Írsko. Podobnú cenovú úroveň ako Slovensko dosahujú Lotyšsko, Fínsko a Grécko.

Zaujímavé je, že aj v susedných krajinách ako Česko a Maďarsko zaplatia zákazníci za potraviny o 4 až 7 % menej. Dokonca aj v Rakúsku sú potraviny v priemere o 2 % lacnejšie, hoci tam majú vyššie ceny pri pečive (5 %), mäse (34 %) a rybách (10 %). V Maďarsku sa ceny mlieka, syrov a vajec pohybujú na podobnej úrovni ako na Slovensku.

Za tuky platíme najviac na Slovensku

Výrazný cenový rozdiel je podľa analytika Ľubomíra Koršňáka najmä pri olejoch a tukoch vrátane masla. Tie sú v okolitých krajinách o 30 až 40 % lacnejšie, pričom Slovensko má v tejto kategórii dokonca najvyššie ceny v celej EÚ.

Pred vianočnými sviatkami môže byť pre spotrebiteľov zaujímavé, že ryby sú najlacnejšie v Maďarsku (o 17 % nižšie ceny) a Česku (o 16 % nižšie ceny). Najviac si Slováci za potraviny podľa analytika priplatia na Malte a v Luxembursku (o 9 až 10 %).

„Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Macedónsku a Turecku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 36 % nižšie ako na Slovensku), ale aj v susednom Poľsku (o 24 %). Aj pri tovaroch platí, že najvyššie cenovky nájdeme v krajinách EFTA (Nórsko, Švajčiarsko a Island), a to o 21 až 48 % vyššie ako na Slovensku. Z krajín EÚ v Dánsku, Írsku a Fínsku (o 22 až 26 %), teda v krajinách počtom obyvateľov podobnej veľkosti ako Slovensko,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Drahé maslo kritizujú aj politici

Ako sme ťa už informovali, ceny potravín na Slovensku pokračujú v raste, a to aj napriek klesajúcej inflácii. Situáciu nedávno rozvíril Igor Matovič (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý poukázal na paradox s cenami masla. Kým v Štokholme stojí 250-gramové maslo 2,90 eura, slovenské obchody ponúkajú tento produkt za výrazne vyššie ceny.

V Tescu zaplatíme 3,99 eura, značkové maslo Rajo v Kauflande stojí 4,39 eura a Selské maslo od Laktosu dokonca 4,69 eura.

Rastúce ceny mliečnych výrobkov majú svoje opodstatnenie, vysvetľuje Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: „V Európskej únii stúpa cena surového kravského mlieka. Dôvod musíme vidieť napríklad v tom, že napríklad Taliansko výrazne viac nakupuje mlieko a celkovo v Únii je menej mlieka. Cenu slovenského masla ovplyvňuje európska spotová cena mlieka a smotany.“

Finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko považuje situáciu za prirodzený dôsledok otvorenej ekonomiky. „Nemalo by žiadny zmysel snažiť sa ‚odstrihnúť‘ od svetových cien, pretože v takom prípade by sme museli zavrieť hranice a pohyb tovaru po vzore socialistických krajín regulovať, čo hádam nikto na Slovensku nechce,“ uviedol.

Dodáva, že vlády môžu ceny ovplyvňovať len nepriamo, najmä prostredníctvom daňovej politiky alebo úpravou odvodov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá