VEĽKÝ PREHĽAD: Ceny potravín na Slovensku patria medzi najvyššie v EÚ. U susedov ušetríš až 40 %

  • Za tuky platíme najviac v celej Únii
  • Nákupom u susedov podľa výpočtu odborníkov ušetríš
potraviny, poľsko
Archív Canva, TASR/DPA
  • Za tuky platíme najviac v celej Únii
  • Nákupom u susedov podľa výpočtu odborníkov ušetríš

Slováci môžu výrazne ušetriť pri nákupe potravín v susedných krajinách. Vyplýva to z najnovšej analýzy UniCredit Bank, podľa ktorej najvýhodnejšie ceny ponúka Poľsko. U susedov sú potraviny lacnejšie až o 25 percent.

V rámci Európskej únie patria slovenské ceny potravín k nadpriemerným. Sú o viac ako 8 % vyššie než európsky priemer. Iba šesť krajín Únie má drahšie potraviny – Malta, Luxembursko, Estónsko, Cyprus, Dánsko a Írsko. Podobnú cenovú úroveň ako Slovensko dosahujú Lotyšsko, Fínsko a Grécko.

Zaujímavé je, že aj v susedných krajinách ako Česko a Maďarsko zaplatia zákazníci za potraviny o 4 až 7 % menej. Dokonca aj v Rakúsku sú potraviny v priemere o 2 % lacnejšie, hoci tam majú vyššie ceny pri pečive (5 %), mäse (34 %) a rybách (10 %). V Maďarsku sa ceny mlieka, syrov a vajec pohybujú na podobnej úrovni ako na Slovensku.

Za tuky platíme najviac na Slovensku

Výrazný cenový rozdiel je podľa analytika Ľubomíra Koršňáka najmä pri olejoch a tukoch vrátane masla. Tie sú v okolitých krajinách o 30 až 40 % lacnejšie, pričom Slovensko má v tejto kategórii dokonca najvyššie ceny v celej EÚ.

Pred vianočnými sviatkami môže byť pre spotrebiteľov zaujímavé, že ryby sú najlacnejšie v Maďarsku (o 17 % nižšie ceny) a Česku (o 16 % nižšie ceny). Najviac si Slováci za potraviny podľa analytika priplatia na Malte a v Luxembursku (o 9 až 10 %).

„Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Macedónsku a Turecku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 36 % nižšie ako na Slovensku), ale aj v susednom Poľsku (o 24 %). Aj pri tovaroch platí, že najvyššie cenovky nájdeme v krajinách EFTA (Nórsko, Švajčiarsko a Island), a to o 21 až 48 % vyššie ako na Slovensku. Z krajín EÚ v Dánsku, Írsku a Fínsku (o 22 až 26 %), teda v krajinách počtom obyvateľov podobnej veľkosti ako Slovensko,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Drahé maslo kritizujú aj politici

Ako sme ťa už informovali, ceny potravín na Slovensku pokračujú v raste, a to aj napriek klesajúcej inflácii. Situáciu nedávno rozvíril Igor Matovič (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý poukázal na paradox s cenami masla. Kým v Štokholme stojí 250-gramové maslo 2,90 eura, slovenské obchody ponúkajú tento produkt za výrazne vyššie ceny.

V Tescu zaplatíme 3,99 eura, značkové maslo Rajo v Kauflande stojí 4,39 eura a Selské maslo od Laktosu dokonca 4,69 eura.

Rastúce ceny mliečnych výrobkov majú svoje opodstatnenie, vysvetľuje Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: „V Európskej únii stúpa cena surového kravského mlieka. Dôvod musíme vidieť napríklad v tom, že napríklad Taliansko výrazne viac nakupuje mlieko a celkovo v Únii je menej mlieka. Cenu slovenského masla ovplyvňuje európska spotová cena mlieka a smotany.“

Finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko považuje situáciu za prirodzený dôsledok otvorenej ekonomiky. „Nemalo by žiadny zmysel snažiť sa ‚odstrihnúť‘ od svetových cien, pretože v takom prípade by sme museli zavrieť hranice a pohyb tovaru po vzore socialistických krajín regulovať, čo hádam nikto na Slovensku nechce,“ uviedol.

Dodáva, že vlády môžu ceny ovplyvňovať len nepriamo, najmä prostredníctvom daňovej politiky alebo úpravou odvodov.

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá