VEĽKÝ PREHĽAD: Na slovenských hraniciach ťa budú od stredy kontrolovať prísnejšie. O týchto zmenách musíš vedieť

  • Slováci sa už od budúcej stredy musia pripraviť na veľké zmeny na slovenských hraniciach
  • Rezort vnútra ohlásil sprísňovanie kontrol, no v hre je aj niekoľko výnimiek
kontroly
Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Slováci sa už od budúcej stredy musia pripraviť na veľké zmeny na slovenských hraniciach
  • Rezort vnútra ohlásil sprísňovanie kontrol, no v hre je aj niekoľko výnimiek

Nový hraničný režim, ktorého hlavnou úlohou je zabrániť dovozu a šíreniu infekčnejších a nebezpečnejších mutácií koronavírusu, začne platiť v stredu, 17. februára od 6.00 hod. Informuje MZV.

Odložením o pár dní chce dať štát občanom možnosť, aby sa v nových pravidlách lepšie zorientovali.

AKTUÁLNE: Sú známe výsledky testu pacienta s podozrením na juhoafrický variant koronavírusu

Takzvané bezpečné „zelené“ či menej rizikové krajiny sa tak z našej cestovnej mapy na čas vytrácajú. Po novom budú mať povinnú karanténu napríklad aj prichádzajúci z Fínska či z Islandu.

Ruší sa tiež možnosť „vykúpiť“ sa 72-hodinovým testom. Každý, kto od stredy rána vstúpi na územie Slovenska a nespĺňa pritom niektorú z výnimiek, sa bude musieť zaregistrovať na stránke korona.gov.sk/ehranica.

Chystáš sa v najbližšom čase do zahraničia?

Potom bude musieť nastúpiť do 14-dňovej domácej izolácie. Najskôr na 8. deň karantény môže absolvovať RT-PCR test. Pokiaľ bude negatívny, môže karanténu ukončiť.

Polícia už od pondelka zintenzívni kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Poľskom, Maďarskom, Českom a Rakúskom. Uzatvoria sa niektoré menej frekventované cezhraničné cesty nižšej triedy.

Vzhľadom na to, že niektoré nové mutácie môžu podľa najnovších vedeckých zistení zasiahnuť aj tých, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali, resp. tých, ktorí sú zaočkovaní, po novom musia do povinnej domácej karantény ísť aj tieto osoby.

Ak však komukoľvek od ochorenia uplynulo menej ako 90 dní a od druhej dávky vakcíny uplynulo aspoň 14 dní, je tu možnosť si karanténu rýchlo skrátiť.

Aj hneď po príchode na Slovensko z EÚ, Švajčiarska či Spojeného kráľovstva a predchádzajúcej registrácii na „eHranica“ je možné na vlastné náklady absolvovať PCR test na Slovensku. Ak obdržíš negatívny výsledok, je možné sa 14-dňovej karanténe vyhnúť.

Výnimky

Čo sa týka režimu pre tzv. pendlerov či turnusových zamestnancov, teda občanov, ktorí žijú v zahraničí, ale pracujú alebo študujú na Slovensku, hľadal štát čo možno najschodnejšie riešenie.

Pribudlo viac ako 2 300 prípadov. Slovenské nemocnice hlásia desiatky úmrtí pacientov s COVID-19

Pendleri a turnusoví zamestnanci zo susedných krajín EÚ, teda všetkých okrem Ukrajiny, ako aj študenti či ľudia, ktorí opatrujú svojich blízkych, resp. žijúci na opačnej strane hranice, musia mať negatívny test nie starší ako 7 dní. Stačiť im pritom bude aj antigénový test.

Tento svoj štatút však musia vedieť vierohodne preukázať. Použiť môžu napríklad dokladom o trvalom pobyte alebo prechodnom pobyte v zahraničí, doklad o pracovnom úväzku, potvrdenie o prezenčnom štúdiu či správu ošetrujúceho lekára o nevyhnutnosti opatrovania blízkej osoby.

policia, certifikat, testovanie
zdroj: TASR/František Iván, Jaroslav Novák

Po novom sa za pendlerov označujú aj „cezhraniční pracovníci či dochádzajúci“ z krajín EÚ (+ Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Islandu a Spojeného kráľovstva).

Pre nich však platí, že pri vstupe musia mať antigénový alebo PCR test v papierovej alebo elektronickej podobe (nie SMS), akceptovaný leteckými spoločnosťami. V prípade antigénového testu, nesmie byť starší ako 48 hodín a v prípade PCR nie starší ako 72 hodín.

Sme oficiálne najhorší. Predbehli sme všetkých, koronavírus na Slovensku zabíja najviac na svete

Najneskôr pri vstupe na Slovensko musia vyplniť formulár na korona.gov.sk/ehranica a nastúpiť do domácej karantény. Túto si však môžu okamžite skrátiť, ak si dajú na vlastné náklady urobiť na Slovensku PCR test a budú mať negatívny výsledok.

Úplné výnimky a oslobodenie od všetkých opatrení stále platia napríklad pre posádky nákladnej dopravy, záchranárov, pohrebné služby, kritickú infraštruktúru a podobne. Všetky podrobné detaily nájdeš v novej vyhláške.

Slováci sa chodia „kúpať“ do Egypta či Dubaja

Rezort vnútra pri zavádzaní nových opatrení vychádza z toho, že Slovensko je pre Česko vysoko rizikovou krajinou s prísnym režimom už od piatka minulého týždňa. Od stredy sa pre Slovákov sprísnili podmienky vstupu do Rakúska a od nedele bude už aj Nemecko považovať Slovensko za oblasť s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu. Toto všetko skomplikuje pohyb občanov Slovenska z a do Nemecka.

„Situácia je naozaj vážna, pretože mnohé nebezpečnejšie mutácie koronavírusu sú podľa najnovších výskumov už blízko pri nás. Okrem toho nás na rezorte diplomacie SR tento týždeň veľmi nemilo prekvapilo, ako zahraničné aj naše televízie vysielajú zábery kúpajúcich sa Slovákov v Egypte či Dubaji bez akýchkoľvek náznakov opatrnosti, a to napriek našej dlhotrvajúcej výzve necestovať,“ objasňuje Štátny tajomník MZV SR Martin Klus.

Čo je podľa Klusa ešte horšie, niektorí sa pri návratoch z takýchto destinácií údajne tvárili, že boli iba „na skok“ v Hainburgu. Smutným mementom aktuálnej situácie je aj včerajšie úmrtie Slováka po nakazení sa v Egypte, kam vycestoval osláviť 60-tku.

„Preto sme pristúpili k sprísneniu režimu, no nezabúdame pritom na odporúčania EÚ, ktoré od nás žiadajú, aby režim tzv. nevyhnutných ciest nebol zastavený. O to viac verím, že sa táto zmena, ktorá by za predpokladu zlepšovania situácie mala trvať len do konca februára, stretne s pochopením,“ dodal Klus.

Všetky aktuálne podrobnosti o hraničnom režime na Slovensku, v Európe aj vo svete nájdeš aj na webe hranice.mzv.sk.

Zdroje: MZV, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Trendové videá