VEĽKÝ PREHĽAD: Najdôležitejšie zmeny opatrení, ktoré nás čakajú počas Vianoc

  • Na Slovensku stúpa počet nakazených, hospitalizovaných, no aj počet úmrtí na COVID-19
  • Ústredný krízový štáb je preto toho názoru, že musíme rýchlo zasiahnuť, aby sa situácia celkom nevymkla spod kontroly
  • Odborníci preto prijali hneď niekoľko dôležitých opatrení 
koronavirus
TASR/Jaroslav Novák, AP
  • Na Slovensku stúpa počet nakazených, hospitalizovaných, no aj počet úmrtí na COVID-19
  • Ústredný krízový štáb je preto toho názoru, že musíme rýchlo zasiahnuť, aby sa situácia celkom nevymkla spod kontroly
  • Odborníci preto prijali hneď niekoľko dôležitých opatrení 

Niečo sa mení, niečo nie. Prinášame ti prehľad všetkých opatrení, ktoré budú platiť počas sviatkov. Zaujímavosťou je, že hoci budeme mať lockdown, bude ešte miernejší, ako na jar. Zatvoria sa síce obchody, reštaurácie a školy, no fitnescentrá, kostoly, výdajné okienka, zjazdovky a hotely zostanú otvorené, i keď s obmedzeniami, aké platia aj dnes.

Od 21. decembra budú školské prázdniny a zatvoria sa všetky obchody. Výnimku majú len nevyhnutné prevádzky pre zabezpečenie základných potrieb. Toto opatrenie bude platné minimálne 3 týždne.

Od 28. decembra bude prebiehať pravidelné testovanie zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov. Kostoly, fitness centrá a športoviská zostávajú naďalej otvorené. Autoškoly budú môcť od 11. decembra vyučovať dištančnou formou. 

Počet nových prípadov koronavírusu prekročil 3 000, blížime sa k rekordu

Reštaurácie

Od piatka 11. decembra už nebude povolené podávať jedlá a nápoje v exteriéroch. Zatvorené budú terasy kaviarní a reštaurácií a aj všetky prevádzky verejného stravovania. Naďalej budú môcť fungovať prostredníctvom donáškových služieb alebo osobného odberu. Rozhodnutie o uzatvorení terás sa podľa hygienikov nerodilo ľahko. Prízvukujú však, že nemôžu naďalej vystavovať ľudí zvýšenému riziku prenosu nákazy. 

zdroj: Sympl

„Nemôžeme tolerovať porušovanie platných vyhlášok a pravidiel zdravého rozumu v gastro-prevádzkach. Veľký počet ľudí bez rúšok každý deň trávi dlhý čas v hermeticky uzavretých priestoroch. Pravidlo o jednej otvorenej stene terasy totiž mnohí vôbec nerešpektujú, čím sa zvyšuje riziko šírenia nákazy,“ objasňuje ÚVZ.

Súhlasíš s novými opatreniami?

Odborníci tvrdia, že si plne uvedomujú, že tento krok zasiahne aj tých, ktorí napriek značným obmedzeniam poctivo dodržiavali opatrenia, aj keď na to doplácali. Chápu tiež, že môžu cítiť krivdu, keď plnili podmienky a dočkali sa len ďalšieho sprísnenia. Zdôrazňujú, že prioritou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. 

Lyžovanie 

Od 14. decembra platí pre lyžiarske vleky a lanovky niekoľko podmienok. Maximálna kapacita kabínkovej lanovky bude stanovená na jednu osobu alebo členov spoločnej domácnosti. Všetky osoby staršie ako 10 rokov, ktoré ich využívajú, budú musieť mať negatívne výsledky antigénového alebo RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín.

lyzovacka
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Zamestnanci budú musieť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou. Okrem ostatných nárokov na čistenie a dezinfekciu budú musieť tieto prevádzky dezinfikovať hygienické zariadenia každú hodinu.

Ubytovanie 

Pre hotely a podobné zariadenia od 14. decembra platí, že ich klienti starší ako 10 rokov budú musieť mať negatívne výsledky antigénového alebo RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín.

„Týmto spôsobom znížime riziko prenosu nákazy a zároveň rozširujeme okruh ľudí, ktorí pred sviatkami i počas nich podstúpia testovanie na COVID-19,“ tvrdia odborníci.

zdroj: Grand Hotel Kempinski High Tatras

Zamestnanci budú musieť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou. V spoločných priestoroch prevádzok nebude povolená konzumácia jedál alebo nápojov. 

Všetky prevádzky naďalej musia vo zvýšenej frekvencii upratovať, čistiť a dezinfikovať dotykové plochy, dezinfikovať antibakteriálnymi prostriedkami a tiež musia vybaviť hygienické zariadenia tekutým mydlom a papierovými utierkami. 

„Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je už následne úlohou príslušných rezortov,“ konštatujú.

Odborníci tvrdia, že kým nebudeme mať vakcínu, musíme obmedzovať stretávanie a mobilitu ľudí – je to podľa nich jediný účinný nástroj, ktorý zatiaľ máme. 

„Preto vyzývame ľudí, aby mali na pamäti neustále prítomné riziko šírenia COVID-19, odložili všetky stretnutia okrem nevyhnutných, vyhýbali sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad vianočné trhy, preplnené obchody a ostatné prevádzky,“ dodal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: ÚVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá