VEĽKÝ PREHĽAD: Od pondelka sa mení veľa dôležitých pravidiel, karanténa bude dlhšia a do školy len s testom

  • Od 8. februára sa smú vrátiť do škôl niektorí žiaci a študenti
  • Sprísnia sa podmienky COVID automatu a niektoré opatrenia
antigénové testovanie koronavírus
TASR/Milan Kapusta
  • Od 8. februára sa smú vrátiť do škôl niektorí žiaci a študenti
  • Sprísnia sa podmienky COVID automatu a niektoré opatrenia

Pondelok 8. februára bude deň veľkých zmien. Po dlhej dobe sa otvoria školy a časť žiakov či študentov sa vráti do lavíc. Zároveň sa mení aj COVID automat a niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré bude potrebné po novom dodržiavať. Dobrou správou je, že veľa opatrení zostáva v platnosti tak, ako tomu bolo doteraz. Prinášame ti prehľad všetkého, čo sa mení.

Školy

Od 8. februára sa do lavíc môžu vrátiť žiaci materských škôl a žiaci základných škôl na 1. stupni. Podmienkou je, aby aspoň jeden z rodičov v spoločnej domácnosti mal negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší ako 7 dní. Testovaní budú musieť byť aj učitelia. Otvorené môžu byť aj základné umelecké školy na individuálnu výučbu.

Veľké zmeny od pondelka: Žiaci pôjdu do škôl, ale COVID automat bude prísnejší

Minister školstva Branislav Gröhling doplnil, že do škôl sa môžu vrátiť študenti posledných ročníkov stredných škôl. Pandemická komisia pôvodne odporúčala návrat do lavíc len pre posledné ročníky odborných stredných škôl a učilíšť. Do školy sa tak na prezenčnú výučbu môžu vrátiť aj maturanti a to aj z osemročných gymnázií.

Zároveň však dodal, že nebudú otvorené stredoškolské internáty, okrem zdravotníckych škôl. Deti, ktorých rodičia sa rozhodnú nevrátiť ich do školy, pokračujú v dištančnej individuálnej výučbe. Otvoriť sa budú môcť aj školské jedálne a školské kluby pre deti, ktoré sa vzdelávajú v škole. V základných a stredných školách sa aj naďalej môžu vzdelávať žiaci v skupinách po päť detí plus učiteľ.

S prezenčným vyučovaním môžu začať aj stredné zdravotnícke školy, ktoré môžu otvoriť aj svoje internáty. Musia však zaistiť bývanie študentov samostatne po jednej osobe. Prvé dva týždne však tieto internáty otvorené nebudú, a tak sa žiaci bývajúci v nich majú rozhodnúť medzi dochádzaním do školy, alebo dištančnou výučbou.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Roman Hanc

Počas jarných prázdnin ministerstvo plánuje zaviesť takzvané jarné školy. Prístupné budú žiakom s povolením navštevovať školu prezenčne alebo pre skupiny piatich detí plus jedného učiteľa. Výučba v skupinách sa môže počas prázdnin uskutočniť aj pre tých stredoškolákov, ktorí potrebujú prax.

Karanténa

Po novom bude karanténa pre infikovaných koronavírusom trvať 14 dní. Tento návrh pandemickej komisie bol schválený. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, predĺženie karantény je potrebné vzhľadom na nové mutácie koronavírusu.

Minister zároveň doplnil, že všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť na 8 deň karantény podstúpiť RT-PCR test, ktorý bude následne diagnostikovaný. Následne sa zistí, či nejde o nebezpečný typ mutácie koronavírusu. „Tento test bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,“ povedal minister.

Zákaz vychádzania s výnimkami

Zákaz vychádzania platí rovnako ako doteraz, výnimky budú podľa vlády ešte spresnené. Zo zákazu vychádzania majú výnimku len cesta do zamestnania či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, ak nie je možné nariadiť prácu z domu, takisto cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb. „Home office“ bude povinný pre všetkých zamestnancov, ktorých práca to umožňuje. Zamestnávateľ teda nebude môcť nariadiť zamestnancovi príchod na pracovisko, ak môže vykonávať prácu aj z domu. 

Krajčí otvorene hovorí o celkom novej epidémii koronavírusu. Dôvodom má byť nový subtyp vírusu

Od budúceho týždňa bude rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce kontrolovať to, či niekomu, kto môže mať home office, to zamestnávateľ aj umožní,“ povedal Krajniak. Podľa neho nepôjde o žiadne razie. „Budeme preverovať podnety od občanov,“ povedal.

Test bude potrebný na cestu do práce, pre rodiča alebo študenta do školy, pri ceste na čerpaciu stanicu pohonných hmôt, ale aj na pobyt v prírode. Výnimku z pravidla majú deti do 10 rokov a ľudia nad 65 rokov.

Testovanie

Vláda zavádza kontinuálne plošné testovanie pre všetkých, ktorí budú chcieť využívať výnimky. Na vychádzanie z domu bude totiž potrebný test alebo potvrdenie o prekonaní koronavírusu. Posilnia sa mobilné odberové miesta.

Naďalej je potrebné nosenie rúška, pri kontakte s viacerými osobami sa odporúčajú dve rúška alebo respirátor FFP2. Nosenie respirátora nie je povinné, ministerstvo ho odporúča.

Hromadné podujatia, reštaurácie a strediská

Zatvorené sú všetky lyžiarske strediská. Hotely nesmú prijímať nových hostí. Zatvorené ostanú aj kostoly. Jedlá z reštaurácií si bude možné iba vziať so sebou. Nebude možná ich konzumácia ani v exteriéri pred reštauráciou. Obchody naďalej budú predávať len potraviny, lieky a drogériu, v predajni bude môcť byť len obmedzený počet ľudí.

Zakázaný je tiež profesionálny šport. Wellness je zakázaný, výnimku majú len liečebné kúpele indikované lekárom.

fitnescentrá, fitko, lockdown, prevádzky
zdroj: TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino

Uvoľňovanie pravidiel

Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní od ich ohlásenia. Ako na tlačovej konferencii informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka.

Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.

Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá