Veľký úspech: Na Slovensku začne platiť zákaz chovu psov pre tyranov v osadách aj mimo nich
- Ochranári a aktivisti z organizácie Zvierací ombudsman prinášajú v týchto dňoch veľmi dobrú správu pre Slovensko
- Podarila sa veľká vec, je ňou zákaz chovu zvierat pre tyranov, a to nielen v osadách
- Zákaz chovu bude platný na päť rokov
- Ochranári a aktivisti z organizácie Zvierací ombudsman prinášajú v týchto dňoch veľmi dobrú správu pre Slovensko
- Podarila sa veľká vec, je ňou zákaz chovu zvierat pre tyranov, a to nielen v osadách
- Zákaz chovu bude platný na päť rokov
S výraznou pomocou slovenských zákonodarcov prešla hlasovaním Národnej rady Slovenskej republiky významná novela zákona. Vďaka nej už od 15. marca 2021 budú môcť orgány veterinárnej správy obmedziť alebo celkom zakázať chov zvieraťa. Stačí, ak sa bude dať preukázať zanedbanie jeho starostlivosti či týranie.
Po novom tak môžu kompetentní udeliť zákaz chovu až na päť rokov. Doposiaľ bolo možné zákaz udeliť len na chov viacerých hospodárskych zvierat. Už čoskoro tak bude oveľa jednoduchšie prinútiť tyranov, aby sa vzdali chovu psa, mačky či jedného koňa. Novela čaká už len na podpis prezidentky Zuzany Čaputovej.
„V júni tohto roka, kedy sa často objavovali prípady týrania (nielen) v rómskych komunitách, sme ako možné riešenie označili zákaz chovu v prípade akéhokoľvek týrania alebo zanedbania starostlivosti zvieraťa, bez ohľadu na miesto, kde k nemu dochádza. Dnes, necelého pol roka po oznámení našej iniciatívy, sa táto zmena stala skutočnosťou,“ informuje Zvierací ombudsman.
Aktivisti pripomínajú, že ide o neviditeľnú prácu mnohých ľudí, ochranárov a aj zapálených politikov, ktorá prináša dôležitú zmenu pre efektívnejšiu ochranu zvierat a zamedzenie týrania a množenia psov.
„Takéto zmeny, aj keď často pomalé, sú výsledkom množstva práce, vyjednávania a rokovaní, ktoré vám nemáme ako sprostredkovať. Prinášajú však reálne a praktické riešenia, vďaka ktorým môžeme výrazne znížiť množstvo týraných a trpiacich zvierat.“
Inšpirácia z Rakúska
Zvierací ombudsman spolupracuje aj s viedenskou zvieracou ombudsmankou, ktorá informovala o ich systéme, podľa ktorého musí v niektorých rakúskych krajoch každý, kto chce chovať psa, prejsť skúškou a povinným výcvikom. Chovateľom, ktorí spáchajú tyranské skutky, musia byť zvieratá okamžite odobraté a zároveň im musí byť nariadený zákaz chovu.
Problém nemáme len v osadách
Problém nelegálneho chovu zvierat, ako aj samotného týrania, je na Slovensku celospoločenský, netýka sa len rómskej komunity. V rómskych osadách je však vzhľadom na dlhodobú segregáciu rómskej menšiny tento problém prirodzene najvypuklejší.
„Každý deň sú sociálne siete plnené príšerných fotografií upálených a dorezaných zvierat, odrezaných orgánov, vypálených očí, často v kontexte so sociálne znevýhodneným prostredím, nevynímajúc prostredie marginalizovaných komunít (ale ani zďaleka k tomu nedochádza len tam). Nezriedka sú páchateľmi deti, alebo sú toho denne svedkami – ako niečoho, čo je normálne, či dokonca zábavné,“ konštatujú v petícii aktivisti z ochranárskych združení.
Aktivisti upozorňujú, že agenda ochrany zvierat pred brutalitou je v okolitých krajinách, najmä v Rakúsku, Nemecku ale aj v Česku či Poľsku, zvládnutá tak, že ju nemusia riešiť. Naopak, Slovensko zažíva dennodenne medzinárodnú blamáž za katastrofálnu úroveň nepotrestaného násilia a zanedbávania zvierat, ktorých ochrana je zakotvená dokonca v Zmluve o fungovaní EÚ.
„Dovoľujem si povedať, že v žiadnej oblasti Slovensko nemá takú zlú reputáciu, ako v oblasti ochrany zvierat. Čokoľvek dobré na medzinárodnom poli urobíme, akýkoľvek skvelý výsledok dosiahneme v oblasti vedy či výskumu, stráca lesk, keď príde na to, že sa u nás nemalá časť občanov zabáva na tom, ako týrajú zvieratá. Po tridsiatich rokoch je načase, skoncujme s tým, pán premiér,“ píše Zuzana Stanová z iniciatívy Zvierací ombudsman.
Spolupráca s univerzitami
Dobrou správou v oblasti ochrany zvierat je aj nedávna informácia o tom, že organizácia Zvierací ombudsman podpísala memorandum o spolupráci s Univerzitou Komenského. Tá sa bude týkať siedmich fakúlt univerzity – právnickej, prírodovedeckej, filozofickej, lekárskej, pedagogickej, farmaceutickej a fakulty sociálnych a ekonomických vied.
Jej cieľom bude zvyšovanie povedomia študentov o ochrane zvierat, posilnenie empatie študentov voči nim či zvýšenie úrovne právneho vedomia študentov v oblasti ochrany zvierat a prírody.
„Ochranu zvierat a prevenciu pred nevhodným či priam krutým zaobchádzaním považujem celospoločensky za veľmi dôležitú. Zmena právnej úpravy z roku 2018, ktorá zadefinovala zviera ako živého tvora, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, je výrazným krokom vpred. Žiaľ, niekedy len formálnym. Práve preto úprimne vítam spoluprácu s pani ombudsmankou,“ povedal rektor UK Marek Števček.
UK je druhou vysokou školou, s ktorou Zvierací ombudsman uzavrel oficiálnu spoluprácu. Koncom roka 2020 začala organizácia spolupracovať s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Zvierací ombudsman, Sloboda zvierat, Univerzita Komenského