Veľký úspech pre Slovensko: National Geographic zaradil slovenskú jaskyňu medzi TOP 4 na svete

  • Medzi najkrajšie ľadové jaskyne bola zaradená aj Dobšinská ľadová jaskyňa
  • Odborníci tvrdia, že niektoré podzemné ľadovce môžu mať aj viac ako 10-tisíc rokov
Topiaca sa ľadová jaskyňa na ostrove Devon/Dobšinká ľadová jaskyňa, ilustračné foto
Topiaca sa ľadová jaskyňa na ostrove Devon/Dobšinká ľadová jaskyňa, ilustračné foto. TASR/Angus Duncan, TASR/Milan Kapusta
  • Medzi najkrajšie ľadové jaskyne bola zaradená aj Dobšinská ľadová jaskyňa
  • Odborníci tvrdia, že niektoré podzemné ľadovce môžu mať aj viac ako 10-tisíc rokov

Globálne otepľovanie a zmena klímy ohrozuje všetko okolo nás, aj samotných ľudí, no najviac si to odnesú prírodné bohatstvá tejto zeme. Na svete existuje niekoľko ľadových jaskýň, ktoré stoja za navštívenie, a portál National Geographic poukázal na štyri najväčšie ľadové jaskyne, ktoré sa oplatí vidieť pred ich devastáciou v dôsledku zmeny klímy.

Práve v horách, pod ich povrchom, sa skrývajú útvary, ktoré sú vytvorené v rozpustnom vápenci a dolomitových horninách. V ľadových jaskyniach, počnúc ľadovou jaskyňou na Slovensku sú niektoré útvary visiacich cencúľov a zamrznuté kaskády modrých vodopádov také hrubé, že ich odborníci opisujú ako podzemné ľadovce, ktoré môžu mať aj viac ako 10-tisíc rokov.

Enormnou rýchlosťou nemiznú len ľadovce v oceánoch, ale aj ľadové jaskyne. „Svet sa od začiatku 19. storočia oteplil o 2 stupne Fahrenheita (1,1 stupňa Celzia), čo viedlo k extrémnym poveternostným podmienkam, ktoré sa budú len zhoršovať, keďže globálne teploty budú neustále stúpať,“ uviedla Sarah Gibbensová z National Geography, s odvolaním sa na správu OSN o stave krajiny.

Georg Zagler, rakúsky geológ a speleológ, tvrdí, že nevie porozumieť tomu, ako je možné, že toľko ľadu chýba v jaskyni v Unstersbergu, pri rakúsko-nemeckých hraniciach, ktorú prvýkrát preskúmal, keď mal 15 rokov.

„Je naozaj šokujúce vidieť, koľko ľadu odtiaľ zmizlo – je to ukážkový príklad klimatických zmien,“ hovorí Zagler, už ako 52-ročný.

Ľadový palác

Neďaleko mesta Salzburg sa nachádza najväčšia ľadová jaskyňa na svete, ktorú môžete poznať pod názvom Eisriesenwelt alebo aj prezývanú ako „svet ľadových obrov“.

„Miestni po stáročia odmietali vstúpiť do jaskyne veriac, že ​​je to brána do pekla a že zúrivý vietor unikajúci vchodom je diablov dych. Alexander von Mörk , speleológ zo Salzburgu, vyvrátil mýtus na začiatku 20. storočia, keď viedol niekoľko expedícií do 26 míľ hlbokého jaskynného systému. Namiesto zlých duchov našli prieskumníci oslnivý svet zafíru a ľadu,“ uvádza National Geography.

Ročne sa vydá lanovkou na rakúsku horu Hochkogel približne 200-tisíc turistov, a to v období od mája do októbra, aby mohli vidieť impozantné ľadové útvary. Na konci prehliadky so sprievodcom návštevníci dorazia k zamrznutému jazeru, ktoré je známe ako Eispalast alebo „ľadový palác“, kde sa kryštály mrazu ligocú, keď sa k nim priblíži svetlica.

10 000-ročný ľad

Ľadová jaskyňa Scărişoara, nachádzajúca sa v Rumunsku, bola vyhlásená za prírodnú pamiatku a speleologickú rezerváciu. Je to druhá najväčšia podzemná ľadová jaskyňa v Európe. Vedci v tejto jaskyni objavili ľad, ktorý má viac ako 10 000 rokov. 

„Odtiaľ sa jaskyňa otvára do štyroch častí: Kostol, Veľká rezervácia, Galéria Coman a Malá rezervácia. Veľká sála a kostol sú jediné časti otvorené pre návštevníkov, ostatné časti sú len na vedecký výskum,“ dopĺňa National Geographic.

Medzi najkrajšie, najrozsiahlejšie a najkrajšie ľadové jaskyne sa zaradila aj slovenská Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO. Zaradená tam bola v roku 2000, píše Správa slovenských jaskýň. Jaskyňa je taká veľká, že dokáže naplniť 40 olympijských bazénov. Na Slovensku je teda najväčšia, uvádza portál slovakia.com

„Miestni obyvatelia často spomínajú, ako slovenský krasokorčuliar Karol Divín používal Dobšinskú ako simulované klzisko na celoročné precvičovanie spinov, čo viedlo k jeho striebru na olympijských hrách v roku 1960,“ uviedol portál National Geographic.

V niektorých častiach môžu návštevníci spozorovať zamrznutého pravekého jaskynného netopiera.

Jedna z najväčších podzemných jaskýň

Dachstein Giant Ice Cave je obrovská ľadová jaskyňa a nachádza sa v rakúskych Alpách. Návštevník v nej môže vidieť repliky dnes už vyhynutého pravekého jaskynného medveďa. Odhaduje sa, že jaskyňa vznikla pred viac ako 500 rokmi. Na jej dne sa nachádzajú desiatky veľkých prírodných sôch.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: National Geographic , slovakia.com, Správa slovenských jaskýň

Najnovšie videá

Trendové videá