Veľký úspech! Slováci vyvinuli zdravotnícky systém, ktorý začalo používať Rakúsko, Nemecko či Švajčiarsko

  • Slovensko je domovom úspešných e-health projektov, okrem startupov tu máme aj iniciatívy, ktoré menia zdravotníctvo od základov
  • Naši programátori opäť žiaria na svetovej úrovni, ich nový zdravotnícky systém už využívajú európske krajiny
  • Nový systém efektívne prepája pacientov a lekárov cez elektronickú platformu, ktorá združuje dôležité lekárske informácie
siemens3tbv4
Siemens Healthineers/Shutterstock/Adobe Stock
  • Slovensko je domovom úspešných e-health projektov, okrem startupov tu máme aj iniciatívy, ktoré menia zdravotníctvo od základov
  • Naši programátori opäť žiaria na svetovej úrovni, ich nový zdravotnícky systém už využívajú európske krajiny
  • Nový systém efektívne prepája pacientov a lekárov cez elektronickú platformu, ktorá združuje dôležité lekárske informácie

Slovensko sa síce javí ako malá krajina mimo svetového diania, to však neznamená, že sa nemôžeme podieľať na veľkolepých svetových projektoch. V tomto ohľade robia skvelé meno Slovensku naši talentovaní programátori a IT-čkári, ktoré svoje znalosti aplikujú v rôznych startupoch, korporátoch či iných inšpiratívnych projektoch.

Médiá napríklad v poslednom čase zaujal nový projekt od Siemens Healthineers, ktorý majú na starosti práve slovenskí programátori. A ich megaprojekt žne významné úspechy, už teraz ho využívajú v Rakúsku, v Nemecku, v Švajčiarsku či v Chile.

Čo Slováci vymysleli?

Slovenským programátorom sa podarilo elektronizovať významnú časť zdravotníctva, prostredníctvom ktorej vedia pacienti a lekári efektívne komunikovať a mať prístup ku kľúčovým zdravotným informáciám.

Veľká pomoc pre pacientov
Pacienti a lekári sú prepojení jednou komunikačnou platformou – môžu si tak medzi sebou vymieňať informácie o zdravotnom stave či diagnózach. K dispozícii je aj lekárska história – ak chcel doteraz pacient vidieť svoje údaje z minulosti, musel volať lekárovi alebo zdravotnej poisťovni. Nový systém to však prehľadne zhŕňa.

Kľúčové informácie pre lekárov
Ak s tým pacient súhlasí, jeho zdravotné informácie môže mať k dispozícii viacero lekárov. Ak si napríklad pacient bolestivo zlomí nohu na lyžovačke v Alpách, lekár sa cez systém môže presvedčiť, či mu iný lekár neurčil alergiu na jeden z možných liekov proti bolesti.

Lekári spolu môžu komunikovať
Prakticky ide o kompletný komunikačný portál pre lekárov. Efektívne a rýchlo môžu kontaktovať iných lekárov, ktorých pacient navštevuje, alebo sa poradiť s odborníkmi.

Online návštevy lekára
Lekári sa vďaka systému môžu dokonca cez videohovor s pacientom spojiť a konzultovať jeho zdravotný stav či navrhnúť potrebné vyšetrenia. Nejde len o významnú úsporu času, no najmä o veľmi dobré riešenie v časoch pandémie, kedy by sme lekárov mali navštevovať čo najmenej.

zdroj: Siemens Healthineers/Adobe Stock

Slováci budujú budúcnosť, Slovensko však žije v minulosti 

„Tento distribuovaný systém sa riadi medzinárodnými zdravotníckymi štandardmi Health level 7, ktoré umožňujú zdieľanie informácií prostredníctvom všetkých uzlov, ktoré tieto štandardy využívajú. Táto platforma potom umožňuje výmenu dát a dokumentov medzi všetkými zapojenými subjektmi, takže údaje o pacientovi, jeho anamnéze, zdravotníckych úkonoch či alergiách si vie vďaka tomuto systému pozrieť ktorýkoľvek lekár, ktorý má k systému prístup,“ približuje Scrum Master a Team Facilitator projektu Filip Mrocek zo Siemens Healthineers.

Uľahčiť komunikáciu medzi lekármi a medzi lekárom a pacientom by v prípade osvojenia mohol systém aj na Slovensku – ak už nechceme zdravotníctvo posunúť na úroveň hodnú 21. storočia, dávalo by zmysel reagovať aspoň na negatívne štatistiky, na ktoré nás rok čo rok upozorňuje EÚ aj WHO.

Z európskej štúdie napríklad vyplýva, že až 72 % Slovákov chodí na pohotovosť miesto návštevy všeobecného lekára, pretože ten skrátka nie je dostupný. Podľa tohto ukazovateľa sme najhorší v Európe a práve v takýchto prípadoch sú efektívna a spoľahlivá komunikácia medzi lekármi, či rýchly prístup k zdravotným informáciám, na nezaplatenie.

Zdravotníctvo budúcnosti môžeš vyvíjať aj ty

Na sofistikovanom systéme od Siemens Healthineers sa podieľajú aj šikovní slovenskí programátori, developeri a vývojári. Teraz ich však čaká neľahká výzva, do systému plánujú integrovať ďalšie funkcie a služby. Otvorene pritom hovoria, že majú záujem o každého šikovného Slováka.

Siemens Healthineers je síce veľká firma, no vnútri to tak nevyzerá. „Vnútorne nie sme korporácia. Prevláda u nás startupová kultúra a toto si chceme udržať. Máme veľkú možnosť sebarozvoja každého člena tímu. Každý má napríklad možnosť ovplyvňovať rozhodnutia, aké nástroje sa budú pri tvorbe systému používať. Vítame pritom každý nápad, ktorý je možné bezproblémovo konzultovať s vedúcimi pracovníkmi,“ hovorí Products & Solutions Development Manager Francisc Juraș.

Spoločnosť kladie dôraz najmä na tímovú komunikáciu a kvalitnú spätnú väzbu – neustále tak hľadajú kreatívnych developerov, ktorí chcú pracovať s pokročilými nástrojmi ako IntelliJ, Docker, GitLab a zvládnu programovať v Jave. Spoločnosť ako veľkú výhodu uvádza aj zdravý work-life balance.

Siemens Healthineers sa okrem množstva benefitov chvália aj rotáciami pracovnej náplne – keď ťa zdravotníctvo omrzí, môžeš pracovať na kyberbezpečnosti alebo trénovať umelú inteligenciu, ktorá lekárom pomáha diagnostikovať ochorenia.

Zdôrazňujeme, že práca na takýchto zdravotníckych projektoch v sebe nesie veľkú pridanú hodnotu. Kód, ktorý budeš tvoriť, bude nielenže používať niekoľko krajín, no priamo zlepší život tisíckam pacientov a lekárov. Tu nájdeš voľné pozície  →

zdroj: Siemens Healthineers/Getty Images

Nie je to prvýkrát, čo Slováci menia zdravotníctvo

Nie je to pritom prvýkrát, čo sa slovenskí programátori pod záštitou Siemens Healthineers s úspechom snažia zlepšovať zdravotníctvo. Mnohé krajiny postupne pochopili, že vývoj a development ide lepšie súkromným firmám než štátnej správe.

Súkromný sektor má s kvalitnou realizáciou projektov jednoducho viac skúseností a slovenskí programátori to potvrdili už v roku 2020, kedy predstavili ďalší úspešný systém, Patient Journey Management, akési riadiace stredisko a chrbtová kosť každej nemocnice.

Slováci vyvíjajú software pre zdravotníctvo budúcnosti. Nemocnice bude riadiť umelá inteligencia

Systém funguje na báze umelej inteligencie, ktorá sa stará o všetko, čo pacient nevidí, no každá nemocnica nutne potrebuje – nákup liekov či zdravotníckych pomôcok, vyhodnocovanie dát či dokonca klinická a diagnostická pomoc lekárom.

Najnovšie videá

Trendové videá