VEĽKÝ ÚSPECH: Slováci získali pre svoj revolučný projekt 2 milióny eur. Ich práca zlepší život aj Bratislavčanom

  • Slovenský startup Sensoneo sa najnovšie môže pochváliť rozprávkovou investíciou
  • Je to vďaka jeho unikátnej technológii, ktorá od základov mení spôsob riadenia odpadov v mestách po celom svete
sensoneo
Startitup/ Sensoneo
  • Slovenský startup Sensoneo sa najnovšie môže pochváliť rozprávkovou investíciou
  • Je to vďaka jeho unikátnej technológii, ktorá od základov mení spôsob riadenia odpadov v mestách po celom svete

Technologická firma Sensoneo pomáha mestám, ale aj súkromným spoločnostiam nakladať s odpadmi efektívne, s cieľom znížiť negatívny dopad na životné prostredie.

Ich riešenie kombinuje vlastné Smart senzory, ktoré monitorujú odpad v reálnom čase. Zároveň vedia komplexne digitalizovať odpadovú infraštruktúru a riadiť odpady na základe dát.

Sensoneo riešenie už zaujalo mestá a spoločnosti po celom svete a aktuálne je využívané v projektoch vo viac ako 60-tich krajinách sveta. Obchodne sa pritom sústredí na Európu, Stredný východ, USA a Kanadu.

Tím šikovných Slovákov dnes oznámil zisk investície vo výške 2 milióny eur z Fondu Európskej rady pre inovácie a fondu Venture to Future na podporu svojej expanzie.

Investícia nadväzuje na úspešnú žiadosť spoločnosti Sensoneo vo výzve EIC Akcelerátor z októbra 2020. V tomto období získala firma grant na podporu plošného nasadenia svojich odpadových riešení v dvoch európskych mestách.

Grant bol okrem iného učený na finalizáciu vývoja prototypov, ktoré zahŕňajú aj riešenie „Pay as you sort” – čiže „Plaťte podľa toho, ako kvalitne triedite”.

„S potešením oznamujem, že Fond EIC podporuje spoločnosť Sensoneo v ďalšom rozvoji jej prelomových riešení, ktoré menia spôsob riadenia odpadov ako na úrovni miest, tak aj v plošnom zmysle,” povedal člen investičného výboru fondu EIC.

zdroj: Startitup

„Sensoneo považujeme za jednu z najinovatívnejších spoločností v CEE regióne. Ich technologicky prepracované riešenie je ukážkovým príkladom toho, ako digitálne technológie dokážu transformovať aj tak komplexné a konzervatívne odvetvie, akým je odpadové hospodárstvom,“ hovorí Miriama Kováčová, členka predstavenstva Venture to Future Fund. 

Veríme, že s pomocou tejto investície sa slovenskej spoločnosti podarí ešte výraznejšie napredovať a posúvať mestá k väčšej transparentnosti a udržateľnosti v nakladaní s odpadmi.

zdroj: Sensoneo

 

Doteraz Sensoneo získalo investíciu v celkovej výške 2,8 milióna eur z fondov Credo Ventures, Ysoft Ventures, Crowdberry, Sonoma Ventures a Slovak Investment Holding.

Od svojho založenia v roku 2017 sa Sensoneo dokázalo etablovať na jedného z lídrov rýchlo rastúceho globálneho trhu smart odpadových riešení. Spoločnosť sídli v Bratislave, pričom v marci 2021 otvorila pobočku s joint-venture partnerom v Arizone, USA.

„Odpadové hospodárstvo čelí veľkým výzvam, v ktorých sa efektivita, transparentnosť a udržateľnosť stávajú kritickými požiadavkami. V Sensoneo vyvíjame a poskytujeme ľahko nasaditeľné inovácie, ktoré mestá a podniky pripravujú na riadenie odpadu budúcnosti. Veľmi nás teší, že vďaka tejto investícii budeme môcť našu misiu ešte výraznejšie podporiť, ” povedal Martin Basila, riaditeľ a spolu-zakladateľ spoločnosti Sensoneo.

Aj v Bratislave 

Sensoneo navyše chystá veľké novinky aj v Bratislave. Práve tu v spolupráci s bratislavským magistrátom a mestskou spoločnosťou OLO spúšťajú projekt zameraný na digitalizáciu a zefektívnenie zvozu odpadu.

Mesto od projektu očakáva úspory v najazdených kilometroch aj vyprodukovaných emisiách, ako aj možnosť včas zasiahnuť v prípade preplnených nádob.

zdroj: Sensoneo

Projekt bude prebiehať v niekoľkých etapách do apríla 2022. Čistejšie hlavné mesto „Pre obyvateľky a obyvateľov Bratislavy to znamená čistejšie verejné priestranstvá a zefektívnenie zvozovej služby,“ objasnila Katarína Rajčanová, hovorkyňa mesta.

Nasadzovanie smart technológií pri správe a zvoze odpadu je v globálnom meradle ešte len na vzostupe – aj svetové metropoly sú vo využívaní týchto technológií v počiatkoch.

zdroj: Sensoneo

„Bratislava by tak bola prvým mestom s referenciou takéhoto rozsahu, ktorá navyše pokrýva hneď niekoľko oblastí naraz – digitalizáciu infraštruktúry, automatickú evidenciu výsypov aj monitorovanie pre účely dynamického zvozu,“ približuje tím Sensoneo.

Cieľom mesta je mať exaktné dáta o množstvách odpadov, ktoré obyvatelia vyprodukujú. Tieto dáta sa následne premietnu do štatistík na úrovni obyvateľov/poplatníkov.

„Každá zberná nádoba alebo vrece v meste bude označená (QR kód, RFID štítok) a pomocou zberovej techniky bude zaznamenaný jej výsyp,“ priblížila Ivana Maleš, spoluautorka Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v meste Bratislava.

Taktiež prebehne masívna inštalácia senzorov a to do všetkých zberných nádob na sklo a polopodzemných kontajnerov pod správou spoločnosti OLO. Spolu tak ide o 1 753 nádob, ktorých naplnenie bude monitorované 12-krát denne.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Sensoneo

Najnovšie videá

Trendové videá