Veľký úspech slovenských lekárov: Transplantácia obličky bude jednoduchšia než kedykoľvek predtým
- Výborné správy zo strany slovenského zdravotníctva
- Lekárom sa podarila inkompatibilná transplantácia obličky od živého darcu
- Ide o prelomový úspech
- Výborné správy zo strany slovenského zdravotníctva
- Lekárom sa podarila inkompatibilná transplantácia obličky od živého darcu
- Ide o prelomový úspech
Pre Slovákov, ktorí trpia vážnymi problémami s obličkami, svitá na lepšie časy. Slovenskí lekári totiž dokázali po prvýkrát zrealizovať inkompatibilnú transplantáciu obličky od živého darcu. Informuje o tom Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá stojí za celým zákrokom.
Dobré správy posunulo ďalej aj Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej facebookovej stránke. Zákrok sa podaril odborníkom z Transplantačného centra v Nemocnici akademika L. Dérera pod vedením doc. MUDr. Zuzany Žilinskej, PhD., MPH, MHA – ABO.
Proces transplantácie obličky bude odteraz jednoduchší. Úspešný zákrok rozširuje dostupnosť transplantácie obličky od živého darcu väčšiemu počtu pacientov. Tí by boli bez pokroku odkázaní na čakanie na obličku od mŕtveho darcu.
Podmienky transplantácie
Transplantácia obličky od živého darcu je podmienená viacerými faktormi. Zásadnými sú AB0 kompatibilita a negatívna krížová skúška, vysvetľujú lekári.
AB0 kompatibilita znamená, podobne ako pri krvných transfúziách, zlučiteľnosť v krvných skupinách. Inými slovami, pacient podstupujúci transplantáciu obličky môže dostať obličku len od darcu buď s rovnakou krvnou skupinou, alebo s krvnou skupinou, ktorú možno zlúčiť s tou pacientovou.
V prvom rade musia lekári pri živom darcovi zistiť, či má vhodnú krvnú skupinu pre pacienta čakajúceho na transplantáciu. V prípade nevhodnej krvnej skupiny by hneď po zákroku došlo k okamžitému zničeniu orgánu.
Práve AB0 kompatibilita doteraz spôsobovala problémy pri transplantácii od živého darcu a pacient musel čakať na darcu mŕtveho. To sa však po novom zmenilo.
Zmena
Úspešná realizácia inkompatibilnej transplantácie obličky celý proces podstatne zjednoduší. Pomohlo k tomu zavedenie imunosupresív blokujúcich tvorbu protilátok a imunoadsorpcie, ktorá efektívne odstraňuje protilátky z krvi pacienta. To umožnilo transplantácie obličiek napriek nevhodnosti krvných skupín darcu a pacienta.
„Udáva sa, že využitím tejto metódy je možné zvýšiť počet transplantácií obličiek od živých darcov až o 30 %, skrátiť dobu čakania na obličku a zvýšiť dostupnosť transplantácie obličky ostatným pacientom čakajúcim na transplantáciu od darcu mŕtveho,“ uviedla docentka Žilinská.
„Po dôslednej príprave a s cieľom rozšíriť dostupnosť transplantácií obličiek od živých darcov sme sa rozhodli začať program AB0 inkompatibilných transplantácií obličiek v Univerzitnej nemocnici Bratislava.“ dodala.
Pri úspešnom zákroku v Nemocnici akademika Ladislava Dérera bol darcom obličky otec pacienta.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Je to obrovská nádej pre všetkých pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu obličky, a aj vďaka našim odborníkom z Transplantačného centra je pre nich takáto liečba na Slovensku dostupnejšia. Veľmi ma teší, keď vidím, ako sa pokroky v medicíne dotýkajú aj našich pacientov, a som veľmi vďačný za všetkých našich odborníkov, ktorí majú odvahu na inovatívne riešenia s výsledkom záchrany života alebo skvalitnenia každodenného fungovania pacienta,“ povedal MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Zdroje: Univerzitná nemocnica Bratislava, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky