Veľký úspech ukrajinskej protiofenzívy: Prelomili sme ruskú líniu, postupujeme ďalej
- Ukrajinci sa prebili cez ruskú líniu na juhu
- Ofenzíva postupuje pomaly, no hlási významné úspechy
- V Sevastopole po útoku údajne umreli desiatky ľudí
- Ukrajinci sa prebili cez ruskú líniu na juhu
- Ofenzíva postupuje pomaly, no hlási významné úspechy
- V Sevastopole po útoku údajne umreli desiatky ľudí
Protiofenzíva ukrajinskej armády hlási úspechy na juhu krajiny. Jednotkám Kyjeva sa podarilo prebiť cez ruské línie. Vyplýva to z informácií, ktoré médiám poskytol ukrajinský generál. Postup je však naďalej pomalší, než mnohí očakávali, čo aj sám uznáva. Ukrajina spustila svoj dlho očakávaný protiútok v júni.
V posledných týždňoch však Kyjev dosiahol isté strategické pokroky v Záporožskej oblasti, pripomína TASR.
„Na ľavom krídle (pri obci Verbove) sme dosiahli prelom a postupujeme ďalej,“ uviedol ukrajinský generál Olexandr Tarnavskij pre televíziu CNN. Zároveň uznal, že postup armády je pomalší, než Ukrajina dúfala. „Nie je to tak rýchlo, ako sme čakali,“ uviedol.
Kyjev v auguste ohlásil strategické víťazstvo, keď sa mu podarilo späť dobyť obec Robotyne na juhu Ukrajiny. Podľa Tarnavského by však pre Ukrajinu predstavovalo veľký prelom dobytie mesta Tokmak, ktoré leží asi 20 kilometrov od frontovej línie.
To by ukrajinským silám umožnilo zatlačiť smerom k okupovanému mestu Melitopol a anektovanému Krymskému polostrovu.
Zima Ukrajincov nespomalí
Tarnavskij pritom nesúhlasí s tvrdeniami, že prichádzajúca zima by mohla Ukrajincov spomaliť.
„Počasie môže byť vážnou prekážkou pri postupe, no vzhľadom na to, ako sa hýbeme vpred zväčša bez vozidiel, si nemyslím, že by výrazne ovplyvnilo protiútok,“ uviedol.
Zároveň priblížil spôsob, akým sa na juhu Ukrajiny v súčasnosti vedú boje. „Ani nepriateľ a ani my v súčasnosti nepoužívame veľké formácie – roty, prápory alebo brigády. Využívame útočné čaty, skupiny 10 až 15,“ povedal.
Rozhovor bol zverejnený deň po tom, čo bolo podľa Kyjeva pri raketovom útoku na budovu ruského námorného veliteľstva na Kryme zabitých niekoľko vysokopostavených ruských veliteľov námorníctva.
Tarnavskij pritom uviedol, že úspech protiútoku nespočíva iba v tom, čo sa deje na bojisku, ale aj v ničení veliteľských centier, čo pomáha vytvárať na bojisku chaos. Útoky na Krym pritom podľa neho pomáhajú aj morálke ukrajinských vojakov.
„Dáva nám to nádej do budúcnosti,“ povedal.
Následky včerajšieho útoku na Kryme
Desiatky ľudí vrátane vysokopostavených ruských námorných veliteľov zahynuli alebo utrpeli zranenia pri piatkovom ukrajinskom raketovom útoku na budovu veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v meste Sevastopoľ na polostrove Krym. Oznámila to v sobotu ukrajinská armáda, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
„Bližšie informácie o útoku budú čo najskôr zverejnené. Výsledkom sú desiatky mŕtvych a zranených okupantov vrátane vysokopostavených veliteľov flotily,“ uviedla ukrajinská armáda s tým, že k útoku prišlo počas stretnutia ruského námorného vedenia.
Šéf Ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR) Kyrylo Budanov pre rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky (The Voice of America – VoA) uviedol, že pri útoku zomrelo najmenej deväť ľudí a 16 ich utrpelo zranenia. Budanov tiež odmietol uviesť, či bola pri útoku použitá raketa vyrobená na Západe. AFP však upozorňuje, že tieto informácie nebolo možné nezávisle overiť.
Rusko v piatok uviedlo, že po útoku je nezvestný jeden vojak.
Ruskom dosadený gubernátor Sevastopoľa, Michail Razvožajev, v sobotu obyvateľov mesta varoval pred hrozbou ďalšieho útoku. Ešte predtým však informoval o tom, že bola zaktivizovaná protivzdušná obrana a mimo mesta dopadli úlomky rakety.
Krymský polostrov, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, je od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu častým cieľom ukrajinských útokov. Tieto útoky v poslednom čase ešte zosilneli vzhľadom na prísľub Ukrajiny, že Krym získa späť.
Zdroj: TASR