Veľký zvrat postojov Slovenska: Neodsúdili sme ruský útok raketami od Severnej Kórey

  • Slovensko neodsúdilo útok na Ukrajinu balistickými strelami z KĽDR
  • Okrem nás tak v Únii neurobili len Maďari
Robert Fico a následky ruského ostreľovania Ukrajiny
TASR/Jaroslav Novák, TASR/AP, Ukrainian Emergency Service
  • Slovensko neodsúdilo útok na Ukrajinu balistickými strelami z KĽDR
  • Okrem nás tak v Únii neurobili len Maďari

Ruské raketové útoky na Ukrajinu pomocou severokórejských balistických striel odsúdilo 48 štátov. Slovensko sa k nim však nepridalo. Spolu s Maďarskom sa naša krajina zaradila medzi jediné dva štáty Európskej únie, ktoré tak neurobili. Spomedzi krajín NATO útoky neodsúdilo ešte Turecko.

Vyplýva to zo správy amerického ministerstvo zahraničných vecí a upozornil na to Denník N.

„Čo najdôraznejšie odsudzujeme export Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a obstarávanie balistických rakiet KĽDR Ruskom, ako aj ruské použitie týchto rakiet proti Ukrajine 30. decembra 2023 a 2. januára 2024. Presun týchto zbraní zvyšuje utrpenie ukrajinského ľudu, podporuje ruskú útočnú vojnu a podkopáva globálny režim nešírenia zbraní hromadného ničenia,“ píše sa v spoločnom vyhlásení krajín EÚ okrem Slovenska a Maďarska.

Vyhlásenie podporili aj Austrália, Japonsko, Izrael, Nový Zéland, Južná Kórea, Gruzínsko či Argentína. Ako píše TASR, dovedna ho podpísalo takmer 50 krajín.

„Sme hlboko znepokojení bezpečnostnými následkami tejto spolupráce v Európe, na Kórejskom polostrove, v indo-pacifickom regióne a po celom svete,“ uviedli krajiny v spoločnom vyhlásení.

„Vyzývame všetky členské krajiny OSN vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady OSN, aby sa k nám pridali pri odsúdení zjavného porušovania rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN zo strany Ruska a KĽDR,“ píše sa v závere.

Útoky na Ukrajinu

O tom, že Rusko útočilo raketami zo Severnej Kórey, informoval Washington 4. januára. KĽDR dodala Rusku balistické strely a odpaľovacie zariadenia. Tie Moskva použila v útokoch na Ukrajinu, vyhlásil Biely dom.

„Je to významná a znepokojujúca eskalácia,“ uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Rusko je na medzinárodnej scéne čoraz izolovanejšie pre sankcie a reguláciu exportu. Núti ho to hľadať vojenský materiál u spriaznených štátov, ako je KĽDR a Irán.

KĽDR údajne nedávno poskytla Rusku niekoľko desiatok balistických striel spolu so zariadeniami na ich odpaľovanie, uviedol na tlačovej konferencii Kirby.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním na anonymné zdroje uviedol, že Pchjongjang začal na východ Ruska vyvážať balistické strely krátkeho doletu.

USA a ich spojenci chcú otázku dodávky severokórejských striel do Ruska predostrieť aj Bezpečnostnej rade OSN, pretože predstavuje porušenie sankcií, ktoré svetová organizácia uvalila na KĽDR.

Podľa AP sa Rusko pokúša o nákup rakiet aj v Iráne, dohodu však obe krajiny zatiaľ neuzavreli. Biely dom sa podľa Kirbyho obáva, že rusko-iránske rokovania aktívne pokračujú.

Ukrajina potrebuje urýchlenie dodávok

Ukrajina potrebuje urýchliť dodávky pre svojich vojakov bojujúcich na frontových líniách, uviedol v utorok večer prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Hlavnou vecou je, že sa musia zrýchliť všetky aspekty logistiky,“ povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore, informuje agentúra DPA.

To sa týka aj dodávok munície a dronov, o ktorých prezident podľa vlastných slov hovoril s vrcholnými predstaviteľmi armády a príslušných ministerstiev.

„Diskutovali sme aj o spustení nových liniek na výrobu zbraní a munície na Ukrajine – v našich podnikoch a spoločne s našimi partnermi,“ podotkol.

Zdroje: Denník N, Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá