Venezuelskí bejzbalisti utekajú pred krízou. Po turnaji zažiadali o azyl v Španielsku

  • 19 venezuelských bejzbalistov žiada o azyl v Španielsku
  • Ich pôvodná cesta na turnaj sa stala dramatickým útekom pred venezuelskou krízou
Na snímke zadržaní migranti 27. júla 2023 v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
TASR/Miroslav Košírer
  • 19 venezuelských bejzbalistov žiada o azyl v Španielsku
  • Ich pôvodná cesta na turnaj sa stala dramatickým útekom pred venezuelskou krízou

Devätnásť mladých venezuelských bejzbalistov šokovalo španielske úrady, keď namiesto návratu do rodnej Venezuely požiadali o azyl v Španielsku. Títo športovci, ktorí podľa Infobae pricestovali ako súčasť tímu Team Guevara, mali pôvodne v pláne absolvovať športovú turné. To malo podporiť ich rozvoj a nadviazať medzinárodné kontakty.

Po sérii problémov, ktoré ich zasiahli už počas pobytu v Madride, sa však rozhodli urobiť krok, ktorý mení ich životy. V pondelok ráno sa na policajnej stanici v Barcelone spustil proces, ktorý môže viesť k ich dlhodobému pobytu v Európe.

Venezuelská migrácia do Európy: Začiatok nového života

Príbeh mladých športovcov nie je vôbec len o športe. Ich odhodlanie požiadať o azyl je dôsledkom oveľa väčšej krízy, ktorá postihuje mnoho Venezuelčanov. Mladí bejzbalisti, ktorí sa dostali do Európy, zažili strastiplnú cestu.

Už v Madride museli čeliť finančným problémom, kvôli ktorým sa ocitli v neľudských podmienkach. Spali na letisku, neskôr aj na uliciach Barcelony. Keď prišiel čas vrátiť sa domov, rozhodli sa urobiť krok, ktorý by im zaručil aspoň nádej na lepšiu budúcnosť v Európe.

Tento incident však nie je ojedinelý. V posledných rokoch sme svedkami masívneho exodu z Venezuely, krajiny, ktorá sa ocitla na pokraji kolapsu. Politická nestabilita, ekonomická kríza a hyperinflácia, ktorá ničí životy obyčajných ľudí, donútila milióny Venezuelčanov hľadať nový domov na iných kontinentoch.

Španielsko sa stalo jednou z hlavných destinácií, a to nielen kvôli jazykovej blízkosti, ale aj kvôli programom, ktoré vláda zriadila na podporu migrácie. Len v roku 2024 požiadalo o azyl 42 000 Venezuelčanov, čím sa stali najpočetnejšou skupinou žiadateľov o medzinárodnú ochranu.

Mnohí z nich čelili zložitej realite po príchode. Aj keď Španielsko poskytuje určitú ochranu, mnohí migranti sa stretávajú s problémami, ktoré im bránia v plnej integrácii do spoločnosti. Sofia, mladá Venezuelčanka, ktorá prišla do Madridu pred tromi rokmi, opisuje svoje začiatky ako tvrdý boj.

„Myslela som si, že sa využijem svoje vzdelanie, ale realita bola iná. Našla som si prácu v kaviarni, pretože moje diplomy tu neuznávali,“ hovorí. Jej príbeh je len jedným z mnohých, ktoré sa odohrávajú na pozadí rastúceho počtu Venezuelčanov v Európe.

Sofia a jej cesta za lepším životom

Sofia prišla do Španielska s nádejou na nový život, podobne ako tisíce ďalších. Za posledných 25 rokov sa počet Venezuelčanov v Španielsku zvýšil viac než tridsaťnásobne. Kým v roku 1999 ich bolo len niečo vyše 10-tisíc, dnes ich je už viac ako 340-tisíc, podľa oficiálnych čísel.

Tieto čísla však nezohľadňujú neoficiálne odhady, ktoré hovoria o viac ako 440-tisícoch. Napriek tomu, že pre mnohých Venezuela už neponúka žiadnu budúcnosť, cesta do Európy nie je ľahká.

Aj keď Španielsko ponúka humanitárne programy, ktoré uľahčujú pobyt Venezuelčanov, realita je stále ťažká. Väčšina z nich, podobne ako Sofia, neskončí priamo vo svojom odbore. Mnohí sú nútení pracovať v nízkopríjmových zamestnaniach, čo im komplikuje integráciu do španielskej spoločnosti.

Vo veľkých mestách ako Madrid a Barcelona sa vytvárajú silné komunity, no mnohí Venezuelčania žijú v robotníckych štvrtiach, kde sa zápasia o lepší život.

Venezuela v kríze: Zomknutí vo viere v lepšiu budúcnosť

Zatiaľ čo tieto jednotlivé príbehy, ako je ten Sofiin, vytvárajú obraz o nezlomnej vôli a nádeji, ktorá pretrváva u mnohých Venezuelčanov, širší obraz situácie vo Venezuele je ešte temnejší. Od začiatku 21. storočia opustilo krajinu viac než sedem miliónov jej občanov. Tento exodus je spojený s politickými a ekonomickými problémami, ktoré sa nezdajú byť na ceste k riešeniu.

A hoci Sofiini kolegovia z venezuelského bejzbalového tímu teraz čelí neistej budúcnosti, ich rozhodnutie požiadať o azyl je odrazom väčšieho trendu, ktorý je spojený s pretrvávajúcou migráciou z Venezuely do Európy.

Prípad bejzbalistov tak nie je len príbehom o nádeji, ale aj o prežití. Španielsko poskytuje šancu, ale aj výzvy. Neistota, ktorej títo mladí športovci čelili, sa môže stať prípadom mnohých ďalších Venezuelčanov, ktorí sa rozhodli vyhľadať nový začiatok v zahraničí. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Infobae, Infobae

Najnovšie videá

Trendové videá