Vesmír môže vyzerať ako obrovský donut, vedci nepočítali s dôležitým faktorom. Ak to tak je, rútime sa do záhuby

  • Nakoniec nemusí byť taký veľký, ako sme sa domnievali doteraz
  • Znamenalo by to, že vesmír má svoj koniec a vedeli by sme ho zmerať
vesmír donut
Unsplash/Kobby Mendez,Joel Filipe
  • Nakoniec nemusí byť taký veľký, ako sme sa domnievali doteraz
  • Znamenalo by to, že vesmír má svoj koniec a vedeli by sme ho zmerať

Vedci prišli s novou teóriou. Myslia si, že náš vesmír vyzerá ako obrovská šiška, teda skôr donut s dierou uprostred, informuje Science Alert. V praxi by to znamenalo, že ak by vesmírna loď vyrazila jedným smerom, z druhej strany by sa nakoniec vrátila tam, kde svoj let začala. Ak by mali pravdu, vesmír by bol konečný a vedeli by sme zmerať, aký veľký v skutočnosti je.

Vesmír nemusí byť nekonečný

Mohli by sme povedať, že konečne vieme, akú má veľkosť,“ hovorí astrofyzik Thomas Buchert z francúzskej univerzity v Lyone.Burchet aj so svojim tímom skúmali svetlo z ranného vesmíru. Zistili, že existuje šanca, že je viacnásobne prepojený a uzavretý do seba vo všetkých troch dimenziách. Mohol by teda vyzerať ako trojrozmerný donut.

Ak by bola ich teória pravdivá, znamenalo by to, že vesmír nie je nekonečný. Naopak, predpokladajú, že je len tri až štyrikrát väčší, než sú hranice pozorovateľného vesmíru, ktoré sú približne 45 miliárd svetelných rokov od Zeme.

Astronómovia diskutujú o tvare nášho vesmíru celé desaťročia. Sú tri možnosti, vesmír môže byť plochý, čo by znamenalo, že jeho imaginárne rovnobežné strany zostanú navždy rovnobežné. Uzavretý a jeho paralelné čiary sa nakoniec v určitom bode pretnú, alebo otvorený, ktorého čiary by sa navždy rozchádzali.

Ak je nová vesmírna teória pravdivá, zrúti sa sám do seba

Odpoveď na túto otázku stále nepoznáme, no je nesmierne dôležitá. Ak by sme ju mali, vedeli by sme predpovedať osud celého vesmíru. V prípade, že je plochý, alebo otvorený, sa bude neustále rozširovať ďalej. Ak je však uzavretý, čo vedci momentálne predpokladajú, nakoniec sa zrúti sám do seba.

Vedci sa to snažia zistiť už dlho. Viaceré pozorovania, najmä z kozmického mikrovlnného pozadia potvrdili, že žijeme v plochom vesmíre. Zistili to pomocou záblesku svetla, ktorý sa uvoľnil, keď mal náš vesmír len 380 000 rokov. Paralelné čiary zostali rovnobežné a náš vesmír by sa tak mal navždy rozširovať.

Teraz však premýšľajú nad tým, že je potrebné premýšľať nad viacerými aspektmi, než je len geometria. Existuje napríklad topológia, ktorá umožňuje meniť tvary, no zachováva pritom rovnaké geometrické pravidlá.

vesmir
zdroj: Unsplash/Guillermo Ferla

Rátali s geografiou, no s topológiou nie

Vedci to vysvetľujú na príklade s úplne bežným papierom, ktorý je zjavne plochý. Jeho rovnobežné čiary teda zostávajú vždy rovnobežné. Ak vezmeš dva okraje papiera a zroluješ ho do valca, rovnobežné čiary budú stále rovnobežnými, aj vo valci. Tie sú totiž geometricky ploché.

Ak opäť zoberieš konce papiera, z ktorého máš teraz už valec a zas ich spojíš, dostaneš tvar šišky. Tá je stále geometricky plochá.

Doterajšie merania obsahu a tvaru vesmíru nám hovoria, že je geometricky plochý. To však nevypovedá o topológii vesmíru, s tou jednoducho nepočítali. To znamená, že skutočne môže byť viacnásobne spojený a môžeme sa rútiť do záhuby.

Dokonalo plochý vesmír by sa rozširoval do nekonečna, ak by bol však plochý s viacnásobne spojenou topológiou, mal by svoju konečnú veľkosť. Keby sa vedcom podarilo určiť, či je jedna alebo viac dimenzií zabalených do seba, vedeli by sme, že je vesmír konečný. V takom prípade by mohli zistiť aj celkový objem vesmíru.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá