Vesmírna atómovka zo satelitu: Ničivá zbraň ako zo sci-fi sa stáva skutočnou hrozbou pre svet
- Jadrové zbrane vo vesmíre sú stále veľkou otázkou, no USA pred nimi varujú
- Rusko do vesmíru vyslalo podozrivý satelit
- Narušilo by to každodenný život
- Jadrové zbrane vo vesmíre sú stále veľkou otázkou, no USA pred nimi varujú
- Rusko do vesmíru vyslalo podozrivý satelit
- Narušilo by to každodenný život
Vo vesmíre platí, že zbrane doň, jednoducho povedané, nepatria. Zakazuje ich Kozmická zmluva, ktorú v roku 1967, uzatvorili Spojené štáty, Veľká Británia a Sovietsky zväz. Neskôr prešla ratifikáciou a pridali sa i ďalšie krajiny. Malo by ísť o nekonečné miesto medzinárodnej spolupráce, no zdá sa, že Rusi už na všetko majú iný názor.
Moskva pred vyše dvomi rokmi spustila svoju nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu. Po silnej odozve Západu ani zďaleka nedosiahla svoje ciele, no o niečo vyše dvoch rokov neskôr do vesmíru vypustila celkom nový satelit Kosmos 2576.
Zaujímavé je, že ešte tri mesiace predtým vydal predseda výboru pre spravodajské služby Snemovne reprezentantov USA Michael Turner podivné vyhlásenie. Varoval v ňom pred „vážnou hrozbou pre národnú bezpečnosť“.
A ako pripomína El País, krátko na to už Biely dom potvrdil, že Rusko podozrieva z vývoja vysokovýkonnej „protisatelitnej“ zbrane. Vo vyhlásení sa síce otvorene neuvádzala jadrová zbraň, no implicitne to z neho vyplývalo.
Ruský vladár Vladimir Putin sa tieto tvrdenia snažil osobne vyvrátiť, no nakoniec 17. mája 2024 Kosmos 2576 skutočne vzlietol. „Rusko vypustilo na nízku obežnú dráhu Zeme satelit, ktorý je podľa nás pravdepodobne protivesmírnou zbraňou,“ komentoval ruské kroky hovorca amerického Pentagónu Pat Ryder.
Nad Zemou sa pritom nachádzal na „rovnakej obežnej dráhe“ ako americký vládny satelit. Washington situáciu naďalej monitoruje a podľa Rydera musí byť pripravený chrániť svoje záujmy. Rusko sa k tomu už tentokrát verejne nevyjadrilo, podotkla BBC.
Zatiaľ jadrové zbrane nenesie, ale môže ísť o prípravu
Ako ďalej píšu viaceré médiá, ak bol satelit vybavený jadrovou zbraňou, môže to mať obrovský vplyv na náš bežný život. V tomto článku sme už informovali, že podľa USA by to nepredstavovalo nebezpečenstvo pre ľudí, no šlo by o ničiteľa iných satelitov na obežnej dráhe.
Ak by totiž Rusi cielili na zbraň, ktorá by mala z vesmíru doletieť na zem, nedávalo by to úplne zmysel. Trvalo by to hodiny až dni, zatiaľ čo známe balistické a medzikontinentálne rakety takýto útok zvládnu omnoho rýchlejšie.
V súčasnosti sa v medzinárodnej spoločnosti hovorí aj o tom, či Kosmos 2576 neslúži ako pokusný králiček pre zbraň, ktorá v budúcnosti Rusom skutočne umožní útočiť na vesmírne objekty. No otázkou tiež je, či túto rolu nezohral Kosmos 2553 vypustený tesne pred inváziou na Ukrajinu vo februári 2022.
Toho sa domnieva vedúci výskumník v Inštitúte OSN pre výskum odzbrojenia v Ženeve Pavel Podvig. Starší zo satelitov môže podľa neho zhromažďovať údaje pre návrh a nasadenie zbrane.
„Myslím, že vieme povedať, ktorý satelit je zodpovedný za obavy z ‚ruského jadrového čohosi vo vesmíre‘. Je to Kosmos 2553,“ napísal na sociálnej sieti.
Protisatelitná zbraň
Ak by Rusi skutočne chceli ničiť satelity iných štátov či organizácií, jadrová zbraň by bola najefektívnejším spôsobom. V minulosti pod zámienkou vedeckého výskumu takéto testy vykonali Sovietsky zväz, ale aj USA. To však ešte za studenej vojny pred minimálne 60 rokmi.
Spustenie jadrového výbuchu na nízkej obežnej dráhe Zeme by síce život neohrozilo priamo, no aj tak by to mohlo mať ničivé účinky. A to v zmysle rušenia telefónneho signálu, internetového pripojenia, GPS služieb, bankových systémov a podobne.
Moskva pritom tento rok uplatnila svoje právo veta proti rezolúcii OSN, ktorá sa snažila zabrániť takýmto aktivitám. Cielilo po zákaze zbrojenia vo vesmíre jadrovými zbraňami. Rozhodnutie z Kremľa túto rezolúciu neprijať vysiela podľa Západu jasný signál. Predstavitelia OSN sa preto domnievajú, že Rusko je odhodlané v militarizácii vesmíru pokračovať.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: El País, X, BBC