Bezkonkurenčné vesmírne divadlo: K Zemi sa blíži nádherne jasný objekt. Uvidíme ho voľným okom
- Momentálne sa kométa nachádza medzi Saturnom a Jupiterom
- Na vesmírne divadlo si musíme počkať
- Momentálne sa kométa nachádza medzi Saturnom a Jupiterom
- Na vesmírne divadlo si musíme počkať
Vesmír je plný prekvapení a neustále nám ukazuje svoje tajomstvá, ktoré sú pri pohľade na nočnú oblohu oku lahodiace. Astronómovia len nedávno objavili kométu, ktorú označili ako C/2023 A3.
Kométa Tsuchinshan-Atlas, ako ju pomenovali, bola objavená 9. januára 2023 a všetko nasvedčuje tomu, že na planéte Zem bude už čoskoro viditeľná voľným okom, informuje portál iMeteo.
Čakáme na perihélium
Zatiaľ čo vedci tvrdia, že kométa sa k nám približuje, na jej pozorovanie si budeme musieť počkať. Tsuchinshan-Atlas dosiahne perihélium (bod najbližší k Slnku) až v roku 2024, s odhadom vedcov 28. septembra 2024.
Okrem toho, že na vesmírne divadlo s novou kométou si ešte budeme musieť počkať, dobrou správou je, že na jej pozorovanie nebudú potrebné žiadne ďalekohľady, postačí nám upriamiť zrak k oblohe.
Z analýzy, o ktorej informuje iMeteo, vyplýva, že jeden obeh kométy C/2023 A3 okolo Slnka trvá až 80 660 rokov. Aktuálne sa kométa nachádza medzi Saturnom a Jupiterom. Jej rýchlosť je viac ako 290 600 km/h.
K našej planéte by mala byť najbližšie 13. októbra 2024 o 3:38. Niektoré informácie a konkrétne dátumy sa môžu počas roka ešte zmeniť. Podľa odhadov by mohla kométa dosiahnuť jasnosť okolo 0,7 magnitúdy, čo môže konkurovať tým najjasnejším hviezdam na oblohe.
Najjasnejšia hmlovina
Keďže na kométu Tsuchinshan-Atlas si budeme musieť počkať, obloha si pre nás niečo pripravila aj v mesiaci marec, podmienky na pozorovanie však boli najvhodnejšie v januári a februári. Počas celého mesiaca bude na oblohe okom viditeľná Veľká hmlovina v súhvezdí Orión, ktorá je známa aj ako M42, informoval portál iMeteo.
Pri Veľkej hmlovine nejde o jednu konkrétnu „žiaru“ na oblohe, ale o svetlý pás hviezd. Ide o jednu z najjasnejších hmlovín. Je to výnimočne veľký oblak plynu a prachu a od Slnka je vzdialená okolo 1 350 svetelných rokov. Jej šírka je 33 svetelných rokov.
https://www.facebook.com/AstroFotecky/posts/pfbid0TTx9VRWVV5a3hhbE2ttRuNhpucdoKaz5EGHYVSYqTtRrrLM53bnoYKtRY2kvf6pql
Hmlovinu treba hľadať v južnej časti súhvezdia Orión. Práve v tejto časti bude obloha svetlejšia, dokonca môže mať mierne ružový alebo svetlosivý nádych. Hmlový oblak tvorí ionizovaný vodík, ktorý žiari len preto, že ultrafialové žiarenie je hmlovinou pohlcované a atómy sú ionizované.
Okrem toho, že najjasnejšia hmlovina je ozdobným pásom oblohy, plní aj jeden z astronomických významov. Prebieha v nej hviezdotvorba, takže obsahuje obrovské množstvo hviezd, ktoré sa v Orióne rodia. Astrofyzici sú presvedčení, že v hmlovine Orión je zmätok, v ktorom prebieha tvorba nových hviezd. Novovzniknuté mladé hviezdy nesú názov protohviezdy.
Emisných hmlovín, akou je aj Veľká hmlovina v súhvezdí Orión, je viacero, napríklad hmlovina v súhvezdí Labuť, Strelec a mnohých iných.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo, iMeteo, Facebook/Astro Fotečky