Vesmírne divadlo prinesie „krvavý mesiac“ aj fenomenálne zatmenie. Má byť najdlhšie za stovky rokov
- V piatok nad ránom by na oblohe malo nastať zatmenie mesiaca, ktoré by malo byť najdlhšie za poslednú polovicu tisícročia
- Tento jav by tiež mohol spôsobiť, že mesiac sa sfarbí do krvavočervena
- Mesiac sa tiež dostane do splnu, ktorý vyvrcholí o noc neskôr
- V piatok nad ránom by na oblohe malo nastať zatmenie mesiaca, ktoré by malo byť najdlhšie za poslednú polovicu tisícročia
- Tento jav by tiež mohol spôsobiť, že mesiac sa sfarbí do krvavočervena
- Mesiac sa tiež dostane do splnu, ktorý vyvrcholí o noc neskôr
Najdlhšie čiastočné zatmenie Mesiaca začne už o pár hodín. Toto nebeské divadlo by malo nastať v noci z 18. novembra na piatok 19. novembra. Na Slovensku to bude v piatok nadránom, kedy bude zatmenie sprevádzať aj východ Slnka.
„Mesiac bude 19. novembra tak blízko oproti Slnku, že prejde cez južnú časť tieňu Zeme a dôjde k takmer úplnému zatmeniu Mesiaca,“ uviedla NASA na svojej webovej stránke. Zatmenie mesiaca by malo trvať 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd, čiže pôjde o najdlhšie zatmenie za posledných 500 rokov. Portál The Independet dokonca uvádza, že za posledných 580 rokov.
Mesiac sa môže sfarbiť do červena, môže za to zemská atmosféra
NASA informuje o čiastočnom zatmení, a to z dôvodu, že tieň pokryje 97 % Mesiaca. Viditeľný tak bude iba jeho malý kúsok. V tomto momente by sa mohol mesiac javiť ako červenohnedý, jeho finálna farba by však mala závisieť od stavu zemskej atmosféry.
„Rovnaký jav, ktorý robí našu oblohu modrou a naše západy slnka červenými, spôsobuje sčervenanie Mesiaca počas zatmenia Mesiaca,“ vysvetľuje jav NASA na svojej webovej stránke.
„Počas zatmenia Mesiaca sa Mesiac sfarbí do červena, pretože jediné slnečné svetlo, ktoré dopadá na Mesiac, prechádza cez zemskú atmosféru. Čím viac prachu alebo mrakov bude v zemskej atmosfére počas zatmenia, tým bude Mesiac červenší,“ pokračuje. Tento jav je tiež známy pod názvom „Krvavý mesiac“.
Užijú si ho predovšetkým Američania
Najväčšie nebeské divadlo si užijú obyvatelia Severnej Ameriky, u ktorých tento jav nastane medzi jedenástou hodinou večer až po štvrtú hodinu nadránom, v závislosti od lokality. Tešiť sa môžu aj obyvatelia východnej Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.
Podľa modelu NASA však na Slovenku máme smolu. Hranica viditeľnosti totiž prechádza západným Slovenskom. Minimálne tak obyvatelia stredného a východného Slovenska nebudú mať zo zatmenia nič.
O trochu lepšie podmienky ale budú mať naši susedia v Česku a v Rakúsku, ktorým sa zatmený mesiac ukáže aspoň pár minút pred svitaním. Konečný výsledok bude závisť od aktuálneho počasia, ale aj svetelného znečistenia.
Pri troche šťastia však na západe uvidíme aspoň časť zatmeného mesiaca. Vesmírne divadlo by malo začať 7:19 nášho času, čo je 15 minút po východe slnka. Končiť by malo pred jedenástou hodinou. V tomto momente však už bude pre obyvateľov Slovenka úplne neviditeľné.
Ak si ale aj napriek tomu plánuješ privstať a zo zatmenia neuvidíš nič, máme pre teba dobrú správu. Jedinečný nebeský úkaz môžeš sledovať aj na livestreame, ktorý prikladáme nižšie.
Keď predsa len preferuješ sledovať nebeské úkazy naživo, nemusíš smútiť. NASA predpovedá v najbližších ôsmych dekádach ďalších 179 zatmení mesiaca, čo v priemere činí dva každý rok. Najbližšie by malo nastať 16. mája 2022.
Bobrí spln ti môže pokaziť počasie
Zatmenie mesiaca však nie je jediný jav, na ktorý sa môžeš tešiť. V piatok totiž na našom územní nastáva aj spln, ktorý je v tomto období známy aj pod názvom bobrí spln.
Almanach vysvetľuje, že mesiac v novembri dostal názov kvôli tomu, že počas tohto obdobia bobry začínajú s prípravami na zimu, ktorá ich čaká.
V časoch, keď sa v Severnej Amerike obchodovalo s ich srsťou, to bolo tiež obdobie, kedy ich ľudia lovili. Zvieratá mali totiž nahodenú zimnú a hustú srsť, ktorá bola cennejšia ako letná. Mesiac bude na Slovensku v splne o 09:57 h ráno, uvádza ePočasie.eu.
Ani tentoraz však pre teba nemáme až takú dobrú správu. Je totiž možné, že na niektorých miestach Slovenska nebudú podmienky na sledovanie mesiaca. Podľa predpovede SHMÚ má byť totiž v piatok 19. novembra oblačno až zamračené. Na severe a východe má tiež pršať.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NASA, SHMU, Almanach, ePočiasie.eu, https://www.independent.co.uk/space/lunar-eclipse-full-blood-moon-2021-beaver-date-time-b1959320.html