Vesmírne srdce nad hlavami Slovákov: Astrofotograf zo Sniny zachytil nádhernú hmlovinu

  • „Love is in the air“ na slovenský spôsob
  • V zemplínskom regióne sa astrofotografovi podaril „husársky kúsok“
hmlovina srdce obloha
Ilustračný obrázok Facebook/reprofoto/Ján Gajdoš
  • „Love is in the air“ na slovenský spôsob
  • V zemplínskom regióne sa astrofotografovi podaril „husársky kúsok“

Keď austrálsky spevák John Paul Young v roku 1977 vydal hitovú pieseň Love Is In The Air, asi nepredpokladal, že v tom momente opisoval oblohu nad Slovenskom o 36 rokov neskôr. Práve v roku 2023 sa totiž známy slovenský astrofotograf Ján Gajdoš z obce Belá nad Cirochou v okrese Snina postaral o úchvatný záber.

Zachytávaniu astrologických javov na oblohe sa venuje už viac ako tri dekády. Tentokrát sa mu podarilo odfotografovať emisnú hmlovinu, známu ako „Hmlovinu Srdce“ či „Bežiaci pes“, ktorá je od Zeme vzdialená 7 500 svetelných rokov a nachádza sa v Perseovom ramene galaxie v súhvezdí Kasiopeja.

Objavená bola pred takmer 250 rokmi

História hmloviny je pritom poriadne bohatá. Objavil ju britský astronóm nemeckého pôvodu Frederick William Herschel 3. novembra 1787. Tvorí ju žiariaci ionizovaný vodíkový plyn a tmavšie prachové pásy. Najjasnejšia časť hmloviny, ktorú predstavuje uzol na jej západnom okraji, ktorý možno vidieť na obrázku nižšie, je samostatne klasifikovaná ako NGC 896, pretože to bola prvá časť hmloviny, ktorá bola objavená.

„Intenzívny červený výstup hmloviny a jej morfológia sú poháňané žiarením vychádzajúcim z malej skupiny hviezd v blízkosti stredu hmloviny. Táto otvorená hviezdokopa, známa ako Collinder 26 alebo Melotte 15, obsahuje niekoľko jasných hviezd s hmotnosťou takmer 50-násobku hmotnosti Slnka a mnoho ďalších slabších hviezd, ktoré sú len zlomkom hmotnosti Slnka,“ informuje Gajdoš na sociálnej sieti.

Okrem ionizovaného vodíkového plynu a tmavších prachových pásov ju tvoria aj ionizovaný kyslík a síra, vďaka ktorým je na úzkopásmových snímkach viditeľná aj modrá či oranžová farba. O tvar hmloviny sa starajú hviezdne vetry z horúcich hviezd v jej jadre. „Hmlovina zaberá na oblohe takmer 2 stupne a pokrýva plochu štyrikrát väčšiu ako je priemer Mesiaca v splne,“ uvádza.

Prezývku Bežiaci pes hmloviny dostala podľa jej tvaru. Zdá sa totiž, že jej horná časť pripomína hlavu psa s otvorenou papuľou, informuje portál iMeteo.sk. Spomínaná prezývka je pritom populárna najmä v anglicky hovoriacich krajinách. V ďalších jazykoch sa hmlovina nazýva podľa iných zvierat. V Nemecku ide o hmlovinu Vlk, v taliančine Medveď a v japončine Králik.

Hmlovina v tvare srdca pritom obsahuje aj veľa mladých a masívnych hviezd, ktoré sa narodili z plynu a prachu v hmlovine. Tieto hviezdy patria do otvoreného hviezdneho zoskupenia s názvom Melotte 15, ktoré má priemer asi 1,5 svetelného roka. Niektoré z týchto hviezd sú tak jasné a horúce, že svojím silným vetrom a žiarením ovplyvňujú tvar a farbu hmloviny.

Pokiaľ chceš vidieť lásku na oblohe, alebo podľa austrálskeho speváka aj „love in the air“, môžeš ju pozorovať voľným okom za tmavej oblohy ako slabé svetlo. Pre lepší zážitok sa odporúča použiť ďalekohľad alebo fotoaparát s dlhou expozíciou.

Zdroje: Facebook/reprofoto/Ján Gajdoš, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá