VESMÍRNY OBJAV: „Čudná“ nová planéta, ktorú objavila NASA, je veľmi podobná našej Zemi
- Vedci z laboratória Jet Propulsion Laboratory objavili exoplanétu TOI-1231 b
- Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka typu M
- Jej teplota je podobná našej Zemi. Podľa pozemských štandardov je zahriata na 57 stupňov Celzia
- Je možné, že v atmosfére môžu byť oblaky a pravdepodobne voda
- Vedci z laboratória Jet Propulsion Laboratory objavili exoplanétu TOI-1231 b
- Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka typu M
- Jej teplota je podobná našej Zemi. Podľa pozemských štandardov je zahriata na 57 stupňov Celzia
- Je možné, že v atmosfére môžu byť oblaky a pravdepodobne voda
Vedci z laboratória Jet Propulsion Laboratory, ktoré spadá pod Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a univerzitu v Novom Mexiku (UNM), objavili exoplanétu TOI-1231 b. „Čudná“ exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka typu M, uvádza Independent.
NASA uvádza, že planéta je vzdialená 90 svetelných rokov od Zeme. „Zvláštnym spôsobom pripomína náš vlastný Neptún – teda plynný svet s potenciálne bohatou atmosférou,“ vysvetľuje NASA na svojom webe.
Teplota na planéte je podobná našej Zemi
Exoplanéta, TOI-1231 b bola detegovaná pomocou fotometrických údajov z Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) a bola sledovaná pozorovaniami pomocou spektrofotografu Planet Finder Spectrograph (PFS) na ďalekohľade Magellan Clay na observatóriu Las Campanas v Čile, uvádzajú vedci vo vyhlásení.
PFS je sofistikovaný prístroj, ktorý deteguje exoplanéty prostredníctvom ich gravitačného vplyvu na hviezdy ich hostiteľa. Exoplanéta bola objavená pri neďalekom trpaslíku M3 NLTT 24399.
Červení trpaslíci sú najbežnejším typom hviezd v Mliečnej ceste, ktoré tvoria asi 70 percent všetkých hviezd v galaxii. Červení trpaslíci sú menší ako naše Slnko, majú nízku svietivosť aj výhrevnosť, no ich životný cyklus je dlhší.
Exoplanéta má 24-dennú obežnú dráhu a je osemkrát bližšie k svojej hviezde ako Zem k Slnku. Jej teplota je podobná našej Zemi. Podľa pozemských štandardov je zahriata na 57 stupňov Celzia.
Je väčšia ako Zem
„Aj keď je exoplanéta TOI 1231 b osemkrát bližšie k svojej hviezde ako Zem k Slnku, jej teplota je podobná teplote Zeme vďaka svojej chladnejšej a menej jasnej hostiteľskej hviezde,“ hovorí Diana Dragomir, asistentka na Katedre fyziky a astronómie UNM. „Samotná planéta je však v skutočnosti väčšia ako Zem a o niečo menšia ako Neptún – mohli by sme ju nazvať subpeptún.“
Vedci dokázali túto hviezdu charakterizovať a zmerať tak polomer, ako aj hmotnosť TOI-1231 b. To im potom poskytlo potrebné údaje na výpočet hustoty a hypotézu, z čoho sa skladá atmosféra. „TOI-1231 b je svojou veľkosťou a hustotou dosť podobný Neptúnu, takže si myslíme, že má podobne veľkú plynnú atmosféru,“ uviedla vedkyňa NASA Jennifer Burt.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Nízka hustota TOI-1231 b naznačuje, že je obklopená atmosférou, a nie kameňmi. Zloženie a rozsah tejto atmosféry však nie sú známe,“ povedala Dragomir. „TOI-1231 b môže mať veľkú vodíkovú alebo vodíkovo-héliovú atmosféru alebo hustejšiu vodnú paru.“
Je možné, že v atmosfére môžu byť oblaky a pravdepodobne voda. „Budúce pozorovania tejto novej planéty nám umožnia určiť, ako často (alebo zriedka) sa okolo nich tvoria vodné mraky,“ vysvetlila vedkyňa.
Niečo ako susedská planéta
Vedci plánuj planétu naďalej skúmať pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu a čoskoro aj oveľa citlivejšieho vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.
„Jedným z najzaujímavejších výsledkov posledných dvoch desaťročí vedy o exoplanétach je, že zatiaľ žiadny z nových planetárnych systémov, ktoré sme objavili, nevyzerá ako naša vlastná slnečná sústava. Táto nová planéta, ktorú sme objavili, je stále čudná, ale je o krok bližšie k tomu, aby bola niečím ako naše susedské planéty. V porovnaní s doteraz zistenými tranzitujúcimi planétami, ktoré majú často horiace teploty v stovkách alebo tisícoch stupňov, je TOI-1231 b pozitívne chladná,“ dodala Burt.
Objav planéty bol zapísaný do archívu exoplanét NASA 3. júna.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Independent, NASA, UNM