Vesmírny ohňostroj po 80 rokoch: „Hviezda plameňa“ sa chystá opäť explodovať, výbuch uvidíš voľným okom
- Hviezda T Coronae Borealis sa chystá explodovať
- Jej jas sa zvýši tisícnásobne a uvidíme ju voľným okom
- Hviezda T Coronae Borealis sa chystá explodovať
- Jej jas sa zvýši tisícnásobne a uvidíme ju voľným okom
Astronómovia očakávajú jedinečný úkaz na nočnej oblohe. Hviezda T Coronae Borealis sa chystá explodovať a jej jas sa zvýši až tisícnásobne. Táto výnimočná udalosť sa môže stať každú chvíľu a pritiahne pozornosť nielen vedcov, ale aj bežných pozorovateľov oblohy.
Explóziu budeme môcť sledovať voľným okom priamo zo Zeme, informuje portál iMeteo.sk. Hviezda sa stane takou jasnou, že bude svietiť rovnako intenzívne ako Polárka, ktorú poznáme aj ako Severnú hviezdu. Pre astronómov aj nadšencov vesmíru to bude vzácna príležitosť pozorovať takýto dramatický vesmírny jav.
Nikto presne nevie, kedy k výbuchu dôjde, ale všetci milovníci astronómie už netrpezlivo čakajú na tento výnimočný moment. Pôjde o jednu z najvzrušujúcejších astronomických udalostí, ktoré môžeme v najbližšom čase pozorovať.
Výnimočný tanec dvoch hviezd vo vesmíre
Vo vesmíre existuje fascinujúci hviezdny pár, ktorý astronómovia poznajú pod menom T Coronae Borealis. Pre svoje opakované výbuchy získal prezývku „hviezda plameňa“. Tento systém pozostáva z dvoch rozdielnych hviezd – menšieho bieleho trpaslíka a väčšieho červeného obra.
„Pretože sú tieto dve hviezdy tak blízko pri sebe, plyn prúdi z obrovskej hviezdy na hviezdu bieleho trpaslíka,“ uviedol pre portál Newsweek fyzik a astronóm Darren Baskill z Univerzity v Sussexe vo Veľkej Británii.
Medzi týmito hviezdami prebieha neustála výmena energie. Biely trpaslík postupne odoberá hmotu svojmu väčšiemu susedovi – červenému obrovi. Tento proces vytvára jedinečnú vesmírnu show.
Keď biely trpaslík nazbiera dostatok hmoty od svojho partnera, nastane dramatický moment. Pri prekročení kritickej teploty spustí termonukleárnu reakciu, ktorá vyústi do mohutného výbuchu novy. V tom okamihu sa jasnosť hviezdy zvýši tisícnásobne, čo môžeme pozorovať aj zo Zeme.
Ako nájsť a pozorovať vzácny hviezdny výbuch
Keď T Coronae Borealis vybuchne, premení sa na jednu z najžiarivejších hviezd, ktoré môžeme pozorovať na nočnej oblohe. Jej jasnosť dosiahne úroveň Polárky, čo z nej spraví výrazný orientačný bod pre všetkých pozorovateľov. Nájdeme ju v súhvezdí Severná koruna, kde bude dominovať približne päť dní. Tento fascinujúci úkaz si budú môcť vychutnať aj bežní ľudia bez špeciálneho vybavenia.
Astronómovia a nadšenci s prístupom k ďalekohľadom budú mať výhodu – dokážu sledovať tento vesmírny ohňostroj podstatne dlhšie a detailnejšie. V súčasnosti však hviezda žiari tak slabo, že ju voľným okom nemôžeme vidieť vôbec. Jej pozorovanie si momentálne vyžaduje kvalitný astronomický ďalekohľad a dobré pozorovacie podmienky.
Na rozdiel od dramatických supernov, ktoré predstavujú definitívny koniec života masívnych hviezd, novy fungujú úplne inak. Ide o povrchové výbuchy, ktoré síce vyzerajú spektakulárne, ale hviezdu nezničia. Tento proces pripomína skôr pravidelný prírodný cyklus než jednorazovú katastrofickú udalosť. Hviezda po výbuchu pokračuje vo svojej existencii a môže explodovať znova.
Celý tento fascinujúci proces funguje vďaka jedinečnému tancu dvoch hviezd – bieleho trpaslíka a jeho väčšieho partnera. Biely trpaslík neustále prijíma materiál od svojho spoločníka, čím vytvára podmienky na opakované výbuchy. Tento mechanizmus zabezpečuje, že môžeme očakávať podobné predstavenia aj v budúcnosti, pokiaľ bude prenos hmoty medzi hviezdami pokračovať.
Historické záznamy nám odhaľujú pozoruhodný vzorec týchto výbuchov. T Coronae Borealis naposledy predviedla svoju svetelnú show pred 80 rokmi a ešte predtým explodovala v rokoch 1787 a 1866. Táto postupnosť naznačuje určitú periodicitu a astronómovia predpokladajú, že ďalší výbuch by mohol nastať už čoskoro. Práve preto astronómovia po celom svete pozorne sledujú túto výnimočnú hviezdu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, Newsweek