Vesmírny satelit Boeingu sa rozpadol na orbite. Európu zasiahol výpadok služieb
- Satelit spoločnosti Boeing sa rozpadol
- Americká armáda zatiaľ hovorí o 20 fragmentoch vo vesmíre
- Satelit spoločnosti Boeing sa rozpadol
- Americká armáda zatiaľ hovorí o 20 fragmentoch vo vesmíre
Na obežnej dráhe došlo k rozpadu komunikačného satelitu iS-33e od spoločnosti Boeing. Incident potvrdila prevádzková spoločnosť Intelsat, pričom rozpad satelitu zasiahol služby pre klientov v Európe, Afrike a časti ázijsko-pacifického regiónu.
Americké vojenské zložky pre vesmírne sledovanie aktuálne pozorujú približne 20 fragmentov z rozpadnutého satelitu. Tieto údaje potvrdil aj portál SpaceTrack, ktorú prevádzkuje ministerstvo obrany USA.
„Spolupracujeme s výrobcom satelitu, spoločnosťou Boeing, a vládnymi agentúrami pri analýze údajov a pozorovaní,“ informoval Intelsat, ktorý začal detailné prešetrovanie situácie. Samotný Boeing sa k udalosti bezprostredne nevyjadril.
Boeingu sa v poslednej dobe nedarí
Problémy leteckého giganta sa nekončia len pri satelite. Komplikácie nastali aj s vesmírnou loďou Starliner, kvôli ktorej zostali dvaja astronauti uväznení na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).
Ich návratovú kapsulu označili za nevyhovujúcu na spiatočný let, preto ich návrat zabezpečí v budúcom roku loď konkurenčnej SpaceX. Znamená to, že astronauti, ktorí mali vo vesmíre stráviť len 8 dní, sa nakoniec vrátia domov s omeškaním pár mesiacov.
Sunita „Suni“ Williams a Barry „Butch“ Wilmore do vesmíru vzlietli 5. júna tohto roku. Misia, ktorá mala trvať týždeň, sa dramaticky skomplikovala už pred štartom z Cape Canaveral na Floride, keď sa objavil únik hélia v pohonnom systéme.
Napriek tomu NASA a Boeing rozhodli pokračovať vo svojich plánoch. Počas 26-hodinového letu k ISS sa vyskytli ďalšie štyri úniky a zlyhalo až päť tryskových motorov.