Viac ako 16-tisíc ľudí žiada v petícii zákaz využívania zvierat v slovenských laboratóriach

  • Nezisková organizácia Zvierací ombudsman vyzýva ľudí, aby na Slovensku pomohli presadiť dôležitý zákaz
  • Týka sa použitia spoločenských zvierat a primátov na testovanie v laboratórnych podmienkach ako aj ich využívanie na vedecké, výskumné a študijné účely
  • Ich petícu za pár dní podpísalo už viac ako 16 800 ľudí
týrané zvieratá
Unsplash/Tong Nguyen van, May
  • Nezisková organizácia Zvierací ombudsman vyzýva ľudí, aby na Slovensku pomohli presadiť dôležitý zákaz
  • Týka sa použitia spoločenských zvierat a primátov na testovanie v laboratórnych podmienkach ako aj ich využívanie na vedecké, výskumné a študijné účely
  • Ich petícu za pár dní podpísalo už viac ako 16 800 ľudí

Nehumánna tvár kozmetického, potravinárskeho a farmaceutického priemyslu je známa tým, že často využíva zvieratá na testovanie svojich produktov. Menej sa však hovorí o využívaní zvierat na vedecké pokusy.

Množstvo zvierat, dospelých, ale aj mláďat či nenarodených, je aj v dnešnej dobe stále využívaných na pokusy v laboratórnych podmienkach. Aktivisti preto vyzývajú ľudí na podpis petície za to, aby takýto druh týrania zvierat dostal definitívnu stopku.

Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no v európskych laboratóriách je každých desať minút bolestivým pokusom vystavených viac ako 100 zvierat. Vyplýva to z údajov Európskej koalície za ukončenie experimentov na zvieratách (ECEAE).

Je to definitívne! Za týranie zvierat do väzenia na 5 rokov, stopku môžu na Slovensku dostať aj reťaze

Tisícky laboratórnych zvierat sú okrem toho pre tieto účely chované aj na špeciálnych farmách. Priebeh pokusu sa sleduje zavedením elektród do mozgu alebo inej časti tela zvieraťa. Za cieľom, aby boli výsledky čo najpresnejšie, je zviera po celý čas pri plnom vedomí a nepodávajú sa mu žiadne látky na utlmenie bolesti.

„Bolo by detinské si myslieť, že Slovensko je výnimka a u nás sú testovania na zvieratách miernejšie dokonca, že u nás sa testovania na zvieratách nevykonávajú. Ale vykonávajú a za rovnakých podmienok ako v inej krajine Európy alebo sveta. Dokonca si k nám chodia vykonávať testovania na zvieratách aj pracovníci zo zahraničia,“ objasňuje Zvierací ombudsman.

Taktiež sú u nás vykonávané pokusy na myšiach, potkanoch, morčatách, králikoch, pieskomiloch, vtákoch či hospodárskych zvieratách. Pokusom sa však nevyhnú ani psy či mačky.

Súhlasíš so zákazom využívania zvierat na laboratórne účely?

„Kravám sú zavedené bachorové kanyly,  niektorým zvieratám, sa vyvŕtajú otvory do lebky, kde sa im aplikuje nejaká látka alebo iný implantát, sú umelo nakazené nejakou chorobou, vírusom, parazitmi ako pásomnica, slúžia ako hostitelia pre odchov kliešťov. Pri účelovom rozmnožovaní sú im odobrané mláďatá, z ktorých sa určitá časť hneď usmrtí, aby bolo možné porovnanie medzi pôvodne zdravými jedincami a testovanými,“ približujú ochranári.

Svetoví vedci, ktorí sa postavili proti pokusom na zvieratách, poukazujú na náhradné alternatívy testovania ako sú napríklad počítačové simulácie, laboratórne vytvorené tkanivá, či využitie umelej kože. Odborníci taktiež poukazujú na skutočnosť, že nie každá látka rovnako reaguje v organizme zvieraťa a človeka.

Stojí za prvou slovenskou kozmetikou netestovanou na zvieratách, ktorá obsahuje 24-karátové zlato

„Sú látky, prípravky či lieky, ktoré sú pre zvieratá nebezpečné, ale človeku neublížia, dokonca pomáhajú. A naopak. Napríklad liek Vioxx proti artritíde spôsobil smrť desiatok tisíc ľudí, Baycol na zníženie cholesterolu spôsobil chradnutie svalstva, Rezulin, na cukrovku, usmrtil niekoľko sto ľudí a všetky boli testované na zvieratách, u ktorých sa ukázal priaznivý účinok,“ dodávajú. 

Či a kedy sa alternatívnymi metódami nahradí utrpenie zvierat pri pokusoch závisí od rôznych faktorov. Jedným z najpodstatnejších je tlak verejnosti na ukončenie či minimalizovanie týrania zvierat v mene vedy. Podpísať online petíciu ti zaberie len pár sekúnd.

V minulom roku zaznamenali 65 prípadov týrania zvierat

Polícia v roku 2019 zaznamenala 65 trestných činov týrania zvierat. Ako ďalej Policajný zbor SR informuje vo svojom profile na sociálnej sieti, za posledných desať rokov ide o najvyššie číslo, pričom nárast počtu prípadov je kontinuálny.

Podľa polície však nárast počtu zaznamenaných prípadov neznamená, že na Slovensku pribúdajú nové prípady týrania zvierat. „Zvýšenie ich počtu znamená, že narastá počet oznamovateľov, všímavých a odvážnych občanov, ktorí neváhajú zavolať na číslo 158 a oznámiť podozrenie z týrania zvierat, ktoré policajti následne preveria,“ uviedli policajti. Zároveň vyzývajú verejnosť, aby sa nebála v tejto veci obracať na políciu.

Do kompetencie polície spadajú v rámci problematiky starostlivosti o zvieratá skutky týrania zvierat a zanedbávanie starostlivosti o ne, čo sú trestné činy. Ostatné záležitosti patria primárne pod Štátnu veterinárnu a potravinovú správu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: peticie.com, ECEAE, Zvierací Ombudsman, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá