Viac ako 2 000 rokov po smrti má vlasy a jemnú pokožku. Objav tela Lady Dai šokuje dodnes
- Zachovanie tela čínskej šľachtičnej je stále záhadou
- Vedci odhalili jej krvnú skupinu aj čo posledné jedla
- Hrobku objavili robotníci úplnou náhodou
- Zachovanie tela čínskej šľachtičnej je stále záhadou
- Vedci odhalili jej krvnú skupinu aj čo posledné jedla
- Hrobku objavili robotníci úplnou náhodou
Viac ako 2 000 rokov starú múmiu Xin Zhui, manželky čínskeho markíza z Dai, našli v roku 1972 v perfektom stave. Šľachtičná mala vlasy, mihalnice, v žilách jej našli krv a vieme, čo bolo jej posledné jedlo pred smrťou. Vedci sa však dodnes nezhodli na tom, čo presne šľachtičnú zakonzervovalo na tisícky rokov. Na vlastné oči ju môžeš vidieť aj dnes.
Xin Zhui tiež známa ako Lady Dai zomrela približne v roku 163 pred Kristom, v období čínskej dynastie Han. Bola manželkou Li Canga, markíza z Dai a kancelára kráľovstva Changsha.
Šľachtických manželov objavili čínski robotníci
V roku 1968 pri vykopávaní protileteckého krytu čínski robotníci natrafili nielen na hrobku Xin Zhui a jej manžela, ale aj mladého muža, o ktorom sa debatuje, že bol ich synom.
Ako informuje portál IFL Science, archeológovia začali s obšírnymi vykopávkami až v 70. rokoch. Telo Xin Zhui bolo nájdené v rámci štyroch obdĺžnikových borovicových konštrukcií, ktoré boli vsadené jedna do druhej. To všetko bolo pochované vrstvami uhlia a kaolinitu. Samotná múmia bola zabalená v 20 vrstvách látky zviazaných hodvábnymi stuhami.
Okrem múmie archeológovia v hrobke našli viac ako 1 400 vzácnych artefaktov vrátane šatníka obsahujúceho sto hodvábnych odevov, vyše dvesto kusov drahých lakovaných predmetov, makeup a toaletné potreby. Dokonca aj 162 vyrezávaných drevených figurín reprezentujúcich služobníctvo.
V dynastii Han boli honosné pohreby s uchovávaním rôznych predmetov do rakvy bežnou praxou. Verili totiž na existenciu posmrtného života a to, že mŕtvi v ňom budú potrebovať rovnaké nevyhnutnosti ako počas života.
Pred infarktom si dala melón
Po otvorení rakvy čakal vedcov neuveriteľný pohľad. Telo čínskej markízy malo jemnú a vlhkú pokožku a jej ruky a nohy sa vďaka flexibilite kĺbov a svalov dokázali hýbať. Všetky orgány aj s cievami boli nepoškodené, v jej žilách dokonca našli menšie množstvo krvi skupiny A.
Múmia mala na hlave vlasy s ešte pripevnenou parochňou, mihalnice aj chĺpky v nosných dierkach. Dokonca mala nepoškodenú aj takú jemnú časť tela, ako je ušný bubienok.
Takmer dokonalé zachovanie tela dovolilo vedcom vykonať pitvu, ktorá potvrdila, že telo skôr pripomína nedávno zosnulého ako niekoľko tisíc rokov starú múmiu.
Ďalšie skúmania tiež odhalili, že šľachtičná trpela niekoľkými zdravotnými problémami, ako chorobou pečene, vysokým krvným tlakom a cholesterolom.
Zomrela ako 50-ročná na infarkt. Navyše, v jej žalúdku jej našli viac ako 100 nestrávených jadierok z melóna, informuje portál ATI. Keďže takýmto jadierkam trvá približne hodinu, kým ich telo strávi, je vedcom jasné, že Lady Dai zomrela len krátko po jeho konzumácii.
Prečo sa telo zachovalo, je pre vedcov záhadou
Pri objavení Lady Dai sa na spodku rakvy nachádzala neznáma číra tekutina. Tá po kontakte so vzduchom okamžite zhnedla. Nasledujúce výskumy ukázali, že tekutina je mierne kyslá, čo by teoreticky predchádzalo tvorbe baktérií spôsobujúcich rozklad.
Zatiaľ čo iní si myslia, že tekutina pochádza z tradičnej bylinnej zmesi na balzamovanie tiel, existuje množstvo odborníkov, ktorí tvrdia, že ide iba o telesné tekutiny.
Za dokonalým zachovaním Lady Dai však môže byť najmä okolie, v ktorom bola rakva uložená. Množstvo uhlia a kaolinitu pravdepodobne dokázalo pohltiť vlhkosť a zabrániť prívodu vzduchu, čím vytvorilo vhodné podmienky na zastavenie posmrtných procesov.
Kde čínska Šípková Ruženka spí dnes?
Po kontakte so vzduchom sa telo šľachtičnej začalo ihneď rozkladať, a tak jej dnešný stav, aj keď neustále ohromojúci, nie je úplne taký ako pri prvom odhalení. Vedcom sa však podarilo zachovať jej telo v čo najlepšom stave.
Dnes je múmia vystavená v Hunan Provincial Museum, spoločne s nádobou obsahujúcou orgány. Mnohí šľachtičnú dokonca navštevujú s vierou, že práve táto starodávna žena v sebe nosí tajomstvo dlhovekosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: IFL Science, ATI