Viac ako 200-tisíc Kanaďanov podpísalo petíciu za odobratie občianstva Elonovi Muskovi
- Petícia má viac ako 200-tisíc podpisov od minulého štvrtka
- Ak Muskovi odoberú občianstvo, na opätovné získanie by musel čakať minimálne 10 rokov

- Petícia má viac ako 200-tisíc podpisov od minulého štvrtka
- Ak Muskovi odoberú občianstvo, na opätovné získanie by musel čakať minimálne 10 rokov
Či už sa ti to páči, alebo nie, Elon Musk nie je len najbohatším mužom na našej planéte, ale aj čoraz vplyvnejším, o to viac, odkedy veľmi úzko spolupracuje so staronovým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Britský The Guardian pripomína, že Musk sa narodil v Juhoafrickej republike a vlastní americké spoločnosti vrátane výrobcu elektrických vozidiel Tesla, leteckej spoločnosti SpaceX a platformy sociálnych médií X (predtým Twitter).
Okrem toho má kanadské občianstvo vďaka svojej matke Mayi Muskovej, ktorá je modelkou a dietologičkou a pochádza z hlavného mesta Saskatchewanu, Reginy.
Musk sa usiloval o zníženie veľkosti federálnej vlády USA na príkaz Donalda Trumpa, ktorý od svojho návratu do Bieleho domu na druhé prezidentské obdobie 20. januára neustále spochybňuje a podkopáva suverenitu Kanady.
A práve táto blízkosť s Trumpom a jeho protikanadské názory sú dôvodom, prečo momentálne mnohí Kanaďania podpisujú petíciu za odňatie kanadského občianstva 53-ročnému Muskovi.
Petícia sa spustila vo štvrtok
Portál The Hill informuje, že túto online petíciu, ktorá postupuje cez kanadskú Dolnú snemovňu, podala vo štvrtok Qualia Reedová, autorka z Nanaimo v Britskej Kolumbii a sponzoroval ho poslanec Novej demokratickej strany (NDP) Charlie Angus, ktorý je hlasným kritikom Muska. Petícia vyzýva kanadského premiéra Justina Trudeaua, aby Muskovi zrušil občianstvo spolu s kanadským pasom.
Petícia obviňuje Muska z toho, že sa ako poradca prezidenta Trumpa zapája do „činností, ktoré sú v rozpore s národným záujmom Kanady“. Dodáva, že miliardár sa stal „členom cudzej vlády, ktorá sa pokúša vymazať kanadskú suverenitu“.
Trump si nedávno vyslúžil pohŕdanie kanadských občanov tým, že sa vyhrážal uvalením značných ciel na kanadský tovar a povedal, že USA by mohli krajinu anektovať a transformovať ju na 51. štát USA.
Renomovaný portál Euronews v tejto súvislosti doplnil, že americký prezident začiatkom tohto mesiaca súhlasil s 30-dňovou prestávkou vo svojom pláne uvaliť na Kanadu a Mexiko clo 25 % na všetok dovoz okrem kanadskej ropy, zemného plynu a elektriny, ktoré by boli zdanené 10 %, po tom, čo obe krajiny podnikli kroky na upokojenie jeho obáv z bezpečnosti hraníc a obchodovania s drogami.
Zasadnutie kanadského parlamentu až o mesiac
Podobné petície musia získať minimálne 500 podpisov, aby získali osvedčenie na predloženie Dolnej snemovni, čím sa vytvorí možnosť formálnej reakcie vlády. Už v týchto hodinách ich však je viac ako 200-tisíc, a teda táto podmienka už je dávno bez problémov splnená.
Kanadský parlament je momentálne pozastavený po tom, čo Trudeau minulý mesiac oznámil, že v najbližších mesiacoch po deviatich rokoch pri moci odstúpi. Poslanecká snemovňa by mala pokračovať v zasadaní 24. marca, hoci pred návratom poslancov by mohli byť vyhlásené všeobecné voľby.
Lehota na podpísanie Reedovej petície má uplynúť 20. júna, napriek tomu, že takéto parlamentné petície neukladajú vláde žiadnu povinnosť reagovať, informovali kanadské médiá. V posledných mesiacoch Musk využil svoju platformu sociálnych médií X na kritiku Trudeaua, nazýval ho „neznesiteľným nástrojom“ a podporil lídra Konzervatívnej strany Pierra Poilievera.
Ctv News objasňuje, že krajina javorového listu môže v určitých prípadoch odňať občianstvo vrátane prípadov podvodu, nepravdivých informácií o sebe alebo zámerného zadržiavania informácií o žiadosti o prisťahovalectvo alebo udelenia občianstva.
Podľa kanadského práva sa môže osoba vzdať svojho občianstva z rôznych dôvodov. Osoba, ktorej je kanadské občianstvo odňaté, musí čakať 10 rokov, kým ho získa znova.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, The Guardian, CBC, The Hill, Ctv News