Viac ako 60 % firiem na Slovensku čelí významnej kríze. Ak túžiš po zmene a peniazoch, nastal pravý čas

  • Väčšine slovenských firiem chýbajú kvalifikovaní pracovníci
  • Zamestnávanie cudzincov je pre mnohé firmy stále veľkou výzvou
Na snímke sú pracovníčky slovenskej firmy
TASR/Maroš Černý
  • Väčšine slovenských firiem chýbajú kvalifikovaní pracovníci
  • Zamestnávanie cudzincov je pre mnohé firmy stále veľkou výzvou

Obyvateľstvo starne, no viaceré slovenské firmy majú už teraz problém obsadiť pracovné miesta. Týka sa to až 63 percent podnikov, z toho 24 percent nedokáže obsadiť všetky plánované miesta, informuje Forbes.

Zamestnávatelia zvažujú aj zahraničných pracovníkov, to pre nich však občas predstavuje výzvu. Personálna spoločnosť Talent Solutions preto vytvorila prieskum, ktorý prezentovala Britská obchodná komora SR. 

62 % firiem motivuje svojich zamestnancom finančným bonusom

Generálna riaditeľka personálnej spoločnosti Ivana Heretik Vačoková hovorí o stabilizácii na trhu práce, no aj o výzvach zamestnávateľov. Veľa mladých ľudí odchádza do zahraničia a kvalifikovaná pracovná sila sa tak zháňa ťažšie. Aj napriek zvýšeniu mzdy zamestnancom sa situácia nezlepšuje. 

Riaditeľka doplnila, že 87 percent firiem minulý rok zvýšilo mzdy svojim zamestnancom v rozmedzí od šesť do desať percent. Sedem percent spoločností zvýšilo platy o menej ako tri percentá. Firmy zamestnancov motivujú aj finančným bonusom za pracovný výkon, ktorý vypláca 62 percent firiem. 

Prečo sa slovenským firmám „neoplatí“ zamestnávať zahraničných pracovníkov?

Potom sú na mieste odmeny, ktoré súvisia s výsledkami spoločnosti, a 13. plat. Ten vypláca 42 percent spoločností. Fluktuácia zamestnancov sa za obdobie od roku 2023 a 2024 zvýšila v priemere o 1,6 percenta a aktuálne je na úrovni 10,6 percent. 48 percent spoločností však plánuje zvýšiť počet pracovníkov. 

Slovenské firmy zažívajú rôzne výzvy, medzi ne patrí napríklad aj zamestnávanie zahraničných pracovníkov. Síce by to pomohlo zaplniť nezaplnené miesta, jedným z dôvodov, prečo to predstavuje výzvu, je aj administratívna záťaž pre zamestnávateľov. Tí musia komunikovať s úradmi práce. 54 percent spoločností v prieskume uviedlo, že nezamestnáva ani jedného cudzinca. 

Na malú fluktuáciu zamestnancov vplývajú nízke mzdy

Fluktuácia zamestnancov na Slovensku je pod priemerom Európskej únie. Slováci sa boja opustiť zamestnanie, pretože sa boja, že v novej práci dostanú menej peňazí. 46 percent ľudí uviedlo, že ich plat je nižší, ako by zodpovedal ich kvalifikácii či pozícii. Na to upozornila personálna spoločnosť Alma Career v najnovšom prieskume JobsIndex. 

„Väčšina ľudí, ktorí za posledný rok zmenili prácu, si výrazne polepšila a len deväť percent si pohoršilo. Dokonca aj medzi tými, ktorí boli prepustení, je viac tých, ktorí si následne našli lepšie platenú prácu,“ dodala spoločnosť. Okrem finančnej motivácie je pre ľudí motiváciou aj možnosť kariérneho rastu alebo atraktívna pracovná náplň. 

28 percent ľudí by prijalo horšiu prácu, ak by sa to stalo rýchlo od bodu, kedy stratili zamestnanie. 76 percent z nich by tak spravilo kvôli finančnému tlaku a 24 percent verí tomu, že by si pri dlhšom hľadaní práce našlo lepšie platenú pozíciu. 

Zamestnanci v štátnej alebo verejnej službe dostanú budúci rok finančnú odmenu

Úrad vlády SR informoval 17. septembra o tom, že v roku 2025 bude poskytnutá odmena každému zamestnancovi v štátnej alebo verejnej službe vo výške 800 eur. Takíto zamestnanci by s ňou mali rátať najneskôr do 30. júna 2025. Má to však podmienku. Musia odpracovať aspoň jeden deň. 

„Od 1. januára 2026 sa budú mzdy v štátnej službe a vo verejnej službe valorizovať o 5 %,“ dodal Úrad vlády SR. Pri kolektívnom vyjednávaní upravili aj podmienky zamestnávania. Napríklad pracovný čas stanovili na 7,5 hodiny denne.  

Zdroje: Forbes, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá