Viac ako 600 000 Slovákov čelí zvýšenému riziku smrteľného ochorenia. Môže za to 1 pracovný faktor

  • Slovensko je európskym lídrom v počte nočných pracovníkov
  • Táto forma práce môže skrývať nečakané nástrahy pre zdravie
Unavená lekárka
Freepik/@freepik
  • Slovensko je európskym lídrom v počte nočných pracovníkov
  • Táto forma práce môže skrývať nečakané nástrahy pre zdravie

Slovensko je lídrom v počte pracujúcich osôb v noci v rámci celej Európskej únie. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu pracuje v noci až 11,2 percenta Slovákov, čo predstavuje takmer 610 000 ľudí. Ide predovšetkým o zdravotníckych pracovníkov, hotelových recepčných, vodičov nákladných áut, hasičov a pod.

Hoci niektorí zamestnanci pracujúci na nočných zmenách môžu oceňovať výhody, ako sú vyššie mzdy alebo väčšia flexibilita, viaceré štúdie upozorňujú na to, že nočná práca môže mať vážne dôsledky na zdravie. Medzi najčastejšie patria poruchy spánku, kardiovaskulárne a chronické ochorenia či dokonca zvýšené riziko vzniku rakoviny.

Zvýšené riziko dvoch typov rakoviny

Ako uvádza Foxnews, práca počas nočných hodín výrazne zasahuje do prirodzeného cirkadiánneho rytmu človeka. Výskumy jednoznačne naznačujú, že pravidelné nočné zmeny sú spojené so zvýšeným rizikom rozvoja chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby, diabetes typu 2 a obezita.

Nesúlad medzi vnútornými biologickými hodinami a vonkajším prostredím narúša hormonálnu rovnováhu a metabolické funkcie tela, čo môže viesť k vzniku zápalových procesov a zvyšovať riziko autoimunitných ochorení, ako je astma.

Okrem toho existuje dôkaz, že narušenie cirkadiánneho rytmu môže prispieť k rozvoju onkologických ochorení, najmä rakoviny prsníka a prostaty. Príčinou je narušenie produkcie melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánkový cyklus a zároveň má významné protinádorové vlastnosti.

Okrem fyzických problémov majú nočné zmeny negatívny vplyv aj na duševné zdravie. Zamestnanci pracujúci počas nočných hodín sú vystavení vyššiemu riziku vzniku spánkových porúch, chronickej únavy, depresívnych stavov a úzkostných porúch.

Jedna štúdia poukázala na „významnú súvislosť medzi prácou na nočné zmeny, poruchou spánku a rizikom depresie u zdravotných sestier“. Negatívny dopad na fyzické a psychické zdravie podčiarkuje potrebu dôkladného zhodnotenia rizík spojených s nočnou prácou.

Ako zmierniť negatívny dopad nočnej práce

Ak patríš medzi tých, ktorí pravidelne pracujú na nočné zmeny, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča dodržiavať rovnaký spánkový harmonogram aj počas dní voľna, aby si svojmu telu pomohol udržať stabilný cirkadiánny rytmus a zlepšil svoju spánkovú rutinu.

Pozor na konzumáciu kofeínu. Káva ti síce môže pomôcť udržať pozornosť počas celej nočnej zmeny, avšak nesprávne načasovanie alebo nadmerný príjem môžu viesť k nežiaducim vedľajším účinkom, ako sú gastrointestinálne ťažkosti a triaška.

Podľa odporúčaní organizácie Sleep Foundation je vhodné prijímať kofeín v prvých hodinách nočnej smeny, no s jeho konzumáciou by si mal prestať aspoň štyri hodiny pred plánovaným spánkom, aby si predišiel narušeniu spánkového režimu.

Ďalším z efektívnych spôsobov je zníženie konzumácie jedál počas nočných hodín, čo môže výrazne prispieť k minimalizácii negatívnych metabolických dopadov. Výskumy naznačujú, že obmedzenie konzumácie jedál môže u nočných pracovníkov znížiť riziko rozvoja cukrovky a iných metabolických porúch.

Pravidelná fyzická aktivita prináša celý rad zdravotných výhod, a to nielen pre bežnú populáciu, ale najmä pre ľudí pracujúcich na nočné zmeny. Cvičenie znižuje riziko chronických ochorení, zlepšuje koordináciu, a pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Podľa agentúry OSHA, cvičenie podporuje zdravý spánok a zvyšuje hladinu energie, čo je pre pracovníkov nočných zmien mimoriadne dôležité. Ideálne by bolo zaradiť fyzickú aktivitu do svojho denného režimu aspoň každý druhý deň po prebudení, teda pred nástupom na nočnú zmenu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Európsky štatistický úrad, Foxnews, CDC, Springer 

Najnovšie videá

Trendové videá