Viac ako polovica Slovákov si myslí, že štát nemá financovať cirkvi z rozpočtu

  • Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu AKO pre TV JOJ
  • 55,1 % opýtaných si myslí, že budúca vláda by v tomto financovaní pokračovať nemala
Kostol
Ilustračné foto Unsplash/Josh Applegate
  • Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu AKO pre TV JOJ
  • 55,1 % opýtaných si myslí, že budúca vláda by v tomto financovaní pokračovať nemala

Ľudí na Slovensku rozdeľuje otázka, či by mal cirkvi „sponzorovať“ štát. Z exkluzívneho prieskumu AKO pre TV JOJ však vyplýva, že až 55,1 % opýtaných si myslí, že budúca vláda by v takomto financovaní pokračovať nemala.

Väčšina Slovákov si myslí, že štát nemá financovať cirkvi z rozpočtu

Opačný názor má 37,9 % respondentov. Výsledky prieskumu pre reláciu Volebná encyklopédia Slovenska ukazujú, že do tejto kategórie často patria najstarší (66+) ľudia s najnižším vzdelaním bez maturity, obyvatelia Prešovského, Trnavského, Žilinského či Nitrianskeho kraja.

Kňaz na omši
zdroj: Ilustračné foto: TASR

Ale aj voliči KDH a koalície OĽANO a priatelia, nadpriemerne aj SNS, Hlas-SD, Republiky a Sme Rodina, píše portál JOJ 24.

6,4 % respondentov sa k problematike nevedelo vyjadriť a 0,6 % nechcelo odpovedať. Prieskum ​​​​​​​​​​​​​agentúry AKO bol urobený telefonickou formou na vzorke tisíc ľudí starších ako 18 rokov v dňoch 7. – 14. augusta 2023.  

Rímskokatolícka cirkev stráca „ovečky“

Posledné Sčítanie obyvateľstva v roku 2021 ukázalo, že v rímskokatolíckom vierovyznaní oproti poslednému sčítaniu klesol podiel prihlásených obyvateľov o viac ako šesť percentuálnych bodov. K rímskokatolíckemu vierovyznaniu sa pri sčítaní prihlásilo 55,8 percent obyvateľstva, píše SITA.

V absolútnych číslach predstavuje počet rímskokatolíckych veriacich viac než tri milióny obyvateľov. Vzrástol počet obyvateľov bez náboženského vyznania, je ich temer 1,3 milióna, čo predstavuje necelých 24 percent obyvateľstva. Na stránke scitanie.sk o tom informoval Štatistický úrad SR.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú veriaci evanjelickej cirkvi augsburského vierovyznania. Je ich takmer 290-tisíc, čo predstavuje podiel 5,3 percenta. Obyvatelia hlásiaci sa ku gréckokatolíckej cirkvi predstavujú štyri percentá populácie. S 218-tisíc príslušníkmi sú tretím najpočetnejším vierovyznaním.

Na štvrtej pozícii je Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, teda kalvínske vyznanie, ku ktorému sa prihlásilo 1,6 percenta obyvateľov a obyvateliek SR. K ostatným náboženským vyznaniam sa hlási menej než jedno percento obyvateľstva. V prípade Pravoslávnej cirkvi ide o 0,93 percenta, čiže 50 677 obyvateľov.

Náboženskú spoločnosť Svedkovia Jehovovi v Slovenskej republike uviedlo v sčítaní čosi vyše 16-tisíc osôb. K židovskému vierovyznaniu sa prihlásilo 2 007 osôb. Menej než jedno percento obyvateľstva sa v sčítaní prihlásilo aj k Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratskej jednote baptistov v SR či k Starokatolíckej cirkvi.

Na Slovensku je taktiež podľa sčítania viac než 6 700 ľudí, ktorí sa hlásia k budhizmu. Islam uviedlo pri sčítaní necelých 3 900 obyvateľov a k hinduizmu sa hlási 975 obyvateľov a obyvateliek Slovenska.

Viac ako 4-tisíc respondentov uvádzalo pohanstvo a prírodné duchovno a k iným či nepresne určeným cirkvám sa prihlásilo temer 11-tisíc obyvateľov. Prináležitosť k ad hoc hnutiam uviedlo 16 186 ľudí, čo je 0,3 percenta. Iné náboženstvá vyznáva o čosi menej než 14 700 osôb. U temer 354-tisíc obyvateľov a obyvateliek ich náboženské vyznanie nebolo zistené.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: JOJ 24, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá