Viac ako polovica Sloveniek má zásadný problém s nerovnosťou vo výplatách. Nové čísla sú alarmujúce (PRIESKUM)

  • Vyplýva to z medzinárodného prieskumu spoločnosti Alma Career
  • Rovnaký postoj zastáva len 29 % mužov
Žena v práci, peniaze
Ilustračné foto Unsplash/LinkedIn Sales Solutions, Ibrahim Boran
  • Vyplýva to z medzinárodného prieskumu spoločnosti Alma Career
  • Rovnaký postoj zastáva len 29 % mužov

Rozdiely v platoch žien a mužov pretrvávajú. Na Slovensku považuje rozdiely vo finančnom ohodnotení medzi mužmi a ženami za problém viac ako polovica žien. Rovnaký postoj zastáva len 29 % mužov, pričom 38 % mužských respondentov tento problém nevníma.

Viac než polovica Sloveniek má s platovou nerovnosťou zásadný problém

Tieto údaje pochádzajú z medzinárodného prieskumu spoločnosti Alma Career (AC), ktorý bol realizovaný prostredníctvom portálu Paylab.com na vzorke 24 000 ľudí v krajinách ako Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Česko a Slovensko, informuje TASR.

„Otázka rozdielneho odmeňovania mužov a žien je výraznejšia v strednej Európe a Pobaltí ako v juhovýchodnej Európe. Zatiaľ čo v prvých dvoch regiónoch považuje odlišné platové ohodnotenie za výrazný problém viac ako polovica žien, na Balkáne tento názor zdieľa menej ako tretina žien,“ uviedli zástupcovia spoločnosti AC.

Zároveň uviedli, že na Balkáne považuje rozdielne odmeňovanie mužov a žien za neproblematické až 36 % žien. Prieskum tiež ukázal, že v Lotyšsku a Česku nevníma platové rozdiely ako problém 12 % žien, zatiaľ čo v Severnom Macedónsku je tento podiel až polovica. Na Slovensku to nepovažuje za problém len viac ako desatina žien. Tretina slovenských mužov a žien si síce uvedomuje existenciu tohto problému, no nepovažuje ho za závažný.

„Prieskum poukazuje na to, že významná väčšina respondentov, teda dve tretiny, sa pri poslednej zmene zamestnania usilovala o vyššie platy. Zaujímavé je, že 28 % účastníkov sa usilovalo o rovnaký plat, zatiaľ čo menšia skupina, celkovo desať percent, dokonca hľadala nižšie platy ako na predchádzajúcej pozícii,“ tvrdí obchodný riaditeľ AC Vesa – Pekka Kirsi. 

Žena so znechuteným výrazom hľadí do notebooku.
zdroj: Ilustračné foto: Freepik/@freepik

Percento Sloveniek vo vedení vzrástlo minimálne

Ako sme ťa nedávno informovali, počet žien na manažérskych pozíciách rastie len pomaly, hoci výskumy potvrdzujú, že ženy vo vedúcich pozíciách dosahujú úspechy a firmy z toho výrazne profitujú. Na Slovensku však takáto situácia stále nie je bežná. Najčastejšie zastávajú ženy vedúce pozície iba v dvoch sektoroch – vo vzdelávaní a v službách. 

Minuloročná štúdia spoločnosti Dun & Bradstreet ukázala, že percento Sloveniek vo vedení firiem vzrástlo od roku 2018 iba o 0,07 %. Výskum analyzoval situáciu žien vo vedení v 17 krajinách sveta. Štúdia z roku 2022 zdôrazňuje, že zapojenie žien do najvyšších úrovní manažmentu by mohlo prispieť k odbúraniu hlboko zakorenených stereotypov.

Napriek rastúcemu úsiliu o presadzovanie rodovej rovnosti na pracovisku a nárastu počtu žien vedúcich v oblastiach ako obchod a psychológia, zastúpenie oboch pohlaví vo vedení firiem stále nie je ani približne vyrovnané. Podľa portálu Oxford Leadership je jednou z výhod žien vo vedúcich pozíciách ich jedinečná perspektíva a skúsenosti, ktoré ovplyvňujú kvalitu ich rozhodovania. Napriek tomu však Slovenky stále čelia obmedzeným príležitostiam na manažérske vzdelávanie.

Štúdia z tohto roka prináša optimistickejší pohľad. Podiel žien na vedúcich pozíciách sa zvýšil z 19,4 % na 33,5 %, hoci pokrok je naďalej hodnotený ako pomalý. Odhady naznačujú, že na dosiahnutie rodovej rovnosti v manažmente si budeme musieť počkať ešte takmer 30 rokov, konkrétne do roku 2053. Tento proces však môžu firmy výrazne urýchliť.

Jedným z kľúčových krokov je zavedenie flexibilnej práce, no mnohé spoločnosti od tohto modelu upúšťajú a vracajú sa k práci z kancelárie. Tieto firmy majú často nižší podiel žien na vedúcich pozíciách v porovnaní s globálnym priemerom. Podniky môžu podporiť ženy prostredníctvom kvalitnejších mentoringových programov, väčších možností na profesijný rozvoj a opatrení, ktoré im umožnia lepšie zosúladiť pracovný a rodinný život, najmä ak ide o matky.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Archív Startitup, PNAS, Oxford Leadership, Grant Thornton

Najnovšie videá

Trendové videá