Viac než tri milióny putovali zo slovenského ministerstva bielemu koňovi z Česka. Ide o ďalší pandemický podvod
- Firmu, ktorá zbohatla, nikto nepozná, oficiálne nemá kanceláriu a nedá sa nájsť žiaden ich inzerát
- V súvislosti s podvodom podalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na firmu trestné oznámenie
- Firmu, ktorá zbohatla, nikto nepozná, oficiálne nemá kanceláriu a nedá sa nájsť žiaden ich inzerát
- V súvislosti s podvodom podalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na firmu trestné oznámenie
O podozrivých koronadotáciách zo schémy Prvej pomoci sme už čosi počuli. Investigatívne centrum Jána Kuciaka v októbri upozorňovalo na milióny eur, ktoré z pezinského úradu práce putovali k schránkovým firmám.
Transparency International Slovensko vo svojom blogu na Denníku N upozorňuje, že nejde o jediné podozrivé koronadotácie. Na prípad upozornili aj na svojej sociálnej sieti a konať začalo už Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Suma Prvej pomoci presiahla dve miliardy
Prvá pomoc spadá pod Ústredie práce a jej úlohou je pomôcť zamestnávateľom, ktorí sa kvôli pandémii ocitli v náročnej situácii. Mohli im poklesnúť tržby, alebo nemohla časť ich zamestnancov kvôli opatreniam svoju prácu plnohodnotne vykonávať.
Pomoc od štátu je v tomto období pre zamestnávateľov nevyhnutná. Aktuálne Prvú pomoc využilo už viac ako 168-tisíc firiem či živnostníkov a suma sa vyšplhala na 2,12 miliardy eur.
Najväčší príjemcovia dotácií sú automobilky ako Volkswagen, PCA, Kia či Jaguár, píšu vo svojom blogu Transparency International. Ide však aj o ďalšie veľké podniky, ako je U.S. Steel, Železiarne Podbrezová či Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Nič zo spomenutého nie je prekvapivé.
Transparency International však na 23. mieste, z pohľadu výšky príjmu dotácií, narazili na spoločnosť Brigádnici, s. r. o. Zo spomínanej schémy Prvej pomoci dostali už 3,44 milióna eur. V tomto prípade o prekvapenie skutočne ide.
https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10159868373759456
Narazili na viacero podozrivých skutočností
„Táto málo známa personálna agentúra je tak násobne úspešnejšia ako jej zavedená konkurencia. Najväčšej slovenskej agentúre sprostredkujúcej dočasných zamestnancov, Index Nosluš, sa podarilo získať milión eur,“ uvádza nezisková organizácia na blogu Denníku N. Pre porovnanie poznamenávajú, že v tomto prípade ide o 156. miesto v rebríčku.
Peniaze vo vysokých sumách prijímala spoločnosť Brigádnici, s. r. o., od mája roku 2020 a posielal im ich Úrad práce v Starom Meste v Bratislave.
Ide o firmu, ktorá nemá prevádzku. Sídli v malej garsónke, na rovnakej adrese ako stovky ďalších firiem. Na Lermontovovej 3, v blízkosti Prezidentského paláca v našom hlavnom meste.
„Je to klasická schránková adresa, na ktorej špecializované spoločnosti ponúkajú za pár eur mesačne vedenie takzvaného virtuálneho sídla,“ približuje Transparency International. Policajti majú danú adresu v merítku už dlhšie. Firma je v súčasnosti prepísaná na bieleho koňa z Česka, informuje SITA.
„Ústredie práce uverilo, že sprostredkúva tisíce zamestnancov na úrovni najväčších slovenských personálnych agentúr, aj keď ju v branži nikto nepozná, oficiálne nemá ani jedinú kanceláriu a nepodarilo sa nám nájsť žiaden jej inzerát,“ píše Transparency International Slovensko.
Firma spadá pod stíhaného podnikateľa
Státisíce na účet Brigádnikov začali podľa nich opakovane plynúť po tom, ako zmluvu so štátom vlani v jej mene podpísal viackrát stíhaný podnikateľ Peter Puškár, ktorý sa predtým premenoval na Tonyho Teslu a odsťahoval do susedného Rakúska.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny podáva na firmu trestné oznámenie v súvislosti s podozrením zo spáchania subvenčného podvodu pri čerpaní pandemickej pomoci. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol generálny riaditeľ ústredia práce Karol Zimmer. Konať začali po tom, čo ich na problém upozornila nezisková organizácia, za čo im Zimmer poďakoval.
„Mohli nás upozorniť len vďaka tomu, že s nimi zdieľame informácie. Sme otvorení a snažíme sa, aby kontrola čerpania prvej pomoci bola čo najotvorenejšia a čo najširšia,“ povedal Zimmer.
Spoločnosť Brigádnici podľa neho ešte donedávna vykazovala hospodársku činnosť. „Bola to firma, ktorá mala miliónové obraty a vykazovala hospodársku činnosť ešte aj pri podpise zmluvy,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Denník N blog, Transparency International, SITA