Vianoce budú enormne drahšie: Zisti, o koľko viac zaplatíš za jedlo a darčeky
- Ceny na Vianoce budú podstatne vyššie než vlani
- Niektoré darčeky stoja podstatne viac
- Priplatíme si aj za potraviny
- Ceny na Vianoce budú podstatne vyššie než vlani
- Niektoré darčeky stoja podstatne viac
- Priplatíme si aj za potraviny
Ceny na Vianoce medziročne stúpli a čakajú nás drahé sviatky, počas ktorých si priemerná slovenská domácnosť výrazne priplatí. Oproti minulému roku budeme štedrovečernú hostinu pripravovať z potravín drahších o osem až desať percent.
Nákup darčekov nás taktiež môže vyjsť drahšie. Napríklad výrobky pre osobnú hygienu stoja v súčasnosti o 8,4 percenta viac než vlani.
„V období október až december predstavujú tržby maloobchodu až 28 % z tých celoročných. Nadpriemerné tržby počas posledného štvrťroka zaznamenávajú takmer všetky oblasti maloobchodu,“ píše analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská v správe, ktorú obdržala redakcia Startitup.
„Záver roka prináša vyšší obrat predovšetkým predajcom elektroniky, elektrotechniky, nábytku, hračiek, športových potrieb, ale aj kozmetiky, oblečenia a v neposlednom rade potravín a nápojov,“ citovala Sadovskú agentúra TASR.
Drahšie hudobné nástroje
Pri pohľade na údaje z Eurostatu ceny na Vianoce najviac vystrelili napríklad pri hudobných nástrojoch, poznamenala. Tie konkrétne zdraželi o 7,7 percenta. Taktiež sa musíme pripraviť na zdraženie oblečenia či šperkov, no najviac vystrelili výrobky pre domácich miláčikov.
Medziročná zmena ceny darčekov
- Výrobky pre domácich miláčikov – 22,7 %
- Výrobky pre osobnú hygienu – 8,4 %
- Hudobné nástroje – 7,7 %
- Šperky – 7 %
- Oblečenie – 5,7 %
- Knihy – 5,4 %
- Hračky – 4,5 %
- Bicykel – 3,3 %
- Obuv – 2,9 %
- Športové vybavenie – 2,9 %
- Počítač – 2,8 %
- Kávovar – 2,3 %
- Fotoaparát – 1,9 %
- Mobilný telefón – 1,6 %
- Hodinky – 1,1 %
Na ceny vianočných nákupov vplýva vysoká inflácia, ktorej sme svedkami už viac ako rok a pol. Sadovská podotýka, že zdražovanie, ktoré zažívame v súčasnosti, niektoré domácnosti doslova devastuje.
„V ich prípade pri nákupoch dochádza k šetreniu, uprednostňovaniu nevyhnutných tovarov pred luxusnejšími či lacnejších pred drahšími. Ide predovšetkým o nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, jedného rodiča s deťmi, seniorov či domácnosti s telesne znevýhodnenými členmi,“ uviedla.
Odložená spotreba
Analytička podotýka, že tento rok nastala aj zmena pri efekte takzvanej odloženej spotreby. Ide o to, že zatiaľ čo minulý rok si Slováci siahali počas Vianoc na svoje úspory, tento rok ich už k dispozícii nemajú. Ide podľa nej o financie, ktoré si ľudia dokázali našetriť počas lockdownov z rokov 2020 a 2021.
Vyčerpanie úspor sa javí aj na tohtoročnej slabšej spotrebe jednotlivých domácností. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa však z mesiaca na mesiac zlepšuje. V októbri podľa nej dosiahol najvyššiu hodnotu od druhej polovice roka 2021.
Vyplýva z toho, že spotrebitelia vnímajú finančnú situáciu svojich domácností či tvorbu úspor pozitívnejšie. To platí aj v prípade vývoja celkovej hospodárskej situácie či nezamestnanosti v krajine napriek tomu, ako ceny na Vianoce stúpli.
Pozor si však treba dávať na jednu veľkú chybu, ktorej sa mnohí dopúšťajú. Kvôli Vianociam, nákupom a darčekom sa Slováci často zadlžujú, čo podľa Sadovskej nie je správne.
„Vianočné sviatky sú tu v rovnakom čase každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy, každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené,“ napísala.
Príliš veľa odpadu
Počas Vianoc by sme mali myslieť aj na zvýšenú produkciu odpadu. Tá ide ruka v ruke so zvýšenou spotrebou domácností. Takmer z každého zakúpeného tovaru vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad, pripomína odborníčka.
Počas decembra Slováci na základe jej odhadov v priemere vyprodukujú 45 kilogramov komunálneho odpadu na osobu.
Sadovská podotýka, že najčastejším vianočným odpadom je obal. Niekedy totiž balíme aj položky, ktoré už kúpime dostatočne zabalené, podotkla.
Odpad však vzniká aj prípravou jedál, nedojedením či vyhodením pokazených položiek. Okrem toho v odpadových nádobách časom končia aj rôzne iné predmety, ktoré poškodíme či opotrebujeme.
„Odporúčame preto aj v súvislosti s vianočnými sviatkami nakupovať s rozumom, čo v praxi nemusí byť vôbec zložité. Na začiatok stačí napísať si nákupný zoznam, použiť vlastné nákupné tašky, darčeky baliť do obalov, ktoré sa dajú opakovane použiť a pri príprave štedrovečerného stola to príliš nepreháňať a navariť iba toľko, koľko domácnosť dokáže skonzumovať,“ uzavrela Sadovská.
Zdroje: Eva Sadovská, TASR